12. března 2017 10:33
Markéta ZídkováVyzkoušeli jsme: Broušení parket zvládnete sami a ušetříte hodně peněz. Následující ale musíte ohlídat
Zbrousit a nalakovat dřevěnou podlahu svépomocí je příležitost k práci, která doslova roste pod rukama. Jedinečný pocit ve spojení s úsporou mnohatisícové částky potěší nadlouho. Pokud se k tomuto kroku odhodláváte, zjistěte víc o tom, co přesně vás při renovaci podlahy čeká.
Vzhledem k cenám, jaké za broušení a lakování účtují podlaháři, se nabízí zvážit možnost zbrousit si podlahu vlastními silami. Ušetříte hodně. Například u 70 m² si firma za renovaci zahrnující i aplikaci kvalitního laku naúčtuje 25 000 Kč, zatímco brusky s brusivem, švédský lak a nutné drobné vybavení potřebné k renovaci stejné plochy pořídíte za výrazně méně než polovinu. Vlastní akce stojí za úvahu i vzhledem k tomu, že zdokonalené brusné stroje pracují takřka bezprašně. Broušení s nimi tedy není nijak nezdravé a kvůli renovaci podlah nemusíte ani znovu malovat, jak tomu bývalo dříve. Ani tak ale renovace svépomocí není pro každého.
I vlastnoručně zbroušená a nalakovaná podlaha prokoukne – zbroušené dřevo je světlé a i polomatný nový lak se nádherně leskne. Zároveň ale výsledek broušení svépomocí velmi pravděpodobně nebude v každém detailu bezchybný. Je to logické, protože dělá-li člověk něco poprvé či podruhé v životě, pak ani při sebepečlivějším postupu nezapře, že dané vybavení nemá takříkajíc v ruce a práci neodvádí s tak samozřejmými a ladnými pohyby jako profesionál, který se strojem „tančí“ posledních 10 let každý den. Při zkoumání amatérsky renovované podlahy proti světlu jistě najdete místa, kde jste případně zaváhali, žádná tragédie to ale není. Takže renovovat podlahu vlastními silami se vyplatí, puntičkáři nebo vyslovení nešikové by ale měli dobře zvážit s tím spojená rizika.
Pokud se odhodláte, že si podlahu zrenovujete sami, nejprve si nastudujte postup na videích a písemných návodech:
Zde najdete podrobný návod jedné z firem, který se nám osvědčil.
Podlahu se vyplatí na broušení připravit předešlého dne, aby po zapůjčení stroje bylo možné okamžitě začít brousit. Jen tak stihnete broušení třeba i v celém bytě během jednodenní zápůjčky. Obstarejte si tedy veškeré potřebné pomůcky. Kromě běžného nářadí jsou to dřevěné klíny pro odstranění podlahových lišt (i ty demontujte předem), škrabka na barvu a, budete-li tmelit, také špachtle z nerezové oceli k aplikaci tmelu. Pokud jsou některé parkety uvolněné, přilepte je. Po ruce mějte i sáčky do vysavače. Dobře ohlídejte, že po lištách nezůstal nikde žádný hřebík. Pokud by totiž i v podélné poloze uvízl v pryžovém válci stroje, nadělal by bokem hlavičky ve dřevě hluboké a během broušení jen těžko postřehnutelné rýhy. Kromě toho už rovnou pořiďte i lak spolu s vhodným válečkem na tyči. Po prvním lakování totiž následuje jeden mezibrus. (Ten je důležitý, neboť odstraní jemná vlákna, která se na zbroušeném dřevě ve vrstvě laku zvedla.)
Je-li tedy vše připraveno, den broušení může přijít. Vypadá zhruba následovně:Vlastní broušení parket:
Brusky vám půjčí v 7.30, vracejí se druhého rána, takže i velký byt zvládnete za denní půjčovné. Ovšem je to kalup – ve větším bytě s dřevěnými podlahami ve 3 pokojích a v předsíni budete mít do pozdních nočních hodin o zábavu postaráno. Vzhledem k poměrně tichému chodu stroje s jemnějším brusivem, které přichází na řadu na závěr, se ovšem i v bytě dá pracovat až do pozdní noci. Nemalou nástrahou celé akce je hmotnost válcové brusky přesahující 75 kg – takto těžký stroj člověka vyčerpá ještě před tím, než ho vůbec zapojí do zásuvky.
Kolikrát se brousí:
Běžné parkety
Doporučují se tři kroky broušení:- Začíná se hrubým broušením se zrnitostí brusiva P40- Pokračuje se zrnitostí brusiva P60- Závěrečné broušení je jemné se zrnitostí brusiva P100
Velmi opotřebované podlahy
Pro podlahy, které jsou nerovné nebo barvené, se zbytky lepidla nebo koberce přilepené k povrchu, použijte napřed brusivo se zrnitostí P16 a nebo P24.
Po broušení je na řadě (další) lakování. Vesměs jde o druhou a třetí vrstvu laku. Jejich aplikace představuje malé logistické dobrodružství, neboť s každou další vrstvou musíte několik hodin počkat, ale kvůli dobrému prolnutí s předchozí vrstvou nesmíte práci odkládat příliš dlouho. V pracovních dnech tak člověk kvůli lakování kolikrát i musí utéci z práce.
Skvělý je zavedený postup půjčoven, které vám ke strojům dají brusné pásy a disky do zásoby s tím, že nepoužitý materiál bezplatně vezmou zpět.
Lak, nebo olej?
OLEJ: Přemýšlíte, jakou finální úpravu pro dřevěnou podlahu použít? Oleje jsou dnes jednoznačně módnější, takže vzhled dřeva ošetřeného olejem se vám jednoduše může více líbit. Jejich přednsotí je to, že pokud někde podlahu poškrábete, stačí dané místno jen lehoulince přebrousit a přetřít olejem (nechte si trochu v malé skleničce a stačí olej aplikovat hadříkem). Nevýhodou oleje je to, že musíte být opatrní s vodou, kdejaká kapka vody vyžere flek.
LAK: Lak mnohem lépe odolává vodě, samozřejmě pokud na něj vylejete skleničku s vodou a nesetřete, tak i lakovaným parketám voda ublíží. Ale nějaká ta kapička lak nerozhází. Obecně lak vydrží déle (olej se vytíráním postupně stírá, proto je dobré vytírat s přípravkem na ošetření dřevěné podlahy). Nevýhodou je, že pokud ho poškrábete, nelze lokálně opravit jako je tomu u olejované podlahy.
Místnost můžete začít užívat 8 hodin po posledním nátěru.Lehký nábytek začněte stěhovat zpět do místnosti po 24 hodinách, těžší nábytek po 4 dnech.Koberce/předložky položte do místnosti po týdnu.
A tady se podívejte na nejčastější chyby, které při renovaci podlahy hrozí:
David Horák
Mohlo by vás zajímat: