Dětský pokoj

24. září 2018 12:22

Matouš Hartman

Dvě děti v jednom pokojíčku: 5  tipů, jak zajistit mír

Ne vždycky mají děti oddělené ložnice. Ve společném pokojíčku tak vzniká dost konfliktů, které pochopitelně musí rozsoudit rodiče. Jak tedy snížit riziko válek a žalování?

Ticho vdětském pokojíčku nebude nikdy. Vždycky se objeví nějaký nepřekonatelný problém jako bez dovolení půjčená pastelka nebo hračka. Máme ale pár tipů od maminek, které musely vmalém bytě zajistit poklidné soužití vícero sourozenců.

Palandy se závěsem

Palanda je klasikou českých domovů. Ušetří místo, což se hodí zejména vpanelákových bytech. Nabízí ale také možnost, jak zajistit alespoň zdánlivé soukromí. Stačí připevnit závěsy, takže se spodní část oddělí od okolního prostoru. Ten, kdo spí nahoře, na tomhle řešení tratit taky nebude, protože získá de facto celý pokojíček.

Stan

Dalším způsobem, jak vytvořil oddělený soukromý prostor vmístnosti, je stan. Na rozdíl od klasických domečků a hradů znábytku se dá snadno sklidit a nevytváří nepořádek. Dítě si vněm může hrát, může vněm i občas přespat a bude mít svoje království.

Hradby

Nemusíte stavět zdi, stačí, když pokoj rozdělíte do více zón, znichž každá bude patřit jednomu dítěti. Prostor můžete oddělit nábytkem, vždy ale dávejte pozor, aby byl dobře ukotvený a nemohl spadnout! Případně můžete improvizovat a zkartonu vytvořit opravdové hradby sbránou. Tím zajistíte nejen rozdělení prostoru, ale také nové místo na hraní.

Oddělené pracovní stoly

Každé dítě by mělo mít svůj pracovní stůl. Tím předejdeme hádkám o to, kdo bude právě teď kreslit nebo psát… Je jasné, že když kreslí jeden, musí zrovna vten moment kreslit i ten druhý. Stoly mohou být menších rozměrů. Bude to vlastně lepší. Děti se alespoň naučí udržet si na pracovní ploše pořádek. Velké stoly nabízejí až moc prostoru pro odkládání prakticky čehokoli.

Žádná televize

Nevytvářejte příležitosti pro konflikty. Základním kamenem úrazu je sdílení televizí nebo počítačů. Televizi nechte pro obývací pokoj, do dětského ji nedávejte. Jedno dítě se bude chtít koukat na Simpsonovy, druhé na pohádky. Samozřejmě oba pořady poběží ve stejnou dobu. Konflikt je na světě a nemá smysl doufat v to, že jedno dítě ustoupí. Neustoupí. Podobně problematické jsou počítače nebo tablety. Elektroniku nekupujte napůl, je to jen modernější obdoba pastelek…když má jeden červenou, druhý sní akutně potřebuje kreslit taky.

Separování není dobře

Jako ideální řešení sporů se jeví oddělené pokoje. Ale ani to není správně. Zdětí se pak mohou stát až moc velcí individualisté, kteří nebudou umět vyjednávat a nebudou ochotní dělat kompromisy. I občasná hádka nebo rvačka mezi sourozenci se totiž do budoucna hodí. Naučí je, že ne všechno bude podle jejich představ.


Přečtěte si také