Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Za šest týdnů si v Thajsku postavil oranžovou kupoli za 220 tisíc korun

Muzikant, učitel, fotograf a cestovatel Steve Areen je všestranně nadaný. Kromě vyjmenovaných profesí a zálib si do svého portfolia může po zásluze poznamenat také stavitel.
Vydáno: 16.09.2015
Z obytného prostoru je vidět na jezírko
Z obytného prostoru je vidět na jezírko Autor: Steve Areen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V roce 2011 při jednom ze svých cestovatelských dobrodružství zavítal do Thajska. Jeden jeho rodinný přítel mu při tomto setkání daroval malý pozemek určený k výstavbě malého příbytku. Pozemek je součástí farmy, kde se pěstuje mango. Steve se nabídnuté příležitosti s radostí chopil a s pomocí svého přítele stavební dílo dotáhl až do finiše.

Jelikož v Thajsku není třeba u stavby menších rozměrů žádat o vydání stavebního povolení, podařilo se Stevovi tento originální příbytek ve tvaru kupole vybudovat během pouhých šesti týdnů. Pozemek navíc dostal darem, což významně snížilo náklady. Celá stavba vyšla na 9 tisíc dolarů (tj. necelých 220 tisíc korun). Dvě třetiny částky padly na výstavbu konstrukce domku, zbylé 3 tisíce stálo vybavení včetně dveří, světlíků, nábytku či venkovního jezírka a altánku.

Obytná část
Obytná část
Steve Areen

Steve použil stavební materiál převážně z lokálních zdrojů. Hlavní struktura domečku je vytvořena z betonových bloků. Dome Home (Kupolovitý domek) je napojen na elektrickou síť, takže zde nechybí teplá voda ani stropní osvětlení. Denní světlo zajišťují zasklené stropní průduchy. Interiér domku se skládá z ložnice, společenské místnosti, malé kuchyňky a koupelny se sprchovým koutem. Steve tematicky zvolil oranžovou barvu pro výmalbu vnitřních stěn i pro venkovní omítku. Samotný interiér pak ještě citlivě vybavil nejrůznějšími dekoracemi, především si pohrál s místním kamenem, keramikou, bambusem a rostlinami.

Umyvadlo
Umyvadlo
Steve Areen

Za zmínku ještě stojí střešní altánek s houpací sítí. Ten skutečně stojí přímo na střeše jedné z kupolí. Přístup k němu zajišťuje dřevěné venkovní schodiště a majiteli nabízí oázu klidu s výhledem do okolí.

U jediného domku prý nezůstane, Steve má se svým nápadem další plány. „V současnosti je mým cílem využít tento návrh, který je rychle realizovatelný, cenově dostupný, pevný, krásný a zábavný, a zkonstruovat jej i pro podmínky v chladnějším podnebí s využitím materiálů, které budou lépe izolovat,“ dodává autor.

Dome Home

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Zvenku působí nenápadně

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Refuge House

Inteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů


Článek je zařazen v:
Reklama