Ložnice

1. listopadu 2018 06:05

besosdegranada@gmail.com

6 věcí, které raději hned vyhoďte ze své ložnice! Ničí vám spánek i zdraví

Neměla by být ložnice tou nejzdravější a nejpříjemnější zónu ve vašem bytě? Raději zkontrolujte, jestli ji nedegraduje některá z následujících věcí! Možná kvůli nim špatně spíte.

Nestačí jen občas vysát pach, vyvětrat nebo zalít květiny. Vaše ložnice si rozhodně zaslouží více pozornosti už proto, že během spánku byste měli mít co nejzdravější prostředí. Někdy ovšem ani nevnímáme, co by si zasloužilo už dávno vyhodit pryč.

Zbavte se těchto věcí a vaše ložnice bude rozhodně lepším místem k odpočinku.

1) Staré lůžkoviny

Možná máte ještě duchny po babičce nebo se vám zdá, že froté prostěradlo ještě poslouží… Buďte nemilosrdní! Lůžkoviny, tedy povlaky na na polštáře a peřiny, mají “trvanlivost” zhruba tři roky v závislosti na jejich poctivosti. Po třech letech ztrácí většina bavlněných vláken svou kvalitu, tkanina špatně absorbuje pot a vlhkost. Svou funkci zkrátka splnila. Pokud lůžkoviny tou dobou nevyměníte, mohly by se stát skvělým hotýlkem pro roztoče a bakterie. To zhorší alergie, vyrážky, akné a astma.

2) Polštáře

Teď jdeme na výplně, především polštářů! Po nějaké době ztrácejí svůj tvar a neposkytují už vaší krční páteři tu správnou podporu. A vy si potřebujete každou noc pořádně odpočinout! Dejte jim zhruba dva roky a vyměňte je. Hrudkovitý nebo plochý polštář může napáchat na vašem krku pěknou paseku. Způsobí chronickou bolest hlavy a ztuhlost šíje, může zhoršit chrápání a celkovou kvalitu spánku.

3) Pantofle

I když se zdají na první pohled čisté, pantofle přicházejí do styku s velkým množstvím špinavých povrchů, jako jsou kuchyňské a koupelnové podlahy nebo přední vchod. Stejně jako každá jiná obuv absorbují pot a mohou se snadno změnit v chovnou stanici pro mikroby. Pokud si nechcete vykoledovat plíseň nohou nebo nehtů, perte je alespoň jednou za dva týdny!

4) Oční maska

Milujete noční masku na očinebo tu s chladícím gelem uvnitř? Proč ne, ale nezapomeňte je vyměňovat a prát. Noční masky na oči mohou přenášet bakterie, které mohou v některých případech vést dokonce k infekcím oka.

5) Čistička vzduchu

Zní to možná jako protimluv, vždyť čistička je v ložnici tak žádoucí! Jde ale spíš o filtry, na které se často zapomíná. Filtry čističek vzduchu vyměňte každé tři až pět měsíců a vše bude dobré. V opačném případě riskujete, že se v nich usídlí a rozmnoží prachoví roztoči a různé plísně, které mohou vyvolat alergie a astma.

6) Matrace

Pokud jste věrní jedné straně postele, měli byste střídat matraci alespoň dvakrát ročně, abyste ji udrželi v přijatelném tvaru a nespali v ďolíku. Matraci rozhodně často převracejte, i když spíte s někým, kdo má jinou váhu než vy. Tlak těla při spánku nevyhnutelně vede k opotřebení, časem začne matrace ztrácet svůj tvar. To se stane i těm nejkvalitnějším kouskům, a proto si dejte práci s převracením a střídáním stran.

(KU)

Sdílejte článek

Přečtěte si také