Zahrada

11. srpna 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Sužují vaši zahradu škůdci? Podívejte, jak se jich zbavit bez chemie!

Trápí vaše rostliny nezvaní hosti? Škůdci, jako jsou svilušky, třásněnky nebo mšice, umí člověku potrápit nervy. Boj s nimi je často dlouhý a úporný. Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů, jak s nimi zatočit i bez chemie.

Tito škůdci mohou sužovat jak vaše květiny doma, tak rostliny na zahradě. Jakmile si všimnete jiného zbarvení listů či jejich zvláštního tvaru, můžete si být jistí, že se jedná o nějakého škůdce. Teď už jen přijít, kdo vám ničí zahrádku a vybrat správnou metodu boje. Připravili jsme pro vás základní informace o těchto škůdcích a také tipy, jak snimi zatočit.

Při boji se škůdci můžete využít chemické postřiky, které můžete koupit na internetu nebo v kamenných obchodech. Ty však nejsou vhodné do uzavřených prostor či na zeleninu a ovoce. Navíc je možné, že si škůdci za krátkou dobu na chemické přípravky zvyknou a stanou se odolnými. Lze také využít přirozeného predátora daného škůdce nebo vlastnoručně vyrobené postřiky bez chemie.

Svilušky

Svilušky jsou asi 0,5 mm velké a tudíž pouhým okem neviditelné. Vytvářejí na rostlinách pavučinky a způsobují žloutnutí listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu. Pavučinky ovšem spatříme až po důkladné prohlídce. Vyhovuje jim teplé a suché prostředí – tedy blízkost ústředních radiátorů.

Proti sviluškám můžete využít jejího rovnocenné soupeře, dravého roztoče Phytoseiulus persimilis, který je stejně velký ale pohybuje se rychleji než sviluška. Jeho slabinou je náchylnost na klimatické podmínky. Stačí ho však nasypat spolu s pilinovým substrátem na rostlinu a ihned začne svilušky ničit ve všech stadiích vývoje.

Na svilušky platí cibulový nebo heřmánkový odvar. Postup je jednoduchý. Zalijte slupky zněkolika cibulí horkou vodou a nechte louhovat asi 3 dny. Přeceďte a na rostliny odvar naneste rozprašovačem, opakujte pravidelně po několika dnech. Heřmánkový odvar udělejte podobným způsobem, pouze nařeďte s vodou v poměru 1 : 5.

Třásněnky

Třásněnky jsou nepatrně větší, jejich tělo měří asi 1 až 2 mm. Hmyz je tedy těžko okem pozorovatelný. Proto je jejich přítomnost prozrazena až černými tečkami na listech, které jsou kapkami výkalů. Hmyz vysává listy a ty získávají stříbrný odlesk. Hlavním rizikem je však přenos virových onemocnění rostlin.

Škůdce je háklivý na vlhko. Ztoho důvodu pravidelné rosení by mělo zabránit jejich výskytu. Vpřípadě, že škůdce již rostlinu napadl, opláchněte rostlinu proudem vlažné vody. To opakujte zhruba jednou za dva týdny. Navíc můžete využít roztok zvody, oleje a jaru, kterým rostlinu po osprchování ošetřete. Další možností je mýdlový roztok, který třásněnce ucpe póry a tím ji zlikviduje.

Mšice

Mšice jsou až 0,5 cm velké a žijí vkoloniích. Není tedy těžké si napadené rostliny všimnout a zakročit. Mšice sají šťávu zlistů a, podobně jako u třásněnek, představují větší riziko kvůli přenosu virů a plísní, které rostlinu oslabí. Přirozeným parazitem je slunéčko sedmitečné.

Naštěstí boj se mšicemi je celkem jednoduchý. Návodů na postřiky proti mšicím je spousta. Můžete například rostlinu postříkat česnekovou vodou (stroužky česneku nechte ve vodě louhovat asi 4 hodiny), odvarem zkopřiv (můžete přidat pelyněk), postřikem z octa či již zmíněnou mýdlovou směsí či jarovou vodu. Oblíbeným způsobem je použití tabákového nálevu. Pokud rádi pijete kávu, tak lógr nevyhazujte apřisypejte ho do květináče či na záhon.


Přečtěte si také