Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Vítejte v socialistickém ráji. Ve městě Marinaleda není nezaměstnanost a všichni vydělávají stejně

Španělské město Marinaleda na první pohled připomíná Československo před rokem 1989. Tady to ale funguje.
Vydáno: 12.10.2015
Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost
Autor: www.popularresistance.org Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost

Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost. Domy za 15 eur, tedy za zhruba 400 korun. Zní to jako socialistická utopie, ale jde o skutečnost, kterou zažívají obyvatelé městečka Marinaleda, v Andalusii v jižním Španělsku. Město prosperuje díky zemědělskému družstvu.

Na první pohled je Marinaleda k nerozeznání od ostatních měst v regionu. Leží v malebném údolí Campina, okolí tvoří zvlněné zelené kopce, míle olivových plantáží a zlatá pole pšenice táhnoucí se kam až oko dohlédne. Město je hezké, klidné a typické pro nejchudší a nejjižnější provincie Španělska.

Městečko obklopují sady a záhony, kam jen oko dohlédne
Autor: marinaleda.com Městečko obklopují sady a záhony, kam jen oko dohlédne

Marinadela má velmi specifického starostu. V čele úřadu stojí člověk, který aktivně podporuje krádeže v obchodech. Když v roce 2008 začala finanční krize, velmi těžce dopadla právě na Španělsko. Tisíce lidí přišlo o práci a kvůli vysokým hypotékám neměli na jídlo. Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo organizoval a sám se účastnil nájezdů do řady supermarketů. Protestující spolu s ním brali základní potraviny, jako je olej, rýže nebo fazole, nakládali je do vozíků a převáželi do místní potravinové banky, aby nasytili chudé. Bezmocní zaměstnanci obchodů jen přihlíželi, nekteří údajně brečeli. Starosta si vysloužil přezdívku Španělský Robin Hood.

Pracuje každý, kdo má ruce
Autor: marinaleda.com Pracuje každý, kdo má ruce

V novinových rozhovorech Gordillo, který byl poprvé v demokratických volbách zvolen starostou již v roce 1979, tuto krádež obhajoval jako nenásilný akt občanské neposlušnosti. „V naší zemi existuje mnoho rodin, pro které je obyčejné jídlo luxus. V 21. století je to ostuda. Jíst se musí, o tom nelze spekulovat,“ uvedl.

Bydlení za čtyři sta

V této části Španělska existuje kolem 690 tisíc prázdných domů, které jejich majitelé museli opustit kvůli bankovním exekucím. Ne tak v samotné Marinaledě. Gordillo má řešení – každý, kdo si chce postavit vlastní dům, tak může učinit zdarma. Stavební materiál a kvalifikované dělníky poskytne radnice. Domy jsou prostorné, z nařízení radnice mohou mít až 190 metrů čtverečních. Za to vše rodiny platí jen 15 euro měsíčně, což je jen o málo víc než 400 korun. Takový nájem zůstane rodinám až do konce života, ovšem za předpokladu, že dům neprodají za účelem zisku.

Rodina dostane materiál i kvalifikované dělníky, nájem pak činí 400 korun měsíčně.
Autor: marinaleda.com Rodina dostane materiál i kvalifikované dělníky, nájem pak činí 400 korun měsíčně.

V Andalusii nyní nezaměstnanost dosahuje 37 procent a každý druhý mladý člověk nemůže sehnat práci. V Marinaledě žije 2700 tisíc lidí a pracuje téměř každý, kdo může. Kdo si není schopný sehnat zaměstnání sám, pracuje v městském zemědělském družstvu produkujícím zeleninu s důrazem na kvalitu a ekologickou šetrnost. Všichni zde dostávají stejnou mzdu – 1200 eur za měsíc, tedy 32 500 korun a pracovní týden má jen 35 hodin. Nelze podceňovat takový úspěch v regionu, kde každý třetí nemá žádný příjem. To, co se v družstvu vypěstuje, zkonzumují obyvatelé města či se zboží dále prodává. Město netouží po astronomických ziscích, a tak peníze investuje zpět do svých obyvatel.

Španělský Robin Hood sám přiloží ruku k dílu, když je potřeba
Autor: www.brunorascao.com Španělský Robin Hood sám přiloží ruku k dílu, když je potřeba

Musíme přehodnotit hodnoty spotřební společnosti, které záleží jen na penězích, sobectví a individualismu,“ tvrdí Gordillo. „Marinaleda je malý příklad, ale naše zkušenosti se budou šířit po celém světě.“

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

 

Na městské jádro postupně navážou další, především obytné a obchodní čtvrti.

Singapur postaví v Indii nové velkoměsto za 17 miliard dolarů

Moře, teplo a téměř neomezené prostředky určují podobu Dubaje

Dubaj vybuduje celé klimatizované město

Z výšky sídlo Marcuse Perssona působí, jako by bylo opuštěné kdesi v přírodě. Kdepak, nachází se v Los Angeles, ve čtvrti Beverly Hills!

Zakladatel Minecraftu Marcus Persson koupil dům plný neuvěřitelných věcí

Článek je zařazen v:

reklama