Bydlení

7. března 2017 07:40

Markéta Zídková

Umělec Banksy otevřel hotel s nejhorším výhledem na světě

Výhled do osmimetrové zdi se strážní věží a uvnitř spousta uměleckých děl. Slavný anglický pouliční umělec Banksy ve svém hotelu v Betlémě karikuje násilí. Otvírá už v sobotu a vítáni jsou hosté z obou stran konfliktu.

Izraelský voják s palestinským rebelem nad postelí jednoho z pokojů zahajují polštářovou válku. Nad samohrajícím klavírem v odpočinkové zóně se v naznačeném vzdušném víru zmítají andělé s kyslíkovými maskami a zdi zdobí asi desítka pouličních kamer přichycených po vzoru loveckých trofejí. V lobby zas umělec vystavuje reprodukce svých starších děl – v trojici zlacených starožitných rámů je místo malovaného portrétu motiv rebela vrhajícího jakýsi předmět – nejspíš kámen či něco horšího. Tamtéž Banksy vystavuje i bustu obestřenou umně vyvedeným kouřem slzné dýmovnice a na cifernících nástěnných hodin jsou namalované dokolečka běžící krysy. Mosazný dalekohled na stojanu u okna prezidentského apartmá láká ke zkoumání zrnitosti betonu osmimetrové zdi. To vše nabízí nový hotel v Betlémě na Západním břehu Jordánu, tedy uprostřed izraelsko-palestinského konfliktu.

Izraelský voják s palestinským rebelem vedou polštářovou bitvu. Foto: archiv The Walled Off Hotel

Na hosty je personál přísný

The Walled Off Hotel v Betlémě přijímá rezervace od soboty a hostům se otevře 20. března. Nabídne 10 pokojů od nocležny až po zmíněné prezidentské apartmá s vířivkou. Každému kromě hostů mířících do noclehárny hotel zablokuje na účtu zálohu 1000 dolarů (25 000 Kč) pro případ, že by poškodil některé z vystavených děl. A na stránkách hotelu Banksy rovnou i varuje – kdokoli, kdo by se pokusil něco ukrást, skončí na policii v Ramalláhu. Postel v nocležně vyjde na 30 dolarů (750 Kč).

Hostům, kteří by na střeše očekávali bazén, zas umělec připomíná, že kdekoli v blízkosti zdi je vstup na střechy domů zakázaný, a varuje, aby nikoho ani nenapadlo zablikat na strážní věž laserovým ukazovátkem, jehož světlo by vojáci okamžitě považovali za zaměřovač střelné zbraně.

Bezpečnostní bariéra zachraňuje životy

Banksy zesměšňuje izraelsko-palestinský konflikt a násilí vůbec. Díky bariéře mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu podstatně poklesl počet spáchaných teroristických útoků na občany Izraele. Podle izraelské vlády mezi lety 2000 a dostavbou první části v červenci 2003 Palestinci na Západním břehu spáchali 73 sebevražedných atentátů, zatímco od srpna 2003 do konce roku 2006 teroristé zaútočili už jen 12krát.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také