Vánoce

13. října 2020 06:00

Tereza Javorová

Znáte furoshiki? Zkuste letos ekologicky udržitelné Vánoce a zabalte dárky po japonsku!

Rozbalování dárečků pod stromkem je ta největší vánoční zábava. Děti trhají papír, až létá všude, a po svátcích jsou modré popelnice nadité k prasknutí. Zkuste to letos pojmout více ekologicky i netradičně - s japonskou metodou furoshiki.

Samozřejmě, že vánoční papír patří ke svátkům stejně jako prskavky nebo bramborový salát, ale také se snažíme žít více udržitelně. Zkuste zapomenout na styl „po nás potopa” a pojměte letos vánoční balení dárků s ohledem na zeleň. Inspirovat se můžemev dalekém Japonsku.

Vraťme se k tradicím

Zní to sice exoticky a poměrně netradičně, ale když se nad tím zamyslíte, zase tak velký úkrok od dávných zvyků to nebude. Dárky se totiž začaly balit až ve 20. století, po druhé světové válce. Dříve se za vánoční dárky moc neutrácelo, měly spíše symbolickou hodnotu a drobnosti se dávaly hlavně dětem. Dnes je z Vánoc komerční šílenství a málokdo si v nákupním lovu uvědomuje, kolik obalových materiálů padne na oltář „šťastným a veselým” svátkům.

Balte metodou furoshiki

Japonsko je známo svou umírněnou estetikou a přístupem k životu, který se vzdává zbytečností. Takové je i furoshiki - japonské tradiční balení za pomoci speciálních látek. Prapůvodním účelem furoshiki bylo sloužit jako obalový materiál pro sbalení oblečení, které si Japonci odkládali před vstupem do veřejných lázní. Postupem času se ale praktičnost balení do znovupoužitelné látky začala prosazovat i vdalších oblastech a furoshiki se tak dá považovat za předchůdce dnešních igelitových tašek. I současní Japonci furoshikipoužívají a do látek si balí obědy do práce, nebo svačiny pro školní děti. Na co brát nové a nové papíry a tašky.

Pravidla furoshiki jsou jednoduchá:

  • Potřebujete pevnou láku obvykle čtvercového tvaru.
  • Klíčem je vybrat vhodný vzor hodící se kdané příležitosti.
  • Ideální je, když je látka oboustranná, což se dá snadnovyrobit ze dvou stejných čtverců, pomocí pár zavrnění šicího stroje.
  • Látky na furoshiki se dokonce prodávají už předpřipravené, ale vy se tím moc nestresujte. Důležitá je totiž samotná myšlenka!
  • Klidně pořiďte pevnou látku s vánočními motivy nebo ve vánočních barvách a máte vyhráno. Pokud chcete mít furoshiki elegantnější, vydejte se cestou náročnějších látek, které dodají celému balení punc elegance a luxusu.
  • Do vyrobených šátků pak zabalte dárečky, pevně je uvažte a položte pod stromek.
  • Nejjednodušší samozřejmě je, když mají balené věci tvar kvádru nebo krychle, ale s trochou trpělivosti zabalíte v podstatě cokoli.
  • Důležité je, že se látky pro rozbalení zase hezky narovnají a stačí je schovat pro další podobnou příležitost.
  • Legraci a napětí z rozbalování si užijete s furoshiki stejně jako s papírem a navíc budete mít skvělý pocit, že po vašich Vánocích nemusí planeta tolik trpět.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také