Zahrada

9. května 2023 10:00

redakce Prima Living

Sezona klíšťat je tady. Máme pro vás recepty na přírodní repelenty z muškátů i levandule

Sezona klíšťat začala. Nepříjemní paraziti se do vás a vašich psů nebo koček mohou zakousnout na zahradě i v přírodě. Jak se před klíšťaty chránit? Vyzkoušejte koberec proti klíšťatům, rostliny, které klíšťata odpudí, i přírodní repelenty z esenciálních olejů.

Klíšťatům se můžeme vyhýbat, jak chceme, ale ne vždy se to podaří. Základní radou je nechodit na místa, kde si klíšťata lebedí. Typicky se jedná o hromady listí, komposty nebo vzrostlou trávu, zkrátka místa, kde je vlhko a stín. Zvlášť v zemi vášnivých chatařů a houbařů je ale těžké se držet jen tam, kde je sucho a slunce, že? Úrodu z mechu a kapradí ale můžete získat i s minimálním rizikem odnosu příživníka. Vyzkoušejte přírodní repelenty!

Neobsahují kontroverzní chemikálii zvanou DEET. Objevily se výzkumy, které tvrdily, že DEET zpomaluje rozpad acetylcholinu, chemikálii v nervovém systému zodpovědnou za pohyb a funkci svalů. DEET také může způsobit otravu mozku u dětí. Další práce expertů pomohla otazníky rozehnat a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí USA (CDC) i Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) označily látku na nezávadnou. To ale neznamená, že bychom na sebe neaplikovali chemickou látku, která pak zbytečně skončí v přírodě… Přitom existují přírodní, efektivní alternativy.

Jak zapudit klíšťata přírodní cestou

Uspořádání zahrady

Je jedno, zdali budete ležet, kráčet pomalu nebo skákat. Ve vysoké trávě, po dešti v lese či u dřevěných (vertikálních) ploch vás má klíště v hrsti. Ve stínu a vlhku si libuje, vyhýbejte se proto těmto místům. A zároveň tomu přizpůsobte své letní lelkování. Rozložit si deku poblíž kompostu či shrabaného listí či trávy není nejlepší nápad. Stejně tak umístit dětské pískoviště k živému plotu nebo ke kůlně.

Přírodní koberec proti klíšťatům

Důsledným zahrádkářům se osvědčil pás štěrkopísku, zetlelého listí, třísek i mrtvé vegetace po obvodu zahrady. Klíšťatům tu bude blaženě. Nedostanou tak záminku k vandrování přes nízký trávník do frekventovaného středu zahrady.

Pěstování rostlin a keřů, které klíšťatům nevoní

Česnek neplaší jenom upíry, ale i klíšťata. V tomhle si rozumí s levandulí, rozmarýnem či mátou. A hlavně s kopretinami starčkolistými. Ty obsahují vysoký podíl pyrethrinu, přírodního insekticidu. Proto je užitečné takové rostliny vysadit kolem dlouhodobě stinných, vlhkých míst.

Nevysazování rostlin, které je přitáhnou

Vysadíte-li k plotu zahrady blízko lesa lilie, netýkavky či hosty, zvýšíte tím šanci, že se vám do sousedství trvale nastěhují jeleni a jim podobní. Pro vaše děti to jistě bude podívaná. Pro vás ale už ne, vysoká zvěř s sebou hojně přináší právě klíšťata. Kromě chytrého rozmístění rostlin můžete také „navonět“ plot sprejem proti vysoké zvěři.

Péče o domácí mazlíčky

Klíště nám ale velice často přinesou zvířata, která si bereme třeba i do postele. Zvědaví čenichové se neohlížejí na terén. Jdou tam, kam je pudy a vůně vedou. Proto mívají čtyřnozí chlupáči tak často na těle parazita. Po procházce je ještě venku řádně prohlédněte a případně odstraňte nevítané hosty. A pořiďte jim před příštím venčením obojek proti klíšťatům. Nebo „neviditelný plášť“ v podobě přírodního repelentu ve spreji (návod na jeho výrobu najdete níže).

Vhodné oblečení

Kalhoty zastrčit do ponožek, lokny do těsného ohonu, kapuce přes hlavu. A hlavně ať váš outfit jasně září a pěkně klouže! Zpomalíte tím cestu klíštěte na svou kůži a možná ho stihnete setřást.

Přírodní repelent proti klíšťatům

Příroda ukrývá jednu rostlinu, jejíž „šťáva“ vykazuje stejnou odpuzující sílu jako protežované přípravky s obsahem látky DEET. Budete možná překvapeni – jde o pelargonii vonnou, lidově muškát. Klíšťatům ale nevoní další rostliny, jako třeba rozmarýn, tomkovice vonná, polej obecná, citronová tráva, máta, šalvěj či kopretina. Koktejl z naředěných éterických olejů z výše zmíněných rostlin vás zahalí do mimořádně odpudivého pachu. Samozřejmě jen pro klíšťata.

Repelent proti klíšťatům s vůní pelargonie

Ingredience

  • 20 kapek esenciálního oleje pelargonie růžové nebo vonné
  • 10 kapek esenciálního oleje tomkovice vonné
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 5 kapek citronely nebo citronového esenciálního oleje
  • 120 ml alkoholu (čistého lihu), případně můžete použít vilínový hydrolát, vodku, jablečný ocet nebo destilovanou vodu

Postup

Všechny ingredience smícháme, přelijeme do rozprašovací nádoby a aplikujeme před každou vycházkou do rizikových oblastí. Nezapomeneme přípravek vždy nejprve protřepat. Použití zkonzultujte se svým lékařem, zvlášť pokud jste těhotná žena, dítě nebo se potýkáte s nějakou nemocí.

Repelent proti klíšťatům s vůní cedrového dřeva

Ingredience

  • 30 kapek esenciálního oleje pelargonie vonné
  • 30 kapek esenciálního oleje s vůní virginského cedrového dřeva
  • 10 kapek česnekového esenciálního oleje
  • 30 ml alkoholu páleného z obilí
  • 90 ml destilované vody
  • rozprašovač

Postup

Do rozprašovače vlijeme alkohol, nakapeme esenciální oleje a doplníme destilovanou vodou. Před použitím vždy protřepeme. Skladujeme na tmavém, chladném místě. Použití zkonzultujte se svým lékařem, zvlášť pokud jste těhotná žena, dítě nebo se potýkáte s nějakou nemocí.

Přírodní repelent proti klíšťatům pro psy

Ingredience

  • 20 kapek esenciálního oleje pelargonie a poleje obecné
  • 2 lžíce mandlového oleje

Postup

Vše smícháme dohromady a nakapeme vždy pár kapek na obojek našeho mazlíčka. Tento repelent nepoužíváme na kočky ani březí feny.

Zdroj: Recepty pocházejí z webu Dewolf.cz a DIY Natural


Přečtěte si také