Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Klimatizace v horkých dnech: Dodržujte tyto rady, abyste nechytli angínu a další infekční choroby

V létě si mnoho z nás neumí představit parné dny bez klimatizace. Tento malý vynález se stal běžným vybavením moderních interiérů, kanceláří a dokáže zpříjemnit i cestování. Zejména v letadle a autobusech bychom se bez klimatizace asi udusili. Pokud však nevíme, jak zařízení správně využívat, dokáže nám uškodit. Jak s klimatizací správně zacházet, abychom se vyhnuli angíně?
Vydáno: 15.06.2019
Zdravá klimatizace
Autor: istock.com Zdravá klimatizace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V zimě jsme se nemohli dočkat letních teplot, teď se toužíme koupat v ledu a máčet se celý den v bazénu. Bohužel naše povinnosti za nás nikdo jiný neudělá a my musíme parné dny trávit v zavřených, ale díkybohu při troše štěstí klimatizovaných místnostech.

Klimatizace není výsadou jen bohatých.
Autor: istock.com Klimatizace není výsadou jen bohatých.

Venku hlásí přes třicet stupňů a nás čeká ještě pár hodin kancelářské práce. Při vysokých teplotách jsme unaveni a nedokážeme se soustředit. Organismus má co dělat s teplotami, naše tělo se potí, zvyšuje se krevní tlak a my po mozku ještě vyžadujeme mentální výkon. Nejjednodušším, zároveň nejrychlejším způsobem, jak se zchladit, je zapnout klimatizaci, která se stala již běžnou součástí moderních interiérů a kanceláří. Pomocník však dokáže nadrobit velkou zdravotní paseku, o to více, pokud klimatizaci nenastavíme správně, nebo neměníme často filtry.

Co nám hrozí z klimatizace?

Existuje mnoho zdravotních rizik spojených s využíváním klimatizace. Kvůli velkým teplotním výkyvům venku a uvnitř místnosti je lidský organismus velmi citlivý a náchylný k nemocem. Tělo je zvyklé na určitou teplotu v prostředí, která se mu během sekundy rapidně změní. Nejčastěji se pak jedná o problémy a záněty dýchacího ústrojí. Běžná je angína, která není záležitostí jen chladných měsíců.

Teplotní rozdíl by měl být maximálně 7°C.
Autor: istock.com Teplotní rozdíl by měl být maximálně 7°C.

Mnoho lidí má problémy i se suchým vzduchem, který klimatizace způsobuje. Každý, kdo nosí kontaktní čočky, dobře zná, co znamená nepříjemné pálení očí ze suchého vzduchu. Lidé, kteří mají citlivou pokožku, mohou trpět na nepříjemné svědění a vyrážky. Vysychání sliznice dýchacích cest pak také způsobuje zdravotní komplikace.

Maximální teplotní rozdíl klimatizace

Teplotní rozdíl způsobený klimatizací by měl být maximálně 5–7°C. Takové teplotní vychýlení není pro organismus zas tak obrovským šokem a lépe ho zvládá. Jestliže máme sluneční den s teplotou 32°C, místnost by si tedy měla udržovat minimálně 25°C.

Nerozumné využívání klimatizace může způsobit angínu.
Autor: istock.com Nerozumné využívání klimatizace může způsobit angínu.

Plísně a bakterie schované v klimatizaci

Filtry se musí měnit a mělo by to být každé 2–3 týdny. Samozřejmě záleží na intenzitě využívání, ale dlouho neměněné filtry mohou způsobovat přenos mnoha infekčních chorob. Bakterie vdechujeme kvůli plísním vznikajících ve vlhkém prostředí a velkému množství prachu, který se v klimatizaci usazuje.

Oči z klimatizace pálí.
Autor: istock.com Oči z klimatizace pálí.

Klimatizaci bychom tedy měli používat s rozumem a přemýšlet, zda je její využívání vždy nutné.

Další články:

Máte doma horko?

Ventilátor, ochlazovač, klimatizace: Tipy, jak se doma ochladit během parného léta

Voláme po ochlazení!

Jak zvládnout vysoké teploty? Máme tipy, které vám přinesou vytouženou úlevu!

Článek je zařazen v: jak správně na klimatizaci , klimatizace , Jak správně používat klimatizaci? , angína , zánět krčních mandlí , nebezpečná klimatizace , je klimatizace nebezpečná? , jak se v létě ochladit? Klimoška , léto , jak se vyhnout angíně
Reklama