Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Vařím jako máma aneb Jak pustit děti do kuchyně

Už jste zkusili svoje děti zapojit v kuchyni? Pak jste možná byli překvapení, jak vážně a svědomitě plnily úkoly, které dostaly. Všem, kteří k tomu ještě nenašli odvahu nebo čas, to vřele doporučujeme.
Vydáno: 17.02.2016
Kuchyně je ideálním místem pro rozvíjení motoriky a objevování nových věcí. Pusťte do ní svoje dítě.
Autor: Thinkstock Kuchyně je ideálním místem pro rozvíjení motoriky a objevování nových věcí. Pusťte do ní svoje dítě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Už v batolecím věku začínají u dítěte převládat napodobivé hry. Nejenže nad obrázkovou knížkou se zvířátky štěká, mňouká a chrochtá, ale také ukládá medvěda do postýlky, a pokud se mu podaří ukořistit váš telefon, chodí s ním po pokoji a s důležitým výrazem do něj žvatlá. Děti prostě nasávají informace z okolního světa, a protože tráví většinu času s námi, napodobují s radostí i nás. Podpořte je v jejich nadšení a rozvíjejte jejich schopnosti i tím, že jim od útlého věku budete dávat přiměřené úkoly. Kuchyň je k tomu ideální místo.

Míchám, mažu, myju…

Jděte na to pomalu a s rozmyslem, zvlášť opatrní buďte se vším horkým a ostrým. O tom, jak vytvořit dětem bezpečný domov a na co všechno musíte dávat pozor, se dočtete tady:

Kromě bezpečnostních opatření musíte spoléhat i na zdravý selský rozum

Základní pravidla bezpečného domova pro děti

Nikdy děti nezapojujte v případě, že jste v časové tísni a hrozilo by, že svou nervozitu přenesete na ně. Společné vaření si užijte tak, aby se děti těšily i na další úkoly, které dostanou příště. Zapojit můžete kluka nebo holčičku, kterým ještě nebyly ani dva roky, pro ně je ideálním úkolem například omývání ovoce nebo zeleniny pod tekoucí vodou, vykrajování tvarů z těsta nebo rovnání všeho možného na talířky. Postupně přecházejte na vyšší level, nechte děti krájet příborovým nožem, strouhat, míchat, přesypávat a mazat. Nádherným úkolem pro mrně je například příprava drobenky. Uvidíte, že to půjde, nezapomeňte každou snahu ocenit a pokusit se potomka zapojit i do úklidu vzniklé spouště.

Kuchyňka, ponk nebo žehlicí prkno?

Výchovu nápodobou můžete podpořit i vhodně zvolenými hračkami. V nabídce hračkářství jsou k dispozici zmenšeniny prakticky všech domácích spotřebičů a pomocníků, koupit můžete třeba značkový vysavač s funkcí sání, žehlicí prkno nebo úklidové sety s mopem a kyblíkem. Jako tatínek nebo dědeček si bude vaše dítě připadat s malou motorovou pilou nebo u ponku se sadou nářadí. Dětem, které se nemohou nabažit asistence při vaření, můžete pořídit i jejich vlastní výbavičku, aby mohly kuchtit zcela samostatně a kdykoliv. Nechte se inspirovat naší fotogalerií:

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Pohled do nitra džungle

Designérka Zuzana proměnila dětský pokoj v džungli

Nemůžete si vybrat z nabídky dětského povlečení? Přinášíme několik tipů pro vaši inspiraci.

15 tipů, jak povléknout dětskou postel. Jde to i vkusně

Dneska to máme jak v zahradě

Rostoucí dětské židle, stoly a nábytek. Podívejte se, co vše umí

Článek je zařazen v:
Reklama