reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

3 recepty na přírodní repelenty proti klíšťatům: Parazity odeženou muškáty i česnek

Klíště
Autor: Wikipedie commons CC BY-SA 4.0 Klíště
Sezona klíšťat začala. Nepříjemní paraziti se do vás a vašich psů nebo koček mohou zakousnout na zahradě i v přírodě. Jak se před klíšťaty chránit? Vyzkoušejte koberec proti klíšťatům, rostliny, které klíšťata odpudí, i přírodní repelenty z esenciálních olejů.

reklama

Klíšťatům se můžeme vyhýbat, jak chceme, ale ne vždy se to podaří. Základní radou je nechodit na místa, kde si klíšťata lebedí. Typicky se jedná o hromady listí, komposty nebo vzrostlá tráva, zkrátka místa, kde je vlhko a stín. Zvlášť v zemi vášnivých houbařů a chatařů je ale těžké se držet jen tam, kde je sucho a slunce, že? Úrodu z mechu a kapradí ale můžete získat i s minimálním rizikem odnosu příživníka. Vyzkoušejte přírodní repelenty!

V zemi houbařů je složité vyhýbat se místům, která mají klíšťata ráda...
Autor: istock.com V zemi houbařů je složité vyhýbat se místům, která mají klíšťata ráda...

Neobsahují kontroverzní chemikálii zvanou DEET. Objevily se výzkumy, které tvrdily, že  DEET zpomaluje rozpad acetylcholinu, chemikálii v nervovém systému zodpovědnou za pohyb a funkci svalů. DEET také může způsobit otravu mozku u dětí. Další práce expertů pomohla otazníky rozehnat a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí USA (CDC) i Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) označily látku na nezávadnou. To ale neznamená, že bychom na sebe neaplikovali chemickou látku, která pak skončí v přírodě… Přitom existují přírodní, efektivní alternativy. 

Jak zapudit klíšťata přírodní cestou

Uspořádání zahrady

Je jedno, zdali budete ležet, kráčet pomalu nebo skákat. Vy vysoké trávě, po dešti v lese či u dřevěných (vertikálních) ploch vás má klíště v hrsti. Ve stínu a vlhku si libuje, vyhýbejte se proto těmto místům. A zároveň tomu přizpůsobte své letní lelkování. Rozložit si deku poblíž kompostu či shrabanému listí není nejlepší nápad. Stejně tak umístit pískoviště k živému plotu nebo ke kůlně.

Klíšťatům se daří ve vysoké trávě
Autor: unsplash.com Klíšťatům se daří ve vysoké trávě

Kontrola inkriminovaných míst na zahradě

Zkontroluje místa, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji, jako jsou ploty, kůlny, kompost a různá zákoutí. Překazili jste klíšťatům párty? Dopřejte jim v tomto místě příjemný pelíšek, ve kterém se budou ráda zdržovat. Třeba právě ten v podobě posekané trávy nebo shrabaného listí. 

Zvolit můžete i speciální rozložitelné boxy s chemickými nástrahami na myši. Jak s klíšťaty souvisí? Právě myši jsou velkými lapači klíšťat. Na ně mohou přenést různé nemoci, která si klíšťata ponesou s sebou dál. Tyto boxy hubí jen klíšťata, takže žádný velký zločin na přírodě nenapácháte.

Přírodní koberec proti klíšťatům

Důsledným zahrádkářům se osvědčil pás štěrkopísku, zetlelého listí, třísek i mrtvé vegetace po obvodu zahrady. Klíšťatům tu bude blaženě. Nedostanou tak záminku k vandrování přes nízký trávník do frekventovaného středu zahrady.

Klíšťata se budou těžko dostávat přes kamenitý koberec
Autor: istock.com Klíšťata se budou těžko dostávat přes kamenitý koberec

Pěstování rostlin a keřů, které klíšťatům nevoní

Česnek neplaší jenom upíry, ale i klíšťata. V tomhle si rozumí s levandulí, rozmarýnem či mátou. A hlavně s kopretinami starčkolistými. Ty obsahují vysoký podíl pyrethrinu, přírodního insekticidu. Proto je užitečné takové rostliny vysadit kolem dlouhodobě stinných, vlhkých míst.

Klíšťata nemají ráda kopretiny...
Autor: istock.com Klíšťata nemají ráda kopretiny...

Nevysazování rostlin, které je přitáhnou

Vysadíte-li k plotu lilie, netýkavky či hosty, zvýšíte tím šanci, že se vám do sousedství trvale nastěhují jeleni a jim podobní. Pro vaše děti to jistě bude podívaná. Pro vás ale už ne, vysoká zvěř s sebou hojně přináší právě klíšťata. Kromě chytrého rozmístění rostlin můžete také „navonět“ plot sprejem proti vysoké zvěři.

Klíšťata nám může do zahrad přinést vysoká zvěř
Autor: unsplash.com Klíšťata nám může do zahrad přinést vysoká zvěř

Péče o domácí mazlíčky

Klíště nám ale velice často přinesou zvířata, která si bereme třeba i do postele. Zvědaví čenichové se neohlížejí na terén. Jdou tam, kam je pudy a vůně vedou. Proto mívají čtyřnozí chlupáči tak často na těle parazita. Po procházce je ještě venku řádně prohlédněte a případně odstraňte nevítané hosty. A pořiďte jim před příštím venčením obojek proti klíšťatům. Nebo „neviditelný plášť“ v podobě přírodního repelentu ve spreji (návod na jeho výrobu najdete níže).

Psi vždycky přinesou domů klíšťata...
Autor: istock.com Psi vždycky přinesou domů klíšťata...

Vhodné oblečení

Kalhoty zastrčit do ponožek, lokny do těsného ohonu, kapuce přes hlavu. A hlavně ať váš outfit jasně září a pěkně klouže! Zpomalíte tím cestu klíštěte na svou kůži a možná ho stihnete setřást.

Přírodní repelent proti klíšťatům

Příroda ukrývá jednu rostlinu, jejíž „šťáva“ vykazuje stejnou odpuzující sílu jako protěžované přípravky s obsahem látky DEET. Budete možná překvapeni – jde o pelargonii vonnou, lidově muškát. Klíšťatům ale nevoní další rostliny, jako třeba rozmarýn, tomkovice vonná, polej obecná, citronová tráva, máta, šalvěj či kopretina. Koktejl z naředěných éterických olejů z výše zmíněných rostlin vás zahalí do mimořádně odpudivého pachu. Samozřejmě jen pro klíšťata.

Jak takový přípravek ve spreji vyrobit? Pomocí mocných esenciálních olejů. Následující recepty pocházejí z webu Dewolf.cz a DIY Natural. Každé použití ale nejprve zkonzultujte se svým lékařem. Některé esenciální oleje nejsou pro některé z nás vhodné (typicky děti, těhotné ženy, domácí mazlíčci, nemocní lidé).

Piják lužní, Dermacentor reticulatus

Piják lužní může zabít vašeho psa. Staňte se jeho zachráncem a zapojte se do výzkumu

Klíště nevyhazujte, může se vám hodit! Co ještě musíte o malých upírech vědět?

Klíště nevyhazujte, může se vám hodit! Co ještě musíte o malých upírech vědět?

Repelent proti klíšťatům s vůní pelargonie

Ingredience

 1. 20 kapek esenciálního oleje pelargonie růžové nebo vonné
 2. 10 kapek esenciálního oleje tomkovice vonné
 3. 5 kapek levandulového esenciálního oleje
 4. 5 kapek citronely nebo citronového esenciálního oleje
 5. 120 ml alkoholu (čistého lihu), případně můžete použít vilínový hydrolát, vodku, jablečný ocet nebo destilovanou vodu
 6. rozprašovač

Postup

Všechny ingredience smícháme, přelijeme do rozprašovací nádoby a aplikujeme před každou vycházkou do rizikových oblastí. Nezapomeneme přípravek vždy nejprve protřepat. Použití zkonzultujte se svým lékařem, zvlášť pokud jste těhotná žena, dítě nebo se potýkáte s nějakou nemocí.

Muškáty klíšťatům nevoní...
Autor: istock.com Muškáty klíšťatům nevoní...

Repelent proti klíšťatům s vůní cedrového dřeva

Ingredience

 1. 30 kapek esenciálního oleje pelargonie vonné
 2. 30 kapek esenciálního oleje s vůní virginského cedrového dřeva
 3. 10 kapek česnekového esenciálního oleje
 4. 30 ml alkoholu páleného z obilí
 5. 90 ml destilované vody
 6. rozprašovač

Postup

Do rozprašovače vlijeme alkohol, nakapeme esenciální oleje a doplníme destilovanou vodou. Před použitím vždy protřepeme. Skladujeme na tmavém, chladném místě. Použití zkonzultujte se svým lékařem, zvlášť pokud jste těhotná žena, dítě nebo se potýkáte s nějakou nemocí.

Cedrový olej odpuzuje klíšťata
Autor: istock.com Cedrový olej odpuzuje klíšťata

Přírodní repelent proti klíšťatům pro psy

Ingredience

 1. Cca 20 kapek esenciálního oleje pelargonie a poleje obecné
 2. 2 lžíce mandlového oleje

Postup

Vše smícháme dohromady a nakapeme vždy pár kapek na obojek našeho mazlíčka. Tento repelent nepoužíváme na kočky ani těhotná zvířata.

Text: Andrea Vránová

Další články o ekologickém životě od autorky:

Jak zařídit, aby váš mazlíček žil ekologicky?

Eko mazlíček: Jak si ho vybrat, čím ho krmit a co udělat s jeho hromádkami?

Jak ušetřit vodu?

15 tipů, jak šetřit vodu v domácnosti. Peněženka i planeta vám poděkují

reklama

Článek je zařazen v: klíště , klíšťata , přírodní repelent , repelent , paraziti

reklama

Přečtěte si také