Klíšťata jsou stále aktivní. Naučte se chránit své psy i v druhé polovině léta

Období velké aktivity klíšťat je v plném proudu a rozhodně jen tak neskončí. Nepříjemní parazité mohou vaše psí i kočičí mazlíčky potrápit i během podzimu. Jak klíšťata šetrně zlikvidovat a kdy případně vyrazit k odborníkovi?

Klíšťata bývají aktivní při teplotách nad 10 °C, takže potíže hrozí až do samotného konce podzimu, přičemž období nejvyššího výskytu je mezi dubnem a říjnem. Pokud chcete vědět, jak vypadá současná situace,aktivitu klíšťatlze sledovat na stránkách hydrometeorologického ústavu.

Pokud jste začali svyužitím antiparizitik již během jara, bude je pravděpodobně třeba obměnit. Jak poznat, že obojky či různé přípravky ztratily svou účinnost? Pokud začnete nacházet zapitá klíšťata, se kterými předtím vaše zvířata problém nemívala, je to jasný signál, že je potřeba kontrola případně obměna antiparazitik. Je důležité si uvědomit, že je lepší počítat skratší dobou funkčnosti jednotlivých přípravků. To vpraxi znamená, že pokud je na obalu uvedeno působení ochrany 7–8 týdnů, počítejte raději jen stěmi sedmi. Je třeba mít na mysli, že žádné antiparazitikum nezaručuje stoprocentníochranu.

Kdy se psem kveterináři kvůli klíštěti?

„Věřím, že klíště je naprostá většina majitelů a chovatelů schopná odstranit sama. Velmi to ulehčují i speciální pinzety, které zajišťují šetrné odstranění celého parazita. Nicméně vždy se o kompletním odstranění raději přesvědčte. Veterináře je určitě nutné navštívit v případě příznaků celkového onemocnění nebo také v případě lokální reakce v okolí kousnutí,“ upozorňuje veterinářka Marie Kadeřávková. Zároveň podotýká, že závažná onemocnění jako borelióza způsobená klíšťaty u zvířat příliš nehrozí. Tyto potíže odnášejí spíše lidé.

Klíšťata neohrožují jenom naše zvířata. Před klíšťaty se mohou lidé chránit i přírodními prostředky:

Sdílejte článek

Přečtěte si také