Vánoce

8. listopadu 2020 14:00

Simona Sedláčková

Originální vánoční výzdoba z korkových špuntů: Vytvořte věnce, stromečky i řetězy

Korkové špunty nám nabízejí tolik možností! Dejte se do jejich sbírání včas a poproste o ně i své přátele a známé. Uvidíte, jak snadno najdete využití pro každý další špuntík. Vyrobíte z nich úžasné dekorace, které jsou navíc recyklované a zbytečně nezatěžují životní prostředí.

Adventní věnec, který se hned tak neokouká

Vystřihněte základní kruh zpevného kartonu a nalepte na něj tři řady špuntů z přírodního korku. Použijte obyčejné disperzní lepidlo typu Herkules.

Jednoduchý korkový kruh můžete využívat i několik let za sebou. Ozdoby i svíčky na kovových bodcích do něho můžete zapichovat jako do korkové nástěnky a po Vánocích můžete sklidit svíčky a použít ozdoby sjarní nebo i velikonoční tematikou.

Slavnostní věnec na stěnu i na dveře

Zvětšího množství špuntů vytvoříte snadno i věnec na vchodové dveře, na stěnu nebo i na výzdobu stolu. Opět můžete použít základní kruh zkartonu, ale mnohem lépe a plastičtěji bude věnec vypadat, pokud špunty nalepíte na polystyrenový nebo slaměný základ na věnce.

Vánoční stromky zkorkových špuntů

Ze špuntů můžete vytvořit i jednoduchý vánoční stromek. Jako základ využijte papírový kornout nebo polystyrenový jehlan a špunty na základ nalepte opět lepidlem Herkules nebo tavnou pistolí.

Jednoduchý stromek můžete vytvořit i ze špuntů, vyskládaných do pyramidy, bez vnitřní konstrukce.

Řetěz i ozdoby na vánoční stromeček

Máte doma skutečně velkou sbírku špuntů? Pak si znich můžete navléknout dlouhý vánoční řetěz na stromek anebo ozdobnou girlandu. Špunty doplňte dřevěnými korálky nebo je navlékněte na provázek a oddělujte mezi sebou větším uzlem.

Jednoduché vánoční ozdoby vzniknou ze špuntů, které můžete doplnit o komponenty ze staré bižuterie, ozdobné knoflíčky nebo rolničky.

Špunty můžete i skládat do tvarů hvězdiček a vloček a lepit opět tavnou pistolí. Po obvodu ozdoby nalepte ozdobnou stuhu nebo provázek a využít můžete i zlaté nebo stříbrné třpytky.

Drobné dárečky pro štěstí

Najdete doma i přebytečné korálky? Zdřevěného korálku a korkového špuntu snadno vznikne malý andělíček pro štěstí. Stačí mu připevnit křidélka ze zlaté nebo bílé stužky a permanentní fixou nakreslit obličej.

Máte stále dostatečnou zásobu špuntů i vlastní fantazie? Dejte se do výroby nejrůznějších zvířátek a využijte je jako malé dárečky nebo ozdoby na stromek.

Korek je skvělý přírodní materiál, kterým bychom neměli plýtvat:


Přečtěte si také