reklama

Přírodní materiály a čisté tvary: Vánoce v oblíbeném stylu natur

Simona Sedláčková
20. prosince 2020
Máte rádi přírodní materiály, čisté tvary a obdivujete precizní řemeslné zpracování? Na druhou stranu vám nic neříká složitost, zdobnost, lesk a třpyt? Připravte si Vánoce ve stylu natur, které potěší milovníky tlumených přírodních tónů barev, a především jedince s fantazií.
reklama

Vánoce ve stylu natur mají své kořeny vtradičních tvarech lidových vánočních ozdob a zároveň se do nich prolíná velká obliba jednoduchého severského designu, který knám vposledních letech proniká stále více. Možná i proto, že nabídka trhu je tak moc pestrá, až si paradoxně vybíráme to nejjednodušší. Natur Vánoce si vystačí smálem, a přesto dýchají kouzelnou poetickou atmosférou.

Jedličky i smrčky nechte růst

Nemůžete se smířit s každoročně zbytečně zmařenými životy obrovského množství vánočních stromků? Jděte na vánoční výzdobu úplně jinak a kpřírodě mnohem šetrněji. I zpár větviček ve váze nebo mistrně svázaných do tvaru stromu, vznikne kouzelná vánoční atmosféra.

Tradiční řezaný stromek, který po Vánocích skončí vpopelnici, může skvěle nahradit stromek dřevěný, na jehož výrobu můžete zužitkovat vyřazené palety.

Malé dekorační stromky mohou být vyřezávané ze dřeva, ale stejně tak sestavené znařezaných suchých větviček. Na komodě či za oknem, ve společnosti svíček, budou vypadat skvěle.

Tradiční i netradiční věnce

Nejrůznější věnce kVánocům neodmyslitelně patří a nabídka materiálů, které na jejich výrobu můžete použít, je vpřírodě opravdu pestrá. Nádherné budou věnce zborových i smrkových šišek, ale i zvlašských nebo lískových ořechů a zburáků. Voňavé věnce vytvoříte znařezaných koleček ze silnějších větví.

Vánoční ozdoby a dekorace

Obyčejné šišky stačí jenom zavěsit na nitky a rázem jsou znich ozdoby na stromek nebo je navažte provázkem do dlouhého vánočního řetězu. A šišky, připevněné na dřevěný podstavec, zase vytvoří dojem maličkého stromku.

Báječně budou vypadat ozdoby ze starého novinového papíru. Pokud se vám současný moderní novinový papír zdá příliš bílý, obarvěte ho slabou kávou, papír nechte uschnout a přežehlete žehličkou, zapnutou na nízkou teplotu. Jiné ozdoby můžete ušít ze zbytků vlněných látek nebo zplsti. Skvělá budou i kolečka, nařezaná ze silnějších větví.

Nezapomeňte na betlém

I betlém ve stylu natur si vystačí smálem. Můžete si ho vyrobit sami, třeba ze starých dřevěných kostiček, pokud už si snimi děti nehrají. Stačí je jenom obrousit a slepit do správných tvarů. Nebo se vydejte do lesa pro kousky spadaných větviček a kůry a vytvořte si kouzelnou vánoční krajinku.

Vánoční atmosféra

Vlna jednoduchých maličkých domečků knám přišla ze severu, ale už dávno jsme je přiřadili knašim oblíbeným vánočním dekoracím.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama