reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

10 důkazů špatného vkusu. Co máte doma vy?

Co vnáší do našich domovů nevkus?
Autor: istock.com/profimedia.cz Co vnáší do našich domovů nevkus?
Zařídit interiér je složitá práce. A často nevyjde. Nevěnujeme bytu dostatek času a najednou ani není tolik peněz, aby vše šlo zařídit naráz. Styly se míchají, podléháme impulzivním nákupům a nakonec zjistíme, že nebydlíme ve vysněném a vkusném bytě.

reklama

Podívejte se na největší prohřešky, kterých se dopouštíme. Některé chyby můžeme snadno napravit, postačí vyměnit záclony nebo sloupat samolepky. Jiné bohužel budeme měnit těžko…

Imitace

Umělý kámen, potisk evokující dřevo, plast namísto skla nebo porcelánu. Imitace nikdy nevypadají dobře a ukazují, že se majitel nezajímá o svůj dům. Pokud nemůžeme investovat do parket, můžeme použít lino, ale bez potisku imitujícího dřevěnou podlahu. To samé platí o dlaždicích, které předstírají, že jsou z kamene...

Imitace nikdy nevypadají dobře
Autor: istock.com Imitace nikdy nevypadají dobře

Kazety na stropě

Kdysi to byl velký trend. Bohužel. Kazety z polystyrenu zůstávají na českých stropech dodnes a protože nikdy dobře nevypadaly, nemohou tak vypadat ani teď. Zbavte se jich co nejdříve, hodnotu nemovitosti rozhodně nijak nezvyšují.

Okoukané citáty

Můžeme koupit různá moudra natištěná na plakátech, textiliích, nebo dokonce nábytku. Většinou jsou v angličtině, aby se mohla prodat po celém světě. Pokud chcete byt dekorovat nějakým nápisem, vytvořte si ho sami nebo kupte alespoň takový, který je v češtině. Keep calm and… jsme už všichni viděli milionkrát.

Nápisy v angličtině se časem omrzí
Autor: istock.com Nápisy v angličtině se časem omrzí

Samolepky na stěnách

Pokud chceme dekorovat stěny, bychom na ně měli pověsit obrazy nebo fotografie. Ti odvážnější mohou zkusit po zdech malovat (jak na to, jsme psali ZDE). Zapomeňte ale na samolepky, které se časem stejně sloupají a ani první den nevypadají dobře, jen lacině.

Záclony s dekorem

Pamatujete na kuchyňské záclony s konvičkami, ovocem, motýlky? Ještě v propadlišti dějin nezmizely. Můžete je dodnes pořídit. Když potřebujete okna zakrývat záclonami, pak vyberte ty jednoduché bez vzorů. 

Záclony a české byty k sobě patří... často bohužel...
Autor: archiv Prima Záclony a české byty k sobě patří... často bohužel...

Barevné stěny

Bílé stěny jsou nehynoucí klasikou, se kterou můžete báječně pracovat. Pokud chcete barevné stěny, volte tlumenější barvy a vyvarujte se oranžové, jasně žluté nebo brčálově zelené či blankytně modré. Nejen že nás výrazné barvy zbytečně rozrušují, ale navíc se špatně kombinují s nábytkem (představte si oranžový pokoj vybavený nábytkem z masivu…).

Porcelánové muzeum

Figurky z porcelánu nebo skla mohou být zajímavým doplňkem interiéru, ale musí se s nimi pracovat opatrně. Rozhodně jich nemůže být mnoho na jednom místě. Vyvarujte se roztomilostí, jako jsou sloni pro štěstí, zvonečky nebo panenky s velkýma očima.

Sloni pro štěstí jsou neštěstím interiérů
Autor: istock.com Sloni pro štěstí jsou neštěstím interiérů

Dlaždice s obrázky

Kuchyňské motivy nebo mořský svět. Všechno najdete v nabídkách obchodů s obklady. Pokud chcete, aby za pár let vaše koupelna nebo kuchyň nevypadaly zastarale, vyberte neutrální dlaždičky, které půjdou snadno udržovat. Můžete sáhnout i po vzorovaných dlaždicích, ale spíše se držte abstraktních vzorů. O vzorovaných dlaždičkách, které vypadají skvěle, jsme už psali.

Béžová nuda

Když se moc bojíme, skončíme jen u krémové, béžové, bílé nebo šedé. Ve výsledku to vůbec nevypadá dobře. Do bytu je potřeba dostat trochu barev, nemusí být výrazné, ale měly by doma být. Když všechno necháte v jednom odstínu, dům bude vypadat nudně a bez inspirace.

Béžové interiéry značí bezradnost
Autor: istock.com Béžové interiéry značí bezradnost

Kopie obrazů

Nikdo nemá na Monu Lisu, Dámu s hranostajem nebo baletky od Degase. Proto bychom se neměli snažit dostat mistrovská díla do našich obýváků. Mnohem lépe jim to bude slušet v galeriích. Pokud chcete obrazy na stěnách, kupte si malby od začínajících umělců nebo třeba grafiky, které jsou lacinější než plátna. Originál je originál. Kopie Muchy bude vždycky jen kopií Muchy.

reklama

Článek je zařazen v: design , záclony , dlaždice , obklady , lino , interiéry

reklama

Přečtěte si také