Bydlení

20. května 2019 08:00

Tereza Javorová

Jak si usnadnit žehlení: Triky, které vám ušetří čas

Žehlení málokterá hospodyňka dělá ráda. Máme pro vás tipy, jak si tuto neoblíbenou činnost alespoň trochu usnadnit.

Pomocníky a roboty dnes máme už téměř na vše. Ale zatím nikdo nevymyslel automatické žehlení. Pokud tato činnost není ani vaší oblíbenou kratochvílí a rostoucí kupa prádla k žehlení vás straší po nocích, máme pro vás pár tipů, jak si žehlení usnadnit.

Použijte aviváž

Snadné žehlení začíná už při praní prádla. Ať máte na používání aviváže jakýkoliv názor, pravda je taková, že prádlo změkčí, zjemní, a látka se tak tolik nemačká. Pokud máte citlivou kůži nebo nechcete zatěžovat životní prostředí, poohlédněte se po přírodních alternativách. Místo aviváže můžete použít třeba i ocet.

Sušte chytře

Kdo umí chytře věšet, často nemusí už ani žehlit. Pamatujte na to, až ve spěchu nahážete prádlo na šňůru s tím, že “to nějak uschne”.

Prádlo z pračky vytřepte, aby se vlákna narovnala, a pověste za lemy. Použijte klidně více kolíčků, aby se v místech zavěšení látka zbytečně nevytahala. Prádlo nenechejte přeschnout a ihned po sundání ze šňůry jej vyhlaďte a poskládejte.

Dáváte-li prádlo do sušičky, často s výsledným efektem nic nezmůžete, pokud máte starší typ a nelze nastavit program snadného žehlení. Obecně však platí, že čím míň prádla v bubnu, tím méně se zmačká do jednoho klubka, nad kterém se budete chtít při následném žehlení rozplakat.

Kvalitní žehlička s párou

Většinou se nám nechce investovat do věcí, které nás vlastně otravují. S kvalitní žehličkou však neprohloupíte. Výrazně vám ušetří námahu a zkrátí čas stání u žehlicího prkna. To by mimochodem mělo být dostatečně velké, stabilní a s kvalitním povrchovým materiálem.

Žehličku vybírejte nejlépe s plochou z nerez oceli nebo keramickým povrchem.

Přesušené prádlo můžete žehlit přes vlhkou plínku, ale stejnou službu by vám měl udělat parní režim na žehličce.

Udělejte si to hezké

Žehlení je sice otrava, zvlášť když víte, že tu stejnou košili budete muset svému muži nejspíš žehlit za pár dní znovu. Zkuste si to ale neošklivit a z žehlení udělejte zábavu. Pusťte si hudbu na plné pecky, nalejte si deci vína (jen pozor, ať neukápne na vyprané prádlo!) nebo po očku sledujte svůj oblíbený seriál, za který se vlastně trochu stydíte. Teď nemusíte, přece u toho žehlíte!

Sdílejte článek

Přečtěte si také