návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dvě děti v jednom pokojíčku: 5  tipů, jak zajistit mír

matoušhartman , Vydáno: 24.09.2018
Jak zajistit, aby se děti nepopraly?
Autor: istock.com Jak zajistit, aby se děti nepopraly?
Ne vždycky mají děti oddělené ložnice. Ve společném pokojíčku tak vzniká dost konfliktů, které pochopitelně musí rozsoudit rodiče. Jak tedy snížit riziko válek a žalování?

reklama

Ticho v dětském pokojíčku nebude nikdy. Vždycky se objeví nějaký nepřekonatelný problém jako bez dovolení půjčená pastelka nebo hračka. Máme ale pár tipů od maminek, které musely v malém bytě zajistit poklidné soužití vícero sourozenců.

Palandy se závěsem

Palanda je klasikou českých domovů. Ušetří místo, což se hodí zejména v panelákových bytech. Nabízí ale také možnost, jak zajistit alespoň zdánlivé soukromí. Stačí připevnit závěsy, takže se spodní část oddělí od okolního prostoru. Ten, kdo spí nahoře, na tomhle řešení tratit taky nebude, protože získá de facto celý pokojíček.

Stan

Dalším způsobem, jak vytvořil oddělený soukromý prostor v místnosti, je stan. Na rozdíl od klasických domečků a hradů z nábytku se dá snadno sklidit a nevytváří nepořádek. Dítě si v něm může hrát, může v něm i občas přespat a bude mít svoje království.

Stan vytvoří soukromí a poslouží i jako hračka
Autor: istock.com Stan vytvoří soukromí a poslouží i jako hračka

Hradby

Nemusíte stavět zdi, stačí, když pokoj rozdělíte do více zón, z nichž každá bude patřit jednomu dítěti. Prostor můžete oddělit nábytkem, vždy ale dávejte pozor, aby byl dobře ukotvený a nemohl spadnout! Případně můžete improvizovat a z kartonu vytvořit opravdové hradby s bránou. Tím zajistíte nejen rozdělení prostoru, ale také nové místo na hraní.

Oddělené pracovní stoly

Každé dítě by mělo mít svůj pracovní stůl. Tím předejdeme hádkám o to, kdo bude právě teď kreslit nebo psát… Je jasné, že když kreslí jeden, musí zrovna v ten moment kreslit i ten druhý. Stoly mohou být menších rozměrů. Bude to vlastně lepší. Děti se alespoň naučí udržet si na pracovní ploše pořádek. Velké stoly nabízejí až moc prostoru pro odkládání prakticky čehokoli.

Oddělené pracovní stoly jsou nejlepším řešením
Autor: istock.com Oddělené pracovní stoly jsou nejlepším řešením

Žádná televize

Nevytvářejte příležitosti pro konflikty. Základním kamenem úrazu je sdílení televizí nebo počítačů. Televizi nechte pro obývací pokoj, do dětského ji nedávejte. Jedno dítě se bude chtít koukat na Simpsonovy, druhé na pohádky. Samozřejmě oba pořady poběží ve stejnou dobu. Konflikt je na světě a nemá smysl doufat v to, že jedno dítě ustoupí. Neustoupí. Podobně problematické jsou počítače nebo tablety. Elektroniku nekupujte napůl, je to jen modernější obdoba pastelek…když má jeden červenou, druhý s ní akutně potřebuje kreslit taky.

Rvačky o ovladač zná každý...pokuste se jim vyhnout
Autor: istock.com Rvačky o ovladač zná každý...pokuste se jim vyhnout

Separování není dobře

Jako ideální řešení sporů se jeví oddělené pokoje. Ale ani to není správně. Z dětí se pak mohou stát až moc velcí individualisté, kteří nebudou umět vyjednávat a nebudou ochotní dělat kompromisy. I občasná hádka nebo rvačka mezi sourozenci se totiž do budoucna hodí. Naučí je, že ne všechno bude podle jejich představ.

reklama

Článek je zařazen v: dětský pokoj , konflikt , tipy , triky , dvě děti

reklama

Přečtěte si také