Industriální byt od Marka Povolného: Bylo potřeba zbourat všechny stěny a začít od nuly

Skleněné umyvadlo je jedna z mála věcí, které v bytě zůstaly. Zbytek musel pryč. Architekt Marek Povolný vzal proměnu bytu v pražských Stodůlkách od základu. Zmizela původní dispozice, kterou nahradily nové neomítnuté příčky. Podtrhly tak industriální vzhled celého bytu.

Ačkoli se byt nachází v deset let starém domě, bylo potřeba přistoupit k radikální rekonstrukci. Marek Povolný napravoval chyby, které udělali předchozí majitelé. „Byt dispozičně předělali a tím jej značně znehodnotili,“ říká architekt. V bytě tak po rekonstrukci zůstalo jen pár prvků. Kromě zmíněného umyvadla to byly původní dřevěné podlahy.

„Jelikož jsme zbourali skoro všechny zdi, muselo se stavět vše znovu. Chtěl jsem novými příčkami dostat do interiéru texturu a rozhodl jsem se pro přiznaný zdicí materiál. Betonové tvárnice skvěle doplnily ‚tovární‘ design,“ vysvětluje Marek Povolný.

Klientovi se industriální styl zamlouval. Navíc ho nadchly dřívější architektovy realizace, které využívaly prvky továren nebo hrubých staveb. Jasno tak bylo i o použití pozinkovaných dveří v základním neupravovaném stavu, které nejsou v bytech zpravidla k vidění. „Tyto dveře jsou vlastně surovým výrobkem před finálním nástřikem barvou. Tudíž mohou být i trochu levnější. My jsme však použili na dveřní křídla i zárubně ještě bezbarvý lak. Jinak jsou to naprosto standardní dveře, montují se úplně stejně jako jakékoliv jiné.“

Industriální koncept zasáhl do celého bytu včetně barev. „Žlutá barva je signální a používá se v továrnách pro upozornění či výstrahy. Výborně kontrastuje s továrním vzezřením chodby a zároveň prostor bez oken prosvětluje a vnáší do něj barvu slunce.“

Podívejte se na všechny fotografie nového bytu:

Podívejte se i na další projekty Marka Povolného:


Přečtěte si také