Vánoce

20. prosince 2020 14:00

redakce Prima Living

Přírodní materiály a čisté tvary: Vánoce v oblíbeném stylu natur

Máte rádi přírodní materiály, čisté tvary a obdivujete precizní řemeslné zpracování? Na druhou stranu vám nic neříká složitost, zdobnost, lesk a třpyt? Připravte si Vánoce ve stylu natur, které potěší milovníky tlumených přírodních tónů barev, a především jedince s fantazií.

Skromné vánoční stromečky

Nemůžete se smířit s každoročně zbytečně zmařenými životy obrovského množství vánočních stromků? Jděte na vánoční výzdobu úplně jinak a k přírodě mnohem šetrněji. I z pár větviček ve váze nebo mistrně svázaných do tvaru stromu, vznikne kouzelná vánoční atmosféra.

Tradiční řezaný stromek, který po Vánocích skončí v popelnici, může skvěle nahradit stromek dřevěný, na jehož výrobu můžete zužitkovat vyřazené palety.

Malé dekorační stromky mohou být vyřezávané ze dřeva, ale stejně tak sestavené z nařezaných suchých větviček. Na komodě či za oknem, ve společnosti svíček, budou vypadat skvěle.

Tradiční i netradiční věnce

Nejrůznější věnce kVánocům neodmyslitelně patří a nabídka materiálů, které na jejich výrobu můžete použít, je v přírodě opravdu pestrá. Nádherné budou věnce z borových i smrkových šišek, ale i z vlašských nebo lískových ořechů a z buráků. Voňavé věnce vytvoříte z nařezaných koleček ze silnějších větví.

Vánoční ozdoby a dekorace

Obyčejné šišky stačí jenom zavěsit na nitky a rázem jsou znich ozdoby na stromek nebo je navažte provázkem do dlouhého vánočního řetězu. A šišky, připevněné na dřevěný podstavec, zase vytvoří dojem maličkého stromku.

Báječně budou vypadat ozdoby ze starého novinového papíru. Pokud se vám současný moderní novinový papír zdá příliš bílý, obarvěte ho slabou kávou, papír nechte uschnout a přežehlete žehličkou, zapnutou na nízkou teplotu. Jiné ozdoby můžete ušít ze zbytků vlněných látek nebo z plsti. Skvělá budou i kolečka, nařezaná ze silnějších větví.

Nezapomeňte na betlém

I betlém ve stylu natur si vystačí s málem. Můžete si ho vyrobit sami, třeba ze starých dřevěných kostiček, pokud už si snimi děti nehrají. Stačí je jenom obrousit a slepit do správných tvarů. Nebo se vydejte do lesa pro kousky spadaných větviček a kůry a vytvořte si kouzelnou vánoční krajinku.

Vánoční atmosféra

Vlna jednoduchých maličkých domečků k nám přišla ze severu, ale už dávno jsme je přiřadili k našim oblíbeným vánočním dekoracím.


Přečtěte si také