Bydlení

21. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Takhle perfektně opravený venkovský dům se hned tak nevidí!

Ctili ducha stavby .

Původně majitelé svou chalupu v podhůří Krkonoš chtěli jen zběžně opravit. Nakonec ji ale kompletně zrekonstruovali a přidali i saunu s vířivkou.

Venkovský domek, postavený kolem roku 1937-39, v podhůří Krkonoš měl na začátku rekonstrukce dvě přízemní místnosti a jednu podkrovní. Majitelé se původně chtěli omezit jen na nejnutnější opravy, aby v domě mohli trávit víkendy či dovolenou. Postupně ale zrekonstruovali celý dům a nešetřili ani na vybavení.

V přízemí vznikla jedna veliká místnost, která slouží jako kuchyně, jídelna i společenský prostor, přístupná ze vstupní chodby. Z té je přístup i do nově vzniklé koupelny a na schodiště, které vede do tří podkrovních pokojů. Při návrhu interiéru architektka Helena Míková volila převážně přírodní materiály a z toho, co šlo zachránit, i původní zrestaurovaný nábytek.

U nových součástí zařízení, jako toho v koupelně či kuchyni, volila jednoduchý design a nevýstřední materiály, podtrhující původní podobu a charakter domu. Cílem rekonstrukce také bylo v co největší míře zachovat původní vzhled domu, s nímž záměrně kontrastuje jednoduše pojatá garáž a zahradní sezení.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také