Dětský pokoj

19. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Jak vymalovat dětský pokoj? Tyhle barvy zvolte pro miminka, školáky a puberťáky

Děťátko je na cestě a vy stále přemýšlíte, jakou barvou vymalovat pokoj? Nebo máte doma teenagera, který důrazně volá po změně? Nebojte se barev a experimentů, v dětských pokojích je všechno dovoleno a fantazii se meze nekladou! A my pro vás máme několik osvěžujících tipů na originální výmalbu.

Obměněná klasika

Růžová pro holčičky, modrá pro chlapečky. Tohle klišé ale už dávno není pravda. Mnoho rodičů navíc pohlaví děťátka nechce znát předem! A co dělat, když se mají narodit dvojčátka? Existuje mnohem více neotřelých barev, které mají skvělý vliv na dětskou psychiku! Například oranžová umocňuje pohodu, fialové odstíny zase uklidňují a stejně tak zelená, která navíc napomáhá koncentraci. Pozor si dejte snad jen na rudou a žlutou, které na děti mohou působit rušivě.

Patří černá do dětského pokoje?

Odpověď zní – tak napůl. V kombinaci z bílou můžete vytvořit zajímavý design, který rozhodně nebude působit pesimisticky. Existuje navíc křídová tabulová barva, takzvaná Chalkboard Paint. Ta se chová stejně, jako tabule, které si pamatujeme ze školních lavic. Lze jí ovšem natřít celou stěnu nebo jen její výseč. Na tuto část pokoje pak děti mohou čmárat bez obav z výprasku a rozvíjet svoji kreativitu. V kombinaci s barevnými křídami se navíc černá stěna rychle promění ve zdroj radosti. A až vaše ratolesti trochu odrostou, mohou na zdi trénovat zlomky nebo si na ni zapisovat domácí úkoly, popřípadě fotbalové statistiky.

Někdy více… je více

Nemůžete se rozhodnout mezi dvěma, nebo dokonce třemi barvami? U dětského pokoje to není žádný problém! Stačí si vyrobit z tvrdého papíru jednoduchou šablonu a na už zaschlý jednobarevný nános dalšími odstíny vymalovat nejrůznější ornamenty. Jen pozor, aby ve finále pokoj nevypadal jak cirkusové šapitó, vždy je dobré nejprve dokončit jednu stěnu a zvážit, jestli to už nestačí. Ti váhavější pak mohou pro začátek vymalovat pokojík bíle a přidat jednu dominantní barevnou stěnu.

Puberťácké doupě

Dožadují se vaše dospívající děti rekonstrukce jejich pokojíčku? Pokud byste jim rádi vyšli vstříc, ale stěny polepené plakáty vás otravují, máme pro vás designerský kompromis, který určitě nadchne i vaše puberťáky. Nástěnná malba. Zní to sice trochu nudně, pokud ale umístíte nad gauč úhledné graffiti, všichni spolužáci budou vašemu synovi závidět tak originální rodiče. Nechcete-li ale vyhazovat peníze navíc za profesionální malbu, zkuste pro začátek koupit několik samolepek speciálně vyrobených pro aplikaci na zeď. Nebo originální tapetu! Výsledek stojí za to!

Každý pes jiná ves

Pokojíky zpravidla nebývají příliš prostorné, přesto v nich naše děti vykonávají takřka všechny činnosti od spaní přes učení až po koukání na televizi a hraní si s kamarády. Můžete tedy každou zeď tematicky přizpůsobit jednotlivým činnostem! U postele vymalovat chladnější barvou, za psacím stolem odstínem, který pomůže se soustředěním, na další zeď použít tabulovou barvu pro hraní šibenice a tvoření s kamarády nebo originální ornamenty. Zní to trochu jako divočina, ale věřte, že tak u dětí rozvinete kreativitu a otevřenost.

Není kam spěchat

Pokud se ovšem chystáte za pár dní do porodnice a budoucí dětský pokoj má stále čtyři bílé stěny, není potřeba se hroutit. Miminka stejně prvních několik měsíců vidí černobíle a navíc jen velmi neostře. Ze začátku tedy raději na stěny pověste obrazy nebo fotografie, které se budou líbit kojící mamince, na výmalbu může přijít čas později, až zjistíte, jestli si domů z porodnice přivezete holčičku nebo chlapečka. Jen nezapomeňte pokoj patřičně odvětrat a opravdu počkat, až barva důkladně zaschne.

(AZ)


Přečtěte si také