Dětský pokoj

17. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Zařizujete pokojíček pro malé dítě? Pamatujte především na bezpečnost!

Mimiko vám odrostlo a vás čeká další level v zařizování jeho životního prostoru – dětský pokoj! Vězte, že budování pokojíčku pro ty nejmenší má svá bezpečnostní pravidla. Poradíme jaká!

Doby, kdy vaše miminko spalo pokojně u vaší postele (nebo přímo v ní) jsou skoro pryč. Jednoho dne si uvědomíte, že prostě potřebuje vlastní pokoj, vlastní království hraček, bezpečí a snů. Možná se budete muset vzdát pracovny, ale vaše dítě bude mít soukromí a šanci si vytvořit svůj vlastní svět. Uvidíte, že to bude stát za to.

Na prvním místě musí být v novém dětském pokoji samozřejmě především bezpečnost! Děti jsou neuvěřitelně vynalézavé ve způsobech, jak si ublížit, a proto musíte hodně myslet dopředu.

Nábytek!

Musíte především eliminovat ostré rohy nábytku, do kterých to dítko hravě napálí hlavou, až se rozeběhne. Také myslete na to, aby byly veškeré kusy nábytku přidělané ke zdi. Prádelník, pokud dítě vytahá všechny zásuvky, se opravdu může snadno převážit. Poličky nikdy nezavěšujte nad dětskou postýlku, o knihovničce plné knížek nemluvě. Ať raději stojí v rohu na zemi a knížky uklízejte, než aby dítěti padaly na hlavu. Dejte pozor na těžké skříně, kam by si mohlo dítě skřípnout ruku, preferujte lehounký dětský nábytek, který je atestovaný! A omyvatelný…

Foto: istock.com

Světla!

Dávejte pozor na pořádně zaslepené zásuvky. Elektrické lampičky nikdy nedávejte jen tak volně do prostoru, navíc s volně visící šňůrou. Svítidla ať jsou prostě přidělaná na zdi a bez možnosti, aby na ně dítko samo dosáhlo. Stejně tak různé zvlhčovače vzduchu a noční svítidla musí být z dosahu malého badatele.

Foto: istock.com

Podlaha!

Pokud nechcete lítat do nemocnice na šití, tak rezignujte na separátní koberečky, které by mohly dítěti snadno podklouznout. Do dětského pokoje si můžete pořídit ideálně pružnou podlahu, třeba z marmolea, která je navíc antibakteriální a dobře drží teplo. Pokud dáte koberec, zvolte takový, který snese dětské hrátky a nebude vám líto, až bude zapatlaný od čokolády a voskovek. V žádném případě do dětského pokoje nevolte dlaždice!

Foto: istock.com

Okna!

To je kapitola sama pro sebe. Dítě by nemělo mít nikdy šanci na okno vylézt a zkoušet ho otevřít, i kdyby to znamenalo, že na pár let odmontujete kličku a budete větrat dveřmi. Nebezpečí vypadnutí z okna je opravdu jedno z největších, proto nikdy nenechávejte dítě samotné s otevřeným balkonem nebo oknem. Záclony by neměly sahat k zemi, malé děti se na nich mohou uškrtit, to samé platí o záclonách a šňůrách od zatemňovacích systémů. Vždy mějte okenní textilie krátké a z dosahu dětských ručiček.

Foto: istock.com

A co ještě?!

Zatímco vás nenapadne ochutnávat pokojové květiny, děti rády strkají do pusy vše, co najdou. Mnohé z pokojovek jsou jedovaté a do dětského pokoje rozhodně nepatří! Také půvabné a romantické závěsy a moskytiéry nad dětské postýlky mohou být velice nebezpečné, dítě se do nich může ve spánku snadno zamotat a malér je na světě. Nedovolujte ani domácím mazlíčkům, zejména kočkám, aby si z dětského pokojíčku udělaly svůj budoár. Na hraní a mazlení jistě najdete jiné společné prostory.

Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také