Bydlení

10. září 2020 08:00

Lenka Valjentová

Tichá domácnost aneb 5 rad a tipů, jak doma snížit hluk na minimum

Tichá domácnost, nemáme teď na mysli tu nepříjemnou atmosféru, když se s vámi po hádce doma nebaví ani skříň, znamená pocit pohodlí, pohody a komfortního bydlení. Běžná domácí hlučnost jako třeba bouchání dveří nebo nepříjemné drhnutí a hlasité dovírání šuplíků u nábytku se dá omezit na minimim díky moderním materiálům a technologiím. Dopřejte trochu hýčkání svým uším a využijte některý z prvků tiché domácnosti.

1. Magnetický zámek zaručuje tiché zavírání dveří

Začneme u klasických dveří. Určitě už se vám někdy stalo, že vás vylekalo náhlé hlasité bouchnutí dveří. A to už se nemusí nikdy opakovat! Manipulovat s dveřmi až neuvěřitelně tiše umožňuje magnetický zámek pro polodrážkové i bezpolodrážkové dveře. „U magnetického zámku se střelka vysouvá až ve chvíli, kdy dojde k zavření dveřního kompletu. Dveře proto není nutné zavírat klikou, ale stačí je pouze přistrčit. Při dosednutí dveří do zárubně střelka automaticky a tiše zajede do protiplechu,“ říká Roman Ulich, designér českého kování M&T.

2. Tady dveřmi už nikdo práskat nebude

K tichému otevírání otočných dveří dokonce nepotřebujete ani kliku. „Ovládání dveří bez kliky, zámku i jakékoli elektroniky umožňuje důvtipné řešení systému M&T magnetic, který funguje na principu velmi silných magnetů zabudovaných ve dveřní zárubni a jejich protikusem ve dveřním křídle. Dveře drží pevně v zárubni pouze magnetická síla. Tím, že se magnety vzájemně míjí, nedotýkají se, je při dovírání slyše pouze jemný dotek dveří do těsnění. Otevírání je pak absolutně bezhlučné,“ vysvětluje Roman Ulich. A protože magnetické zavírání nepotřebuje klasickou kliku, je doplněno kolekcí úchopných madel, která se vyznačují propracovanou ergonomií. Díky systému M&T magnetic už nikdo s dveřmi práskat nebude!

3. Tichý doraz posuvných dveří

Trendem posledních let jsou posuvné dveře, jejichž otevírání a zavírání nemusí být pouze pohodlné, plynulé a hladké, ale může být také velmi tiché. Umožňuje to tzv. tichý doraz, což je mechanismus, který dveře sám takřka neslyšně dovře. „Princip tichého dorazu je založen na dvou tlumičích umístěných proti sobě. Jakmile s dveřmi začnete manipulovat, tlumič se zaktivuje a spolu s ním působí k dovření dveří pružinka jako tažná síla,“ vysvětluje Petr Paksi, ze společnosti JAP Future.

4. Bezhlučné šuplíky v koupelně

Na nepříjemné drhnutí a hlasité dovírání nábytkových zásuvek můžete zapomenout díky systému Silent System či Soft Closing. „Systém speciálních tlumičů je určen i na absolutně bezhlučné dovření zásuvek. Ať už jde o novinkové skříňky Module, nábytek do velkých koupelen Q Max, nebo naopak řadu Go do mini prostor, vždy platí, že tlumiče dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření, které rozhodně nebude nikoho rušit,“ informuje ing. Petr Blažek, ze společnosti Dřevojas.

5. Nábytek tichý jako myška

Oblibu tiché domácnosti potvrzuje také Martin Dusík ze společnosti Trachea: „Velmi vyhledávané je kování, které kombinuje výhody mechanického způsobu otvírání nábytkových zásuvek a tlumení jejich dovření. Jde v podstatě o jakéhosi obojživelníka, díky kterému zásuvku otevřete pouhým jemným stiskem. K uzavření postačuje pouhé lehké ťuknutí do celé zásuvky, ta se pomalým pohybem sama zasune a zavře. Samozřejmostí potom zůstává i zachování měkkého a tichého dovření.“

O bydlení by vás ještě mohlo zajímat:


Přečtěte si také