návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

4 nápady českého designu, které nás zaujaly na letošním Designbloku

Vydáno: 31.10.2018
Designblok 2018
Autor: Designblok Designblok 2018
Jubilejní dvacátý ročník Designbloku máme za sebou a byla to opět velkolepá podívaná. Mezinárodní festival představil jak renomované tvůrce z českého a zahraničního designu, tak nováčky a neotřelé nápady. Jaké projekty nás na letošním Designbloku zaujaly?

reklama

Tématem letošního mezinárodního festivalu designu a módy byla Oslava. Dvacátý ročník byl přirozeně spojený s výročím 100 let založení Československa a návštěvníky hned při vstupu uvítala umělecká instalace Maxima Velčovského – šestimetrová busta T. G. Masaryka.

Na pražském Výstavišti a nově i v Colloredo-Mansfeldském paláci se ve dnech 25.–29. října 2018 představilo 343 umělců, designérů a módních návrhářů převážně z českého prostředí. Prostor dostali ale i začínající umělci, studenti a mezinárodní tvůrci. 

K vidění byly zajímavé umělecké instalace, ukázky kolekcí nábytku, interiérového i průmyslového designu, šperků a doplňků. Nechyběly modely českých módních návrhářů a projekty studentů uměleckých škol. Ačkoliv lze jen těžko vybrat, které designové počiny byly nejzdařilejší, nás zaujaly následující nápady:

Nábytek lepený rýží

Mladý designér Filip Krampla hledal ekologickou alternativu, jak spojovat nábytkové díly, aniž by musel použít chemická lepidla. „Zcela náhodu jsem v jedné knížce narazil na větu, že Japonci dříve lepili nábytek rýží,“ říká designér. Tradiční technika ho zaujala natolik, že začal pátrat po jejím detailním postupu. „Nic dalšího jsem k tomu ale nenašel. Musel jsem tak začít zkoušet prakticky, jak bude technika nejlépe fungovat.“ Krampla nakonec přišel na ideální konzistenci rýžové pasty a metodu, jak nábytek pouze její pomocí lepit. Vznikla tak značka nábytku a interiérových doplňků s názvem SOKUI, která následuje japonský minimalistický přístup a pokoru k přírodě.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Filip Krampla (@filip_krampla),


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Filip Krampla (@filip_krampla),

 

Zeď z kapradin

Výzkumy dokazují, že rostliny nám dodávají energii, elán a dokážeme se díky nim třeba i lépe soustředit. Touto ideologií se řídí tvůrci z The Greenest Company, kteří navrhli modulární samozavlažovací systém Space Plant. Ač to zní téměř kosmicky, jde vlastně o mobilní stěnu tvořenou ze tří řad truhlíků kapradin a jiných rostlin, kterou se dá skvěle oddělit prostor v kanceláři či místnost v bytě. Spojení designu, technologie a přírody nás baví. Zvlášť když se rostliny zvládnou zavlažovat samy!

Space Plant
Autor: The Greenest Company/Designblok Space Plant

Hravé nádobí

Vůně dřeva, kvalita skla a křehkost porcelánu nejsou jediné vlastnosti, kterými vynikají produkty značky Clap Design. Každá sada na espresso či na vařené vajíčko má v sobě zabudovaný magnet, díky němuž drží lžička na dřevěném talířku či podstavci v nečekaných polohách. „Naše produkty by ve vás měly probudit hravost,“ říkají autoři Lukáš Pejchal a Václav Čajánek. Dřevěné komponenty si vyrábí dvojice designérů sama v podhůří Beskyd, ručně foukané skleněné nádobí dovážejí z Rakouska a design porcelánu jim navrhl známý designér Jiří Pelcl.

Clap Design
Autor: Clap Design/Designblok Clap Design

Nábytek z kartonu

Proč vyrábět stále nový nábytek a zatěžovat jím životní prostředí, když lze jít i ekologickou cestou, a to dokonce i bez toho, aniž by trpěl design? Firma Kartoons slibuje, že „z obyčejného kartonu vykouzlíme neobyčejný nábytek“. Nemá tak docela pravdu. Z obyčejné papírové lepenky totiž dokáže vykouzlit nejen nábytek, ale i vtipné bytové doplňky jako lampy, hodiny či stojan na víno. Ručně lepené výrobky jsou pevné, originální a hlavně ekologické.

Kartoons
Autor: kartoons.cz/Designblok Kartoons

Podívejte se na naši fotogalerii z letošního festivalu. Byli jste se na Designbloku podívat? Co vás nejvíce zaujalo? Napište nám na Facebook nebo Instagram.

Adéla Skřivánková

reklama

Článek je zařazen v: designblok , Designblok 2018 , design , český design , nábytek , inspirace , rostliny , nádobí

reklama

Přečtěte si také