Bydlení

26. května 2020 08:00

Lenka Valjentová

Květinový dekor mohou mít vypínače, zásuvky, skříně i stěny. Nechte svůj domov rozkvést

Naše domovy nemusí být jen minimalistické, prostor tu je i pro květinovou inspiraci.. A kdy jindy o takovém designovém prvku přemýšlet než na jaře a v létě, kdy je příroda v plném květu. Aby váš domov rozkvetl, přinášíme originální tipy, díky nimž květy převezmou vládu i ve vašem bytě. Květy jsou krásné nejen v přírodě, ale i jako designový prvek v interiéru.

Podmanivý trendy design interiérových květinových motivů dokáže učarovat především ve velké ploše. Jestli byste chtěli mít květy v interiéru v opravdu impozantních rozměrech, poohlédněte se po grafosklu, které vzniká laminací speciální fólie s natištěným motivem pod kalené sklo, což umožňuje volbu naprosto libovolného dekoru.

Květinový motiv podle svého vkusu

„Milovníci květinových motivů si jistě přijdou na své – nejenže spoustu přírodně laděných motivů najdou v originální kolekci vzorů výrobce, mají také možnost výběru z vlastního fotoarchivu i z fotobanky Shutterstock, a dokonce si mohou jakýkoli motiv sami navrhnout,“ uvádí Petr Paksi ze společnosti Jap Future.

Obklad stěny i skleněné dveře

Díky kalenému sklu, které je až pětkrát pevnější a odolnější vůči nárazům do plochy než sklo klasické, nabízí opravdu široké možnosti využití v interiéru – uplatnění najde jako obklad stěny, celoskleněné dveře, stěny a zábradlí, desky stolů či třeba schodišťové nášlapy. Střídmější variantou pro vyobrazení květinových motivů na sklo je metoda pískování.

Digitální potisk

Uvažovat můžete také o dekorativní obkladové desce T.board. Její instalaci zvládne každý šikovný kutil, ale to nejzajímavější přináší díky digitálnímu potisku T.overface, díky kterému můžete do interiéru dostat jak trendy květinové motivy, tak i zcela věrnou imitaci dalších přírodních materiálů, jako jsou rostliny, listy, ale taky třeba rezavý plech či beton.

Obklad jako umělecké plátno

„Potisk je mechanicky odolný a stálobarevný, takže se jen tak neopotřebuje a nevybledne. Deska díky svému jádru z hliníku vyniká lehkostí, ale i vysokou pevností a rovinatostí, takže manipulace ani montáž nepředstavují žádný problém,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea a dodává: „Obkladová deskaT.board navíc díky svým rozměrům až 3 050 x 1 500 mm umožňuje realizovat v interiéru obklady doslova jako velkoformátové umělecké plátno, kde budou mít květy dostatek prostoru vyniknout v celé své kráse.“

Rozkvést nemusí jen obklad

Pokud by květy na interiérovém obkladu nestačily, pak není nic jednoduššího, než si potisk T.overface pozvat na pomoc i soživením dalších ploch, jako jsou například nábytková dvířka nebo dveře vestavěných skříní, kde budou mít květinové motivy opět dostatek prostoru designově zapůsobit! Velkou výhodou technologie digitální grafiky T.overface oproti jiným dekorativním metodám, jako jsou například nejrůznější samolepky či tapety, je to, že je grafika značně odolná vůči oděru a samozřejmostí je také vysoká odolnost vůči UV záření, díky čemuž potištěný nábytek ani po letech neztratí nic ze své kvality.

Koupelna s vůní lučních květů

Jak by se vám líbil koupelnový nábytek, který ucítíte nosem i na dotek? Díky originálnímu organickému povrchu z opravdové slisované přírodniny se skutečnou vůní vás čekají zážitky pro téměř všechny smysly – jeho jedinečnost totiž spočívá především v tom, že jde o skutečné květy z posečené alpské louky nalisované na voděodolném HPL laminátu.

„Povrchje zalakovaný pouze tenkou vrstvou laku, a tak zůstává zachovaná jak vůně, tak nerovná struktura slisované přírodniny pro realistický zážitek z doteku dlaně s přírodou,“ vysvětluje ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas a pokračuje: „Dekor Organic najdete na čele a bocích umyvadlové a doplňkové skříně řady Module, zatímco vrchní plátek je vždy v bílém laku, což pomáhá nábytek chránit proti působení vody.“

Ručně malované vypínače a zásuvky

Nejen na venkovské chalupě se budou vyjímat ručně malované Retro vypínače a zásuvky s keramickými rámečky a motivy inspirovanými moravským folklórem „Jedná se o specifický druh hrnčířské výroby, tzv. fajáns, někdy označován také jako majolika, kterou zpravidla charakterizuje používání rostlinných a heraldických motivů zobrazených na bílém podkladě se čtyřmi základními barvami – žlutou, zelenou, modrou a fialovou,“ vysvětluje Lenka Vodicová ze společnosti Obzor Zlín. Vybrat si můžete ze čtyř tradičních habánských vzorů. Keramika se maluje ručně, každý kus je tedy originál.


Přečtěte si také