Bydlení

15. března 2016 06:01

Markéta Zídková

Svěží zelená roztančila útulný byt

Po letech kočovného života se mladý choreograf rozhodl usadit a zařídil si svůj „meditační“ byt na klidném místě.

Choreograf Alexander Ekman byl mezi svým 20. a 30. rokem neustále na cestách. Nějaký čas pobýval v Nizozemsku, potom v New Yorku. „Věděl jsem ale, že to není nastálo. Když jsem koupil tento byt, pochopil jsem, že nadchází nová životní etapa. Že už jsem zkrátka definitivně dospěl.“

Byt se nachází v domě z přelomu 19. a 20. století na klidném místě poblíž parku Mariatorget ve městě Stockholm. Jakmile Ekman při prohlídce viděl vysoké stropy, křídlové dveře a okna s nízko posazenými vnitřními parapety, věděl, že byt koupí. Úpravy byly minimální. Než se nastěhoval, nechal zlikvidovat jednu příčku, nalakoval podlahy a nově vymaloval – nic víc.

Při zařizování se snažil o kosmopolitní ráz bytu, ale zároveň chtěl, aby vše bylo střídmé a pokud možno jednoduché. Zhruba v době, kdy se stěhoval, do jeho života vstoupila Carina, která se zařizováním bytu pomohla. „A už během zařizování se mě Carina zeptala, jestli tu chci cvičit jógu. To byl klíčový moment, kdy mi došlo, že můj domov má být uklidňující, harmonií prostoupené místo,“ popisuje partnerčinu inspiraci. Kýžený klid do bytu vnesly tlumené barvy, ledabyle rozložené přehozy i závěsy s velkým přesahem na podlaze. Klid tu ovšem není nepřetržitě. „Když pořádám večírek a všichni tančí, to už je zas jiná atmosféra,“ směje se choreograf.

Po dvou letech se Ekmanovi znovu zapalují lýtka. Jak sám říká, jakmile byl se zařizováním u konce, zatoužil po novém projektu. „Budou mi chybět ty cesty domů přes Mariatorget. Ale člověk by neměl být nostalgický, vždyť jsem to byl já sám, koho napadlo odsud odejít, ale je čas vytvořit něco nového,“ dodává.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také