Kuchyně

11. prosince 2018 13:37

Tereza Javorová

Nejkrásnější vánoční tabule: Inspirujte se, jak prostřít stůl na slavnostní Štědrý večer

Alespoň jednou v roce prostřete váš stůl naprosto mimořádně. Ohromte své blízké a přátele tabulí, která jim naprosto vezme dech. Bude zlatá, romantická, bílá nebo tradiční s červenými ubrousky? Inspirujte se, jak slavnostně prostřít štědrovečerní tabuli!

Všechno to chystání, pobíhání, nakupování a stresování vyvrcholí večerem, který by měl být pohádkový a slavnostní zároveň. Až pozvete rodinu k štědrovečernímu stolu, blýskněte se překrásně prostřenou tabulí, ze které všem spadne brada!

Budete potřebovat hlavně nápady! Vánoční tabule může být minimalistická, opulentní, designová a moderní nebo pohádkově tradiční. Vyberte sami, jaká se vám bude nejlépe hodit do interiéru a k vaší náladě.

Pokud máte čas a prostředky, můžete si nechat vánoční vazbu a dekorace vyrobit u profesionála. Pomůže vám vybrat ty správné květiny a sladit je s vaším bytem i se stromečkem. Ale stejně dobře si poradíte sami, když si dáte trochu práce a dekorace na stole pojmete jako osobní výzvu a dárek pro ostatní.

Jak slavnostně stolovat?

Na Vánoce by vše mělo být tip ťop, nepohrdněte tedy trochou etikety, která dá večeři opravdu slavnostní rozměr. Nemusíte být přísně formální, ale proč si alespoň jednou v roce nedopřát skutečný požitek z dokonalosti?

Myslete na velikost stolu a počet hostů. Na každého hosta by měl čekat na stole mělký a hluboký talíř. K levé ruce dejte ještě malý talířek na předkrm nebo pečivo. Na hluboký talíř se tradičně skládá ubrousek. K levé ruce patří vidličky a to velká i desertní, k pravé ruce dejte nože a vždy ostřím k talíři. Před talíř dejte polévkovou lžíci a desertní lžičku. Napravo od talíře patří sklenky: na pivo, minerální či obyčejnou vodu, bílé a červené víno, případně na šampaňské.

Tradiční

Pokud milujte tradice, dejte přednost klasickému bílému porcelánu, klidně s ozdobnými okraji. ten vás přenese do “starých dobrých časů” a dá večeři punc elegance a vybraného vkusu. Tabuli oživte červenými a zelenými prvky, které k bílé půjdou krásně dohromady. Nezapomeňte na látkové ubrousky s krajkovým lemem!

Rustikální

Nemusíte se zabývat leskem a třpytem, pokud vám nesedí, vsaďte na rustikální zemitost! Skvěle se bude hodit hlavně na vánoční tabuli na horské chatě. Vezměte do hry přírodní materiály, zemité barvy, neokázalé prvky a zajímavé detaily, jako jsou šišky, dřevo, větvičky nebo kousky koření.

Moderní

Kdo říká, že moderní nemůže být romantické? Na stůl můžete pozvat neotřelé barvy a vše vylepšit malými designovými zázraky tak, abyste vytvořili unikátní vzhled.

Bílá

Vánoce mají být přeci bílé a pokud nejsou venku, vneste sněžnou bělost na vánoční tabuli. Bude působit nesmírně elegantně a čistě. Bílou “rozbijte” strukturou dekorací, ale klidně s ní nešetřete. Vaši hosté si budou připadat jako v nebi!

Extravagantní

Nebojíte se výzev a nespokojíte se s málem? Na romantice nešetřete a nedržte se u zdi! Co takhle rudé růže ve vánočním věnci a dekorace z paroží? Ano, budou o vás mluvit ještě za rok, ale to přeci chcete!

Zlatá

Zlatou nemůžete na Vánoce nikdy nic zkazit. Je správně okázalá a slavnostní a nemůže jí být moc. Nebojte se kombinace s černou a svěží zelení čerstvých rostlin. Bude to úchvatné!

Romantická

Pro milovníky vánoční romantiky bude ta správná volba, pokud svoji tabuli oblečou do pohádkového hávu. Nechte promlouvat patinu, stříbrné příbory, servis po babičce a nezapomeňte na spousty rozkošných detailů. Nepokazte to přílišnou uspořádaností a řádem. Romantice sluší rozevlátost a bohémský duch.

(KU)

Další články:


Přečtěte si také