Bydlení

8. května 2022 06:00

redakce Prima Living , Tereza Javorová

9 věcí, které si do bytu nedávejte, nebo to u vás bude vypadat jak v retro muzeu

Kdykoli je člověku smutno, vzpomene si na byt svých prarodičů. Všechny ty zvláštní a dekorativní věci, vůně a barvy seděly krásně k vaší babičce a budete na ně s láskou vzpomínat. Vy je ale ze svého bytu vyškrtněte, pokud nechcete mít pocit, že bydíte v retro muzeu.

Když je člověk ještě malé dítě, mají byty babiček ohromné kouzlo. Připomínají pohádkový zámek plný vůní, vzpomínek a zcela nepotřebných věcí, které ovšem babička s dědou nutně musí mít. Nasáváte, obdivujete, štracháte a všechno si pamatujete. Tu oázu starých časů si už nikdy nevymažete z paměti. A proč byste měli? Jsou to krásné vzpomínky. Hleďte ale, aby vzpomínkami zůstaly. Vy hledejte inspiraci jinde.

Růžové kachlíky

Prokletí koupelen z roku 1920 až 1950. Tehdy to bylo moderní, dnes se nepokoušejte růžové kachle sehnat jinam, než do rozmarné princeznovské koupelny pro svou malou dcerku. A i tam vydrží tak nanejvýš pět let, než i jí polezou krkem.

Koberce na toaletách

Bůhvíproč se to babičkám tak líbí. Huňatý kobereček před mísou, na míse, na nádržce s vodou a další pod umyvadlem. Jak zastaralé a nevkusné. Ale především: jak nehygienické!

Plastový džbán na nápoje

Pamatujete? Býval oranžový nebo zelený a babička vám do něj dělala v létě citronádu. Krásné vzpomínky. Kuchyňská estetika 70. let ale naštěstí už dávno neletí a vy uděláte větší parádu s čistými konturami skla. Leda pokud byste něco takového sbírali…

Sifonka

Na chatu super! Pro věčnou slávu starých dobrých časů si v ní klidně ten sifon dělejte. Děti budou u vytržení. Doma se už zaměřte na současné modely výrobníků limonád a perlivých vod.

Umělohmotné skladovací dózy

Bylo v nich všechno. Od šicích potřeb přes bonbony, zubní protézy, houbičky na mytí nádobí až po písek na čištění vany. Babičky prostě podlehly kouzlu syntetických materiálů. Vy se z toho poučte a zkuste zvolit estetičtější úložné prostory.

Skříňka na sklo

Vlastně taková domácí výstavka věna. Za dob babiček to mívalo smysl. Vystavoval se parádní porcelán a broušené sklo, které bylo ve speciální skřínce ochráněno a zároveň ohromovalo návštěvy. Dnes jaksi přežité, nemyslíte?

Dekorativní záclonky

Nařasené, bělounké, naškrobené. Za nimi muškáty a majoránka. Pokud jste se rozhodli žít v interiéru z filmu Postřižiny, pak vám nesmí chybět. Pokud bydlíte v moderním bytě, nechte si je v krásných vzpomínkách na babičku, tam patří.

Prádelník

To býval parádní kus nábytku. Většinou naleštěný, z tmavého, někdy mahagonového dřeva s okrasnými prvky. V něm se skrývalo naškrobené prádlo se spoustou kuliček proti molům. Pozor ale! Pokud umíte správně eklekticky míchat staré s novým, mohl by se takový důstojný prádelník krásně zakomponovat do moderního interiéru. Jen vědět, jak na to!

Plastové květináče

Pokud máte nezbednou kočku nebo děti, tak prosím. Jinak je nechte minulosti a kupte si raději kameninu, terakotu nebo současnou verzi moderních samozavlažovacích nádob na pokojové rostliny. Prostě praktičnost už nestačí.


Přečtěte si také