Bydlení

22. února 2019 10:00

redakce Prima Zoom

10 důkazů špatného vkusu. Co máte doma vy?

Zařídit interiér je složitá práce. A často nevyjde. Nevěnujeme bytu dostatek času a najednou ani není tolik peněz, aby vše šlo zařídit naráz. Styly se míchají, podléháme impulzivním nákupům a nakonec zjistíme, že nebydlíme ve vysněném a vkusném bytě.

Podívejte se na největší prohřešky, kterých se dopouštíme. Některé chyby můžeme snadno napravit, postačí vyměnit záclony nebo sloupat samolepky. Jiné bohužel budeme měnit těžko…

Imitace

Umělý kámen, potisk evokující dřevo, plast namísto skla nebo porcelánu. Imitace nikdy nevypadají dobře a ukazují, že se majitel nezajímá o svůj dům. Pokud nemůžeme investovat do parket, můžeme použít lino, ale bez potisku imitujícího dřevěnou podlahu. To samé platí o dlaždicích, které předstírají, že jsou z kamene...

Kazety na stropě

Kdysi to byl velký trend. Bohužel. Kazety zpolystyrenu zůstávají na českých stropech dodnes a protože nikdy dobře nevypadaly, nemohou tak vypadat ani teď. Zbavte se jich co nejdříve, hodnotu nemovitosti rozhodně nijak nezvyšují.

Okoukané citáty

Můžeme koupit různá moudra natištěná na plakátech, textiliích, nebo dokonce nábytku. Většinou jsou vangličtině, aby se mohla prodat po celém světě. Pokud chcete byt dekorovat nějakým nápisem, vytvořte si ho sami nebo kupte alespoň takový, který je včeštině. Keep calm and… jsme už všichni viděli milionkrát.

Samolepky na stěnách

Pokud chceme dekorovat stěny, bychom na ně měli pověsit obrazy nebo fotografie. Ti odvážnější mohou zkusit po zdech malovat (jak na to, jsme psali ZDE). Zapomeňte ale na samolepky, které se časem stejně sloupají a ani první den nevypadají dobře, jen lacině.

Záclony sdekorem

Pamatujete na kuchyňské záclony skonvičkami, ovocem, motýlky? Ještě vpropadlišti dějin nezmizely. Můžete je dodnes pořídit. Když potřebujete okna zakrývat záclonami, pak vyberte ty jednoduché bez vzorů.

Barevné stěny

Bílé stěny jsou nehynoucí klasikou, se kterou můžete báječně pracovat. Pokud chcete barevné stěny, volte tlumenější barvy a vyvarujte se oranžové, jasně žluté nebo brčálově zelené či blankytně modré. Nejen že nás výrazné barvy zbytečně rozrušují, ale navíc se špatně kombinují snábytkem (představte si oranžový pokoj vybavený nábytkem zmasivu…).

Porcelánové muzeum

Figurky zporcelánu nebo skla mohou být zajímavým doplňkem interiéru, ale musí se snimi pracovat opatrně. Rozhodně jich nemůže být mnoho na jednom místě. Vyvarujte se roztomilostí, jako jsou sloni pro štěstí, zvonečky nebo panenky svelkýma očima.

Dlaždice sobrázky

Kuchyňské motivy nebo mořský svět. Všechno najdete vnabídkách obchodů sobklady. Pokud chcete, aby za pár let vaše koupelna nebo kuchyň nevypadaly zastarale, vyberte neutrální dlaždičky, které půjdou snadno udržovat. Můžete sáhnout i po vzorovaných dlaždicích, ale spíše se držte abstraktních vzorů. O vzorovaných dlaždičkách, které vypadají skvěle, jsme už psali.

Béžová nuda

Když se moc bojíme, skončíme jen u krémové, béžové, bílé nebo šedé. Ve výsledku to vůbec nevypadá dobře. Do bytu je potřeba dostat trochu barev, nemusí být výrazné, ale měly by doma být. Když všechno necháte vjednom odstínu, dům bude vypadat nudně a bez inspirace.

Kopie obrazů

Nikdo nemá na Monu Lisu, Dámu shranostajem nebo baletky od Degase. Proto bychom se neměli snažit dostat mistrovská díla do našich obýváků. Mnohem lépe jim to bude slušet vgaleriích. Pokud chcete obrazy na stěnách, kupte si malby od začínajících umělců nebo třeba grafiky, které jsou lacinější než plátna. Originál je originál. Kopie Muchy bude vždycky jen kopií Muchy.


Přečtěte si také