Kreativní vychytávky

13. září 2023 07:00

redakce Prima Living

Jablečný ocet je skvělým pomocníkem v domácnosti. Vybělí zuby i odstraní plíseň

Jablečný ocet je hotový zázrak a jeho využití je opravdu široké. Je dokonalým přírodním čisticím prostředkem, což oceníte při úklidu domácnosti, ale taky prospívá vlasům a pleti. Kde všude se jablečný ocet může uplatnit?

Stejně jako všechny octy i jablečný má silné antimikrobiální vlastnosti, což je vynikající pro úklid domácnosti. Na rozdíl od většiny čisticích prostředků na trhu ocet neobsahuje žádné škodlivé přísady. Studie prokázaly, že jablečný ocet může dezinfikovat stejně dobře jako bělidlo, ale přitom je bezpečnější pro vaši rodinu i pro planetu.

Podle toho, k čemu budete jablečný ocet používat, volte jeho kvalitu. Není ocet jako ocet a k vnitřnímu užití je lepší vybírat jablečný ocet vyrobený z celých jablek, bez chemického zpracování, bez stabilizátorů a neodfiltrovaný. Na jiné použití zase stačí jablečný ocet ze supermarketu. Nebo si ho můžete vyrobit sami doma. Kde všude jablečný ocet využít?

Jablečný ocet pro krásu vlasů, pleti i zubů

 • Jeden díl jablečného octa nařeďte dvěma díly vody. Tuto směs můžete používat jako pleťovou vodu. Jablečný ocet přirozeně reguluje pH pokožky a také zjemňuje a čistí pleť.
 • Dopřejte lesk svým vlasům. Jednu lžíci octa smíchejte ve čtyřech šálcích teplé vody a po mytí tím vlasy opláchněte.
 • Jablečný ocet byste měli používat i v případě, že trpíte lupy. To jej poté s vodou smíchejte rovným dílem, vmasírujte do pokožky hlavy a nechte 30 minut působit. Poté opláchněte. Léčba se používá podle potřeby, dokud lupy nezmizí.
 • Když si zapomenete opalovací krém, nepříjemně se spálíte. Kůže je zarudlá a bolí. I s tím vám může pomoci jablečný ocet, když ho smícháte se svým oblíbeným zklidňujícím krémem a namažete na začervenalou kůži. Ocet zmírní podráždění a neutralizuje pocity horkosti.
 • Místo používání komerčních deodorantů, které jsou plné chemikálií, přejeďte podpaží vatovým tamponem namočeným v jablečném octu. Octový zápach zmizí, jakmile ocet zaschne, ale vaše podpaží vydrží svěží a bez zápachu celý den.
 • Abyste odstranili skvrny od kávy a jiné zbarvení zubů, třete je kartáčkem či vatovou tyčinkou namočenou v jablečném octu. Po použití vypláchněte.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Jablečný ocet v zahradě zlikviduje plevel, mšice, plíseň i slimáky. Nejlepší je domácí

Jablečný ocet v domácnosti

 • Je-li displej vašeho chytrého telefonu či obrazovka notebooku celá zapatlaná, otřete je zlehka hadříkem namočeným v octu, ten z nich mastnotu rychle dostane.
 • Také nůžky ulepené od lepicí pásky je lepší přetřít jablečným octem, protože ten odstraní lepidlo a nezpůsobí korozi jako obyčejná voda.
 • Neředěný jablečný ocet nalijte na skvrny od inkoustu či od propisky a nechte působit. Poté pořádně promněte a umyjte.
 • Trápí-li vás plíseň ve sprchovém koutu, nařeďte jeden díl jablečného octa jedním dílem vody a otřete ji. Je-li plísně hodně, ocet neřeďte. Pokud vám ocet nevoní, přidejte několik kapek éterického oleje s vůni levandule nebo eukalyptu.
 • Plesnivý sprchový závěs hoďte do pračky a místo prášku na praní použijte půl šálku jedné sody. Místo aviváže pak šálek octa. Nakonec vyčistěte i samotnou pračku tak, že do ní nalijete dva šálky octa s pustíte celý prací cyklus.
 • WC, vanu a umyvadlo, prostě všechny porcelánové povrchy v domácnosti vyčistíte neředěným octem. V případě, že vás trápí skvrny od vodního kamene, nechte ocet delší dobu působit (nejméně 20 minut) a pak opláchněte.

Zdroje: Rady naší babičky (Rider´s Digest Výběr), jaktak.cz


Přečtěte si také