31. října 2018 06:00
besosdegranada@gmail.com4 nápady českého designu, které nás zaujaly na letošním Designbloku
Jubilejní dvacátý ročník Designbloku máme za sebou a byla to opět velkolepá podívaná. Mezinárodní festival představil jak renomované tvůrce z českého a zahraničního designu, tak nováčky a neotřelé nápady. Jaké projekty nás na letošním Designbloku zaujaly?
Tématem letošního mezinárodního festivalu designu a módy byla Oslava. Dvacátý ročník byl přirozeně spojený s výročím 100 let založení Československa a návštěvníky hned při vstupu uvítala umělecká instalace Maxima Velčovského – šestimetrová busta T. G. Masaryka.
Na pražském Výstavišti a nově i v Colloredo-Mansfeldskémpaláci se ve dnech 25.–29. října 2018 představilo 343 umělců, designérů a módních návrhářů převážně z českého prostředí. Prostor dostali ale i začínající umělci, studentia mezinárodní tvůrci.
K vidění byly zajímavé umělecké instalace, ukázky kolekcí nábytku, interiérového i průmyslového designu, šperků a doplňků. Nechyběly modely českých módních návrhářů a projekty studentů uměleckých škol. Ačkoliv lze jen těžko vybrat, které designové počiny byly nejzdařilejší, nás zaujaly následující nápady:
Nábytek lepenýrýží
Mladý designér Filip Kramplahledal ekologickou alternativu, jak spojovat nábytkové díly, aniž by musel použít chemická lepidla. „Zcela náhodu jsem vjedné knížce narazil na větu, že Japonci dříve lepili nábytek rýží,“ říká designér. Tradiční technika ho zaujala natolik, že začal pátrat po jejím detailním postupu. „Nic dalšího jsem ktomu ale nenašel. Musel jsem tak začít zkoušet prakticky, jak bude technika nejlépe fungovat.“ Krampla nakonec přišel na ideální konzistenci rýžové pasty a metodu, jak nábytek pouze její pomocí lepit. Vznikla tak značka nábytku a interiérových doplňků s názvem SOKUI, která následuje japonský minimalistický přístup a pokoru kpřírodě.
Zeď z kapradin
Výzkumy dokazují, že rostliny nám dodávají energii, elán a dokážeme se díky nim třeba i lépe soustředit. Touto ideologií se řídí tvůrci zThe Greenest Company, kteří navrhli modulární samozavlažovací systém Space Plant. Ač to zní téměř kosmicky, jde vlastně o mobilní stěnu tvořenou ze tří řad truhlíků kapradin a jiných rostlin, kterou se dá skvěle oddělit prostor vkanceláři či místnost vbytě. Spojení designu, technologie a přírody nás baví. Zvlášť když se rostliny zvládnou zavlažovat samy!
Hravé nádobí
Vůně dřeva, kvalita skla a křehkost porcelánu nejsou jediné vlastnosti, kterými vynikají produkty značky Clap Design. Každá sada na espresso či na vařené vajíčko má vsobě zabudovaný magnet, díky němuž drží lžička na dřevěném talířku či podstavci vnečekaných polohách. „Naše produkty by ve vás měly probudit hravost,“ říkají autoři Lukáš Pejchal a Václav Čajánek. Dřevěné komponenty si vyrábí dvojice designérů sama vpodhůří Beskyd, ručně foukané skleněné nádobí dovážejí zRakouska a design porcelánu jim navrhl známý designér Jiří Pelcl.
Clap Design
Nábytek z kartonu
Proč vyrábět stále nový nábytek a zatěžovat jím životní prostředí, když lze jít i ekologickou cestou, a to dokonce i bez toho, aniž by trpěl design? Firma Kartoons slibuje, že „z obyčejného kartonu vykouzlíme neobyčejný nábytek“. Nemá tak docela pravdu. Zobyčejné papírové lepenky totiž dokáže vykouzlit nejen nábytek, ale i vtipné bytové doplňky jako lampy, hodiny či stojan na víno. Ručně lepené výrobky jsou pevné, originální a hlavně ekologické.
Kartoons
Podívejte se na naši fotogalerii zletošního festivalu. Byli jste se na Designbloku podívat? Co vás nejvíce zaujalo? Napište nám na Facebook nebo Instagram.
Adéla Skřivánková