Péče o mazlíčky

27. prosince 2022 10:30

redakce Prima Living

Máte doma psa? Rady, díky kterým zvládne hlasité oslavy a nezničí vám byt

Ohlušující petardy střílejí jedna za druhou, ohňostroje letí vzhůru osvětlující oblohu a naši čtyřnozí chlupáči tiše, a někdy i nahlas doslova trpí. Těžko němým tvářím vysvětlíte, že rána, byť sice jako z děla, je zcela neškodná. Jak svým domácím mazlíčkům silvestrovské oslavy co nejvíce usnadnit?

Nenechte miláčka o samotě

Pokud máte doma psa či kočku a víte, že se ve vaší ulici každoročně střílejí petardy ostošest, nenechejte zvířecí duši v tento čas napospas samotě. Není totiž vyloučené, že vám zvíře byt ve strachu zdemoluje a vy  pak můžete akorát sčítat škody. Ztohoto důvodu si raději naplánujte Silvestr ve společnosti vašeho chlupatého kamaráda, ať jeho reakce máte pod kontrolou. S vámi se bude cítit mnohem bezpečnějši než o samotě v uzavřené vmístnosti.

Venčete brzy

Psa vyvenčete ještě před tím, než začnou silvestrovští fanoušci odpalovat dělobuchy. Taková procházka těšně před půlnocí by se pro vašeho pejska stala vyloženě stresující. Také venkovní kočky je ideální držet o Silvestru v garáži, nebo tam, kde budou jejich slechy ušetřeny. Možná byste tomu nepřikládali takovou důležitost, ale v tuto noc se zaběhne nespočet domácích mazlíčků a někteří z nich už bohužel nemají to štěstí, aby se navrátili zpátky domů.

Zvykejte ho už od štěněte

Máte-li doma štěně, je dobré pejska připravovat na silvestrovské řádění už od útlého štěněcího věku. Když pes ví, že má ve svém pánovi důvěru, snáze překoná tyto vypjaté situace. Ale ne vždy se to podaří, každý pes je jiný.

Užitečné rady:

1. Míříte o silvestru mimo bydliště? Najděte psovi útočiště, tedy místnost, kde bude nejméně slyšet výstřely. Rovnou tedy zapomeňte na okna do ulice, kde sousedé budou střílet jako smyslů zbaveni. V dané místnosti však odstraňte z dosahu vše, co by pes mohl rozbít a následně se o vzniklé střepy poranit. Zatáhněte rolety, žaluzie, a také závěsy. Skvěle tlumí jak hluk, tak i světelné doprovodné projevy.

2. Je na čase pořídit obojek i se známkou, kde kromě jména bude uvedena adresa a kontaktní telefonní číslo. Pokud by se vám pes zaběhl, snáze se s vámi nálezce spojí.

3. Podle čeho poznáte, že se pes silvestrovským veselím maximálně stresuje? Na tento fakt vás může upozornit štěkot, vrčení, vytí, ale také nervózní pobíhání tam a zase zpátky či udělání loužičky. Jasně, máte práci navíc. Ale mazlíček v tomto stavu potřebuje vaše pochopení, tak na to myslete.

4. Nevíte si se svým psem rady? Vyhledejte pomoc veterináře, který vám předepíše vhodnou zklidňující kúru. Nasnadě jsou homeopatika, léky s přírodními výtažky, přípravky na bázi feromonů či speciální sedativa pro těžké případy.

5. Máte doma léky na zklidnění, co vám předepsal váš lékař? Pozor, ty zvířatům nepodávejte. Mohli byste jim způsobit vážné zdravotní komplikace.

Zkušenosti chovatelů

„Jednou jsem svoji labradorku zavřela do garáže a sobecky odjela oslavit Silvestr ke známým. Na tu spoušť, kterou ve strachu, stihla zrealizovat jen tak nezapomenu. Od té doby ji beru všude s sebou.“ Klára

„Péči si o silvestrovském veselí zaslouží také koně. Velmi snadno se díky ohlušujícím ranám splaší a mohou si ublížit. Proto pamatujte i na ně.“ Jana

„Před lety jsem choval pštrosy a řeknu vám, že jsem se obával, jak s nimi přečkám vůbec první společnou silvestrovskou noc, co jsou v mém chovu. Pracně jsem je nahnal do boudy, ale zbytečně. Absolutně na střely nereagovali. Možná náhoda, možná potěšující fakt pro další chovatele,“ vysvětluje Milan.

Zdroj: Markéta Kašková, autorský článek

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také