Vánoce

21. listopadu 2020 08:00

Simona Sedláčková

Závěsné věnce přečkají dětské hry i zvířecí tlapky. Vytvořte dekorace z větviček, svíček i stuh

Když si představíme vánoční věnec, obvykle nás hned napadne dekorace na stůl. Ale stejně krásné a možná i mnohem praktičtější budou slavnostní věnce, zavěšené mimo dosah nenechavých ruček našich dětí a třeba i tlapek rozpustilých kočiček.

Závěsné věnce mají hned několik výhod. Za prvé na ně nedosáhnou malí záškodníci, ale stejně důležitý je i prostor, který závěsné dekorace neuberou. Jednoduše se vám na stůl vejde mnohem víc dobrot, když bude věnec zavěšený pěkně nad stolem nebo na stěně.

Jak vytvořit základní kostru věnce?

Využijte cokoliv, co máte doma po ruce a má tvar kruhu. Vyšívačky mají doma určitě kruhový bubínek na vyšívání, vdílně najdete klubko drátu, ze kterého kruh vytvarujete, nebo se najde na půdě stará lampa se stínidlem, které je tvořenodrátěnou kostrou.

Věnec z borových větviček spraporky

Borové tenčí větvičky omotejte drátkem a vytvarujte do kruhu. Jako ozdoby můžete využít malé praporky ze stříbrného papíru nebo například z alobalu, které nalepíte na obyčejný bavlněný provázek.

Věneček zavěste na čtyři drátky pod lustr a doplňte i bílé svíčky vozdobných držácích. Jednoduchý, něžný věneček se bude hodit do klasického i moderního interiéru, jen dejte pozor, aby se plameny svíček nedostaly moc blízko květvičkám.

Malé věnečky zbuxusu

Připravte si asi 15 cm dlouhé větvičky buxusu, tenký vázací drátek, stuhy a svíčky vdržácích se skřipcem.

Buxusové větvičky omotejte drátkem, navazujte jednu za druhou, až znich vytvoříte kruh. Ten pak zavěste na stužku, pověste do okna nebo na stěnu a přidejte svíčku na skřipci.

Věneček skoženými lístečky

Tentokrát si připravte tenké větvičky smrku, kousky eukalyptu, umělou dekorační větvičku slístky, malé lístečky, vystřižené zkůže a kožený provázek, tenký drátek a bílé svíčky na stříbrných skřipcích.

Pomocí tenkého drátku vytvarujte věneček ze smrkových větviček a eukalyptu, dozdobte ho umělou větvičkou a koženými lístky, omotanými drátkem. Hotový věnec zavěste pomocí kožených provázků a doplňte bílé svíčky na skřipcích.

Závěsný věnec zmechu

Mechový věnec můžete klidně osadit i živými rostlinami, jen musíte zvolit takové, kterým nebude vadit omezený prostor pro kořeny a málo vody. Vhodný bude starček převislý nebo jiné druhy sukulentů i pokojový břečťan.

Využijte jmelí i eukalyptus

Krásné a trvanlivé budou i věnečky zpřírodních materiálů, kterým, co se krásy týká, neuškodí ani zasychání. Ktakovým patří tradiční vánoční jmelí i eukalyptus.

Voňavé věnce zchvojí

Pokud použijete čerstvě nastříhané větvičky jehličnanů, bude váš vánoční zavěšený věnec vonět po celé místnosti a vystačí si i bez dalších ozdob a třpytek. Usaďte na něj jenom obyčejné bílé svíčky.

Další články o elegantních Vánocích:


Přečtěte si také