návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

3 dobré důvody, proč mít doma kytky. Podporují zdraví a můžeme si s nimi i pokecat

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 26.10.2021
Pokojové rostliny, čerstvé byliny i řezané květiny ve váze do našich domovů vnášejí krásu, pohodu a blízkost přírody. Společný život v jednom bytě s nimi je vysloveně zdravý, jak tělesně, tak duševně. Květiny si můžeme vybírat buď jenom podle vzhledu, nebo s vítaným bonusem navíc – rostliny, které dokážou vytvářet v bytě zdravé prostředí. Tady jsou důvody, proč mít kolem sebe pořád rostliny v květináči i ve váze. Především příznivě ovlivňují náš zdravotní stav tím, že čistí a zvlhčují vzduch a pohlcují toxické látky, za druhé posilují imunitu a zlepšují náladu i duševní pohodu a za třetí jsou dobrými společníky. Na tom, že si doma s rostlinami pokecáme, tedy spíš na ně mluvíme, rozhodně není nic divného, ba právě naopak!

reklama

1. Rostliny doma čistí a zvlhčují vzduch, pohlcují prach a toxické látky 

Přírodní zvlhčovače

Květiny přirozeně zvlhčují vzduch a na rozdíl od přístrojů se dovedou samy bezchybně „regulovat“ podle aktuální vzdušné vlhkosti. Ta má být optimálně zhruba 40procentní, ale v mnoha bytech klesá pod 20 procent, což už vysloveně poškozuje lidské zdraví. Mezi nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu patří pokojový ibišek (Hibiscus rosa-sinensis)  a šáchor (Cyperus).

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: kamélie filtruje stopy těžkých kovů, např. rtuti či olova
Autor: istock.com Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: kamélie filtruje stopy těžkých kovů, např. rtuti či olova

Lapače prachu

Rostliny bezpečně fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach plný alergenů. Každá zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent. Rostliny také pohlcují toxiny z nátěrů, nábytku, lepidel atd. Jediná větší rostlina sníží množství škodlivin v běžné místnosti zhruba o čtvrtinu!

Pokojové rostliny dokážou udržet příjemné klima v horkem rozpáleném bytě

Pokojové rostliny, které ochladí vzduch a udrží v bytě příjemné klima během horkého léta

Jaké pokojovky doporučuje NASA?

10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

Čističky vzduchu

K top čističům vzduchu v bytě patří pokojové palmy, které filtrují formaldehydy a benzen. Anturie (Anthurium), lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) nebo dracény (Dracaena) pomáhají likvidovat trichloretylen i benzen, filodendrony (Philodendrona fíkusy (Ficus) zase formaldehydy. Chryzantémy (Chrysanthemum) a gerbery nás zbavují cigaretového kouře a benzenu. Kvetoucí kamélie (Camellia) filtrují stopy těžkých kovů, např. rtuti či olova. Výborný je ledviník (Nephrolepis), nenáročná pokojová kapradina původem z vlhkých tropických pralesů Jižní Ameriky, která filtruje formaldehyd, ale odstraní ze vzduchu i xylen, jenž se vyskytuje v nábytkářských pěnách či tkaninách. Nenápadný břečtan (Hedera) nebo pilea (Pilea peperomioides) také fungují skvěle jako pračky vzduchu.

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: proti bacilům a virům pomáhá chránit ledviník, nenáročná pokojová kapradina
Autor: istock.com Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: proti bacilům a virům pomáhá chránit ledviník, nenáročná pokojová kapradina

2. Květiny posilují imunitu a zlepšují náladu

Rostliny proti únavě

Všechny zelené rostliny odrážejí žlutozelenou část spektra, což uklidňuje oči a snižuje pocit únavy a vyčerpání. Také opticky člení prostor a zbavují ho uniformity, která unavuje a vyvolává deprese. V místnosti, kde jsou rostliny, klesá únava až o pětinu, bolest hlavy se může snížit o třetinu, stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. A stačí tak „málo“ – několik rostlin v květináči nebo ve váze!

Bylinky nabíji energií

V každé kuchyni by měla být bylinková minizahrádka. Neměly by v ní chybět hlavně šalvěj, rozmarýn, tymián, bazalka, jablečník, máta, meduňka, dobromysl (oregano), majoránka, saturejka, koriandr, petržel naťová, řeřicha a pažitka. Zelenou část s použijeme při vaření pokrmů i čajů nebo do koupele, vůně plná silic nám dodá energii a posílí imunitu.

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

TYMIÁN

TYMIÁN: Jak vypěstovat koření, ze kterého si připravíte mast na klouby i domácí chleba

Květiny posilují imunitu

Proti bacilům a virům nás doma pomáhají chránit především silice jehličnanů, třeba bonsaje nebo řezané větve ve váze, dobře jako ochránce funguje i vánoční stromek, která toho pro naše zdraví dělá ještě víc. Velké množství vonných silic vyzařují řezané květiny. Pohodu a klid přinášejí do domu zejména růže (Rosa), kosatce (Iris) a luční kvítí, dobrou náladu a pozitivní myšlenky vyvolávají frézie (Freesia), hyacinty (Hyacinthus), tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus).

Karafiáty

Karafiáty zažívají comeback: Proč se vracíme ke květinám, které jsme po roce 1989 odmítli?

Hyacinty: Jak napravit nejčastější chyby, které děláme při domácím pěstování

Hyacinty: Jak napravit chyby, které děláme při domácím pěstování

Pozor na alergie

Opatrně ale doma s pivoňkami (Paeonia) a karafiáty (Dianthus), které voní krásně, ale mohou vyvolat až alergii. Obzvlášť pozor na lilie (Lilium), z až příliš intenzivní vůně nás může rozbolet hlava, což nás mnohdy staví před dilema: buď zůstanou doma lilie, nebo já.

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: opatrně ale s pivoňkami, které voní krásně, ale mohou vyvolat až alergii.
Autor: pixabay.com Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: opatrně ale s pivoňkami, které voní krásně, ale mohou vyvolat až alergii.

Rostliny v ložnici

V přiměřené míře prospívají rostliny i v ložnici. Zejména kvůli tomu, že filtrují i zvlhčují vzduch a některé údajně mají i afrodiziakální účinky! Obava, že rostliny v noci produkují oxid uhličitý, čímž nás ve spánku „pomalu otravují“, je lichá, protože ho vydechují tak málo, že to lidský organismus takřka nezaznamená. Někomu však může ve spánku vadit příliš pronikavá vůně některých květů, zejména šeříku (Syringa), lilií (Lilium) nebo konvalinek (Convallaria).

3. S květinami si můžeme pokecat, ale nesahat!

Pro některé lidi jsou květiny a byliny jakýmsi zeleným domácím mazlíčkem a pečují o ně stejně pečlivě jako třeba o kočku nebo psa. Na tom, že si doma s rostlinami pokecáme, tedy spíš na ně mluvíme, rozhodně není nic divného, ba právě naopak! Dělá to dobře oběma stranám. Květiny jsou přece také živé organismy, reagující na vnější podněty. A kdo chce, může si s nimi vytvořit „vztah“, a tak je podpořit, aby ještě lépe rostly a kvetly. Pokud na květiny mluvíme, rostou rychleji. Údajně je to proto, že jak lidé vydechují, vypouštějí oxid uhličitý, a právě ten rostliny stimuluje. Oxid uhličitý se totiž významnou měrou podílí na fotosyntéze, ovlivňuje jeho množství nejen rychlost růstu rostlin, ale také tvorbu květů.

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: citlivka (Mimosa pudica) s námi přímo „komunikuje“ a před očima reaguje na náš dotek
Autor: istock.com Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: citlivka (Mimosa pudica) s námi přímo „komunikuje“ a před očima reaguje na náš dotek

Na druhou stranu prý většina pokojových rostlin nemá ráda příliš časté a silné doteky, na které reagují omezením růstu. Jedna z mála rostlin, která přímo „komunikuje“ a před očima reaguje na náš dotek je citlivka stydlivá (Mimosa pudica). Rostlina je zvláštní především svou seismonastií, pohybem na základě podráždění (po doteku sklápí listy), a nykonastií (spánkový pohyb), kdy v noci sklápí listy ke stonku.

O pokojových rostlinách a bylinách by vás ještě mohlo zajímat:

Citlivka stydlivá 1

Jak pěstovat citlivku stydlivou? Její listy reagují na dotek a křehký květ vydrží jen den

Tchynin jazyk, zamiokulkas a potos: Pokojovky pro nešikovné pěstitele

Tchynin jazyk, zamiokulkas a potos: Pokojovky pro nešikovné pěstitele

Jak se starat o pokojovky v zimě?

Pokojovky v zimě: Manuál, jak je úspěšně pěstovat, aby vydržely do jara

pokojovky odkud jsou

Odkud pocházejí nejoblíbenější pokojovky? V obýváku máme Asii, Afriku i Latinskou Ameriku

Pokojovky zlepší vzduch v interiéru...

Bydlete zdravěji a zeleně. Pokojovky, které vyčistí vzduch od toxických látek a zbaví vás stresu

Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny.

Monstera: Nejoblíbenější pokojovka moderních interiérů

Proč a jak pěstovat jablečník, léčivou bylinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

Jak pěstovat jablečník, léčivou rostlinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ: Jak vypěstovat léčivou bylinku i koření v jednom

Jak pěstovat šalvěj, voňavé koření i léčivou bylinku v jednom

Majoránka: Tradiční koření povzbudí trávení, zmírní kašel a zlepší náladu

Jak pěstovat majoránku, aromatické koření, které povzbuzuje trávení a zlepšuje náladu

5 bylin, které vládnou české kuchyni: majoránka, bazalka, pažitka, petrželka a libeček

Byliny, které vládnou české kuchyni: majoránka, bazalka, pažitka, petrželka a libeček

reklama

Článek je zařazen v: pokojové květiny , proč pěstovat pokojové rostliny , rostlinné čističe vzduchu , rostliny pohlcující toxiny a prach , proč mluvit s květinami , rostliny a viry

reklama

Přečtěte si také