Vánoce

12. prosince 2019 08:00

Simona Sedláčková

Vánoční girlandy, řetězy i štoly na stůl: Vytvořte je z chvojí, šišek a citrusů

Dlouhé girlandy z větviček jehličnanů zdobící mohutná schodiště známe spíše z amerických filmů. Ale proč tuhle vánoční ozdobu nepřenést v umírněnější podobě i do svých domovů? Naučte se vyrábět bohaté girlandy, skromnější řetězy i dekorační štoly na sváteční stůl.

Jak vytvořit girlandu nebo štolu zvětviček jehličnanů

Jestli nakonec vytvoříte dlouhou girlandu nebo kratší štolu na stůl, rozhoduje jen délka použitého základního provazu. Rozhodněte se, která dekorace je pro vás ta pravá a dejte se do práce podle návodu.

Co budete potřebovat

  1. silnější provaz nebo slabší lano
  2. vánoční světelnýřetěz
  3. vázací zelený drátek
  4. kratší větvičky jehličnanů
  5. borové šišky
  6. větší hvězdu ze dřeva
  7. vánoční kouličky a hvězdy

1. Vytvořte základ zprovazu

Odměřte si potřebnou délku provazu. Pokud budete vytvářet girlandu, nezapomeňte vytvořit zprovazu na začátku větší oko na zavěšení. Girlanda bude docela těžká, tak stím musíte počítat a oko vytvořit dostatečně pevné. Pak začněte postupně na lano vázacím drátem navazovat větvičky jehličnanů a zároveň světelný řetěz.

2. Postupujte zobou stran

Lano si rozdělte na poloviny a větvičky navazujte postupně zobou stran, směrem ke středu lana. Uprostřed, kde se větvičky setkají, vše pevně zafixujte drátkem.

3. Vytvořte středovou ozdobu

Doprostřed girlandy či štoly umístěte větší borové šišky tak, aby zakryly místo, kde se větvičky setkávají.

4. Přidejte hvězdu a ozdoby

Kšiškám přidejte ještě velkou dřevěnou hvězdu a celou dekoraci dozdobte vánočními kouličkami a hvězdami.

Kam umístit girlandu

Vánoční girlanda se hodí jako ozdoba kolem oken, vchodových dveří nebo sní nazdobte zábradlí schodiště vdomě nebo i venku. Pokud ji vytvoříte v kratším peovedení, promění se ve štolu, která může zdobit slavnostně prostřený stůl.

Girlanda či řetěz zšišek

Borové nebo menší modřínové šišky můžete využít na celou spoustu vánočních dekorací. Krásně voní po pryskyřici a vypadají jednoduše skvěle. Stačí, když je navážete vpravidelných rozestupech na delší provázek.

Řetěz zplátků pomerančů

Pomeranče nejprve nakrájejte na asi 3–5 mm silné plátky, které usušte vsušičce nebo je položte na mřížku a nechte zvolna uschnout nad radiátorem. Pak si tenčí provázek navlékněte na větší jehlu a jednotlivé plátky pomerančů propichujte a navlékejte. Vznikne vám jednoduchý řetěz na rustikálně zdobený stromek nebo girlanda na okna, dveře či krbovou římsu.

Zdobnější citrusy

Sušené plátky pomerančů můžete při navlékání na provázek prokládat například lístky bobkového listu nebo kousky skořice, ale i červenými dřevěnými korálky. Zdobnější citrusovou girlandu vytvoříte zcelých usušených plodů.


Přečtěte si také