Dům a bydlení

20. června 2022 14:00

redakce Prima Living

Klimatizace by měla chladit vzduch jen o pět stupňů. Jinak škodíte své imunitě i zádům

Klimatizace už je běžným vybavením moderních interiérů, kanceláří a dokáže zpříjemnit i cestování. Pokud však nevíme, jak zařízení správně využívat, dokáže nám uškodit. Jak s klimatizací správně zacházet, abychom se vyhnuli angíně, bolesti hlavy a zad?

V zimě jsme se nemohli dočkat letních teplot, teď se toužíme koupat v ledu a máčet se celý den v bazénu. Bohužel naše povinnosti za nás nikdo jiný neudělá a my musíme parné dny trávit v uzavřených, ale díky bohu při troše štěstí klimatizovaných místnostech. Čím dál víc lidí si klimatizaci pořizuje i domů.

Venku hlásí přes třicet stupňů a nás čeká ještě pár hodin kancelářské práce. Při vysokých teplotách jsme unaveni a nedokážeme se soustředit. Organismus má co dělat s teplotami, naše tělo se potí, zvyšuje se krevní tlak a my po mozku ještě vyžadujeme mentální výkon. Nejjednodušším a zároveň nejrychlejším způsobem, jak se zchladit, je zapnout klimatizaci.

Problém mastává, pokud klimatizaci nenastavíme správně nebo neměníme často filtry.

Co nám hrozí z klimatizace?

Existuje mnoho zdravotních rizik spojených s využíváním klimatizace. Kvůli velkým teplotním výkyvům venku a uvnitř místnosti je lidský organismus velmi citlivý a náchylný k nemocem. Tělo je zvyklé na určitou teplotu v prostředí, která se během sekundy rapidně změní. Nejčastěji jde o problémy a záněty dýchacího ústrojí.

Běžná je angína, která rozhodně není záležitostí jen chladných měsíců. Mnoho lidí si kvůli klimatizaci stěžuje také na trvalou rýmu, která vzniká jako reakce na příliš studený a zároveň suchý vzduch.

Klimatizace může rovněž způsobit problém s očima, které vysušuje a způsobuje jejich pálení, suchá je kvůli ní i pokožka. Kdy tyto potíže hrozí?

Když například máme klimatizaci nastavenou příliš agresivně, takže rozdíl teplot mezi klimatizovanou místnosti a vnějším prostředím je větší než sedm až osm stupňů Celsia. A k tomu ještě často, ‚skokově‘ střídáme pobyt v klimatizovaném a neklimatizovaném prostředí. Pak nám hrozí postižení řasinkového epitelu dýchacích cest, hromadění hlenu. Jestliže je vše spojeno ještě s omezeným příjmem tekutin, výrazněji nám vysychají sliznice dýchacích cest. To se nejprve projeví jako škrábání v krku, bolest v krku při polykání, chrapot.

Takovéto situace jsou také nadměrnou zátěží na imunitní systém, při jeho oslabení se pak objevují typické letní virózy a angíny. Čelíme také zvýšenému riziku, že se objeví zánět dutin, středního ucha, popsal Ivo Hiemer z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier.

Maximální teplotní rozdíl klimatizace

A to není všechno. V případě, že vzduch z klimatizace míří přímo na člověka, na jeho záda, na záhlaví, pak se dané místo výrazněji ochladí, dochází ke spasmu – křeči – svalu v podkoží a ke vzniku bolestí. Typické bolesti za krkem a bolesti hlavy se objevují při pobytu v blízkosti nesprávně nastaveného klimatizačního zařízení.

Teplotní rozdíl způsobený klimatizací by skutečně měl být maximálně 5 až 7 °C. Takové teplotní vychýlení není pro organismus zas tak obrovským šokem a lépe ho zvládá, když se například pohybujeme mezi rozehřátým exteriérem a chlazenými místnostmi.

Jestliže máme sluneční den s teplotou 32 °C, místnost by si tedy měla udržovat minimálně 25 °C.

Plísně a bakterie schované v klimatizaci

Filtry se musí měnit a mělo by to být každé 2 až 3 týdny. Samozřejmě záleží na intenzitě využívání, ale dlouho neměněné filtry mohou způsobovat přenos mnoha infekčních chorob.

Bakterie vdechujeme kvůli plísním vznikajícím ve vlhkém prostředí a velkému množství prachu, který se v klimatizaci usazuje. Důležité proto je nejen správné nastavení teploty, směru „vydechovaného“ vzduchu ale i pravidelné čištění filtrů podle doporučení výrobce.

Svoje pravidla má i použití klimatizace v autě – tu bychom neměli pouštět ihned po nastartování, ale auto nejprve přirozeně vyvětrat otevřenými okénky, čímž se obmění vzduch a teplota poklesne přirozeně. Až poté je čas na klimatizaci.

Zdroj: https://southlandssun.co.za/89013/watch-can-air-conditioning-affect-health/; https://www.cielowigle.com/blog/how-to-use-air-conditioner-effectively/; https://www.boldsky.com/health/wellness/2016/seven-shocking-effects-air-conditioning-can-have-on-your-health-102998.html


Přečtěte si také