Kuchyně

3. června 2019 08:00

Markéta Kašková

Tyhle vychytávky, které používaly naše babičky, jsou k nezaplacení. Znáte je všechny?

Řada věcí, které známe od našich babiček, nám lezou na nervy. Dáte jí vánoční dárek, ale babi má větší radost z balícího papíru, který pečlivě uhladí, poskládá a přidá do skříně ke sto padesáti dalším úlovkům. Chtě nechtě ale musíme přiznat, že některé vychytávky moudrých babiček mají něco do sebe!

Nakupujte elegantně

Taky máte doma desítky igelitek, ale stejně vždy, když jdete na nákup, pořizujete nové a nové? Zkuste namísto toho zainvestovat a koupit několik pěkných látkových tašek. Výhod to má hned několik. Jedna je to samozřejmě ekologicky šetrnější, ale především elegantnější. Navíc u látkových tašek nehrozí, že se vám pod tíhou nákupu protrhnou. No a v neposlední řadě - babička na vás bude pyšná.

Jak se žilo bez Kleenexů?

Jednoduše, naše babičky používaly něco podobného, jen se to mohlo používat vícekrát než jednou a v případě, že jste to při praní zapomněli v kapse, nezničilo to veškeré oblečení papírovými žmolky. Říkalo se tomu látkový kapesník. Dnešní generaci může opakované smrkání do jednoho kapesníku připadat trochu zbytečné, ale speciálně v chřipkovém období není na škodu mít v kapse i jeden retro kousek pro případ, že vám nečekaně dojdou ty papírové. Berte to jako takový KPZ - kapesník poslední záchrany.

I naše babičky uměly žít zdravě

V dnešní době indukčních ploten, vysokorychlostních blenderů a domácích robotů pomalu zapomínáme, že kdysi to šlo i bez všech těch moderních vychytávek. Možná, že dnes umíme připravit super zdravé smoothie s chia semínky a šťávou z maracuji, ale ruku na srdce - kolik z vás v létě sušilo houby na starých novinách? Přitom tiskařská barva je jedovatá a pro organizmus asi i horší, než takové vepřové koleno. Proto až se příště budete rozhodovat, o jaký další kousek obohatit svoji kuchyni, sáhněte po sušících sítech, která kromě hub můžete použít i na bylinky. Dnes už běžně seženete závěsná několikapatrová síta, která na rozdíl od babiččiných metrových obrů šetří prostor a stojí jen několik stovek korun.

Papírové stěny v moderním interiéru

Když se řekne tapety, představíme si obývací pokoj naší babičky a odlupující se pruhy papíru. Věda ale pokročila a tapety už dávno nejsou jen synonymem ke starobylosti. Speciálně pokud jimi neoblepíte celou místnost od shora dolů, může být jedna decentně vytapetovaná stěna svěžím dechem do vaší domácnosti. A babička se u vás bude cítit jako doma.

Cenné sbírky knoflíků

Asi se všichni shodneme, že hromadit zbytečnosti je cesta do pekel. Existují však dvě sbírky, které naše babičky dovedly k dokonalosti, a které, nutno přiznat, často přijdou vhod. Řeč jeo šroubcích a knoflících. Proto až vám příště zbude při sestavování IKEA postele pár matek, nebo odstřihnete z nového kabátu etiketu s náhradním knoflíkem, nevyhazujte! Mějte v šuplíku připravené dvě sklenice, postupně je plňte nashromážděnými artefakty a až vám jednou upadne polička nebo ustřelí knoflík od kalhot, nebudete hned muset volat hodinového manžela nebo švadlenu.

(az)

Další články:


Přečtěte si také