Vánoce

14. prosince 2018 08:34

redakce Prima Zoom

Zbytky balícího papíru z dárků nemusí skončit v koši. 9 tipů, jak využít odstřižky i použitý papír

Z použitého vánočního papíru si můžete vyrobit konfety na Silvestra, dokonce s ním i vytapetujete. Nebo zkuste quilling - krásnou techniku, kterou vytvoříte originální díla.

Vánoční dárky udělaly spoustu radosti. Celá rodina si užívá nové elektroniky, knížek i oblečení, jenomže po balení a pak dychtivém rozbalování zůstalo spoustu odstřižků a zmačkaných kusů papíru. Napadlo vás někdy, co jiného s papírem udělat, než ho vyhodíte do koše nebo do kamen?Tady je 9 báječných nápadů.

Vánoční řetěz

Pamatujete, jak jste jako malí stříhali každý kousek papíru, který se vám dostal pod ruku, abyste si mohli vyrobit vánoční řetěz? Tak teď pozvěte děti a společně si jeden vyrobte. Z různě velkých kousků pak můžete ještě vyrobit vlajkové girlandy, které využijete i jindy než o Vánocích.

Konfety na Silvestra

Už za pár dní je tu silvestrovská oslava, na kterou se hodíkonfety. Proč je kupovat, když si je můžete vyrobit sami z použitého balicího papíru? Stačí nastříhat papíry na proužky, projet je skartovačkou či děrovačkou udělat kolečka. Konfety naaranžujte na tabuli, na které budete mít silvestrovskou hostinua party může začít.

Výplň do krabic

Posíláte během roku hodně balíčků? Papír skartujte a můžete jej využít jako výplň do zásilek. Takový balíček bude vypadat mnohem líp, než krabice uvnitř nabalená praskací fólií.

Záložky do knížek

Výborný nápad, jak zužitkovat pěkné vzory z balicích papírů. Použijte tvrdou čtvrtku, ze které vystřihnete záložku. Tu následně polepíte přesně podle svých představ. Vzory a barvy lze libovolně kombinovat a vytvářet tak vzory nové. Každá záložka bude originálem, kterým můžete potěšit své blízké.

Šperky

Z kvalitnějších lesklých papírů lze vyrábět různé věci, například šperky. Jak? Jednoduše! Papír nastříhejte na stejně široké, ale přitom dostatečně tenké proužky, které můžete stočit do různě velkých ruliček. Z těch pak vytvoříte korálky, náušnice nebo třebaknoflík,aby byly pevnější natřete je akrylovou bílou barvu a přebarvěte libovolným barevným odstínem. Nakonec přelakujte lakem ve spreji.

Vytapetujte

Máte starší skříně, které už vevnitř nevypadají vůbec hezky? Vytapetujte je zbytky balícího papíru. Udělejte si pěknou koláž, vyberte zajímavé motivy kombinujte, pohrajte si. A například skříně do dětského pokoje můžete papírem klidně polepit i zvenku. Aspoň dětský pokoj získá zajímavý vzhled. Použitý papír se pak hodí na dno zásuvek, kde zabrání zašpinění.

Pusťte se do quillingu

Zajímala vás vždycky tato technika, ale nechtělo se vám kupovat drahé proužky papíru? Nastříhejte si vlastní ze zbytků vánočního papíru, na učení to určitě stačí. Quillingem vytvoříte jakýkoliv ornament, stačí trocha praxe. Až uvidíte, jaká umělecká díla lze vytvořit, dejte pozor, abyste této technice nepropadli.

Quilling - 1, Foto: Inna Dorman/httpincreations.blogspot.com

Obaly na knížky

Zapomeňte na ošklivé plastové obaly na knihy, kterými jsme si museli jako děti všichni povinně obalovat sešity a učebnice. Udělejte si pěkně ozdobené obaly, které vás potěší vždy, když knihu vezmete do ruky. Můžete vtipně kombinovat vzory a barvy a vytvořit tak naprosto originální designy.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také