Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Chystáte vytáhnout na Vánoce trochu domácího luxusu? Postarejte se o své poklady

Stříbrné příbory, vzácný porcelánový servis po prarodičích, brokátový ubrus… Prostě se chcete na Vánoce blýsknout v plné parádě. Poradíme, jak na jejich údržbu!
Vydáno: 13.12.2018
Jak se starat o rodinné poklady?
Jak se starat o rodinné poklady? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jen jeden den v roce máte tu možnost hodovat jako králové. Nejde jen o to, co bude ležet na talíři, ale také o to, jaké budou ty talíře…

Chcete si slavnostní chvíle vychutnat v plné polní, na porcelánu, stříbře a s vínem v křišťálových sklenicích? To bude skvostné. Nicméně takovou parádu bude potřeba připravit a vyčistit. Máme zaručené tipy, jak své domácí poklady dostanete na vánoční tabuli do formy.

Co máte doma vy?

10 věcí, které patří k českým domácnostem. Máte je doma taky?

Co najdete jen v českých kuchyních?

Co nesmí chybět v české kuchyni? 7 věcí, které jinde nenajdete

Porcelán

Krásný porcelánový servis, to je skutečný poklad. Rozhodně ho nevyhazujte a pěkně o něj pečujte! I když se na běžné stolování moc nehodí, přijdou chvále sváteční, kdy jeho kouzlo a šarm oceníte. Pokud je už zašlý a letitý, zkuste mu vrátit krásu kašičkou připravenou z bílé křídy a vody. Ručně malovaný porcelán nebo vzorovaný porcelán vždy myjte jen měkkým hadříkem ve vlažné vodě s trochou soli. Nikdy na něj neberte drsnou houbu na nádobí!

Porcelánový servis je poklad.
Porcelánový servis je poklad.
istock.com

Stříbro

Dalším pokladem po předcích může být sada stříbrných příborů, které dají vašim Vánocům luxusní punc. Stříbrné předměty ale bohužel černají. Dobrá zpráva je, že se dají docela dobře vyčistit i doma. A jak na to? Stříbro nejprve omyjete mýdlem, tím ho zbavíte případných nečistot a hlavně mastnoty. Pod tekoucí vodou opláchněte a vložte do mísy vystlané alobalem, ve které je silný roztok ze soli nebo voda s octem. Nedřete stříbro na sucho a nepoužívejte zubní pastu, nefunguje to.

Stříbrné lžičky.
Stříbrné lžičky.
istock.com

Křišťál

Křišťálové sklo nikdy nedávejte do myčky, v té se může poškrábat a zničit! Jistě byste neradi o krásné sklenice přišli, proto jednejte opatrně. Nejdříve sklo jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Pak kousek po kousku vyleštěte utěrkou bez chloupků a sklo se bude krásně lesknout.

Lukáš Jabůrek

ROZHOVOR: Sklo má duši a jen tak nezmizí, říká Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel české legendy sklárny Moser

Víte, jak se starat o choulostivé materiály?

Křišťál, mramor, stříbro, cín… Víte, jak doma pečovat o vzácné a choulostivé materiály?

Brokát

Jestli jste majiteli unikátního brokátového ubrusu, gratulujeme, ale rovnou voláme NEPRAT! Tím, že ho i s dobrými úmysly narvete do pračky, můžete jeho vzácnou strukturu nenávratně zničit. Čistění přenechte čistírnám a nedrhněte ho žádnými saponáty. Abyste zbavili brokát prachu, zkuste ho jemně vyklepat nebo vysát vysavačem na nejmenší výkon.

Brokátový ubrus neprat!
Brokátový ubrus neprat!
istock.com

(KU)

Další články:

Bydlení přímo v jeskyni

Luxusní bydlení uvnitř jeskyně je na prodej. Najdete v něm hernu i přírodní vodopády

Místa je v prostorném apartmánu habaděj.

Na vysoké noze: Z luxusního apartmánu v čínské Šanghaji se točí hlava

Článek je zařazen v: porcelán , Křišťál , brokát , stříbro , servis , porcelánový servis , vánoční tabule , slavnostní tabule , luxus , poklady
Reklama