Bydlení

13. srpna 2018 06:00

Iva Kropáčková

Nebaví vás vynášet koš? Neprodukujte odpad! Víme, jak žít zero waste

Vyzkoušejte jednoduché a ověřené tipy, jak upcyklovat a celkově snížit množství domácího odpadu.

Vynášet odpadky patří k těm nejotravnějším domácím pracím. Řešení? Ideální je odpad vůbec nedělat. Žít zcela "zero waste", tedy s nulovou produkcí odpadu,v dnešní doběúplně nejde, ale snížit jeho množstvímůžete vždycky. Pokud se do „bezodpadové“ metody pustíte, snížíte nejenpočet vynesených košů, ale zejména pomůžete planetě a životnímu prostředí. Ave finále na tom ještě ušetříte!Pojďme se podívat, jak na to.

Základní manuál pro „nulový odpad“

Je chvályhodné, že už většina českých domácností třídí odpad. Recyklace je ale takový základ, ke kterému nicméně nemusí ani dojít. Odpadků lze mít ještě méně, a to i těch, které patří právě do "barevných" kontejnerů. Jak tedy lze odpad doma eliminovat?

1. Bazar nebo charita

V rámci předcházení vzniku odpadu se u nás i ve světě stále více zabydluje trend znovuvyužívání (re-use) a předělávání (upcyklace) věcí, které by jinak mohly skončit v koši. Staré, nepotřebné, ale funkční a neponičené věci lze buď darovat nebo prodat těm, kteří je ještě užijí. Poslat můžete dál například oblečení, které už nechcete, nebo sportovní vybavení či věci po dětech. A řadu dalších věcí. Bazary na internetu jedou dennodenně a je velmi pravděpodobné, že kupce brzy najdete. Návod, jak na prodej použitých věcí zde

2. Ze starého nové

Nad každým potenciálním odpadkem se také zamyslete, jestli je opravdu nutné ho vyhodit nebo jestli byste ho nemohli využít jinak, případně ho předělat na úplně jinou věc. Neděste se, odpad nejsou jen hnědé slupky od banánu (ačkoliv ani ty vlastně odpadem nejsou! – můžou posloužit i jako hnojivo pro pokojovky), ale také třeba obligátníplastovélahve,stará cédéčka, plechovky, oblečení, krabiceod bot, z nichž lze vyrobit vkusné úložné boxy do polic,nádobí,korkovézátkya tak podobně. Zkrátka, věci stále funkční, ale v původním stavu už pro vás nepoužitelné, ale i věci poničené, lze upravit, předělat a zmodernizovat. A tím třeba i ušetřit za věc, kterou byste jinak kupovali.

3. Nakupujte jídlo dle aktuálních potřeb

Velké procento domácího odpadu tvoří hlavně jídlo – zkažené nebo nesnědené zbytky. Nejčastěji se jedná o pečivo, ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Může za to nesprávné skladování, ale i slevové akce, které zákazníky nalákají k nákupu zboží, jež je sice levnější, ale ve výsledku se prodraží, protože se nestihne sníst. Ať už kvůli tomu, že se jedná o akci na více výrobků nebo na zboží před koncem doby trvanlivosti. Odborníci proto doporučují před nákupem zkontrolovat ledničku i spíž, naplánovat jídelníček, sepsat seznam a nakoupit opravdu jen to, co chybí a co budete potřebovat. A pokud přece jen přinesete z obchodu další jogurty, i když jste ještě nesnědli ty předchozí, umístěte ty starší v regálu dopředu, abyste je měli na očích a sáhli po nich nejdřív.

4. Do posledního zbytku

Zároveň spousta částí potravin, které často končí v koši, odpadem není, respektive být nemusí. Například natě od kvalitní mrkve, celeru či petržele můžete také sníst – přidat do polévky nebo připravit výborné pesto. Odkrojené zbytky ze zeleniny i masa můžete také postupně skladovat v mrazáku, až nastřádáte množství na vývar. Víte-li, že nestihnete sníst pečivo či chléb, udělejte k večeři topinky nebo nakrájejte na kousky či plátky a strčte do mrazáku k pozdějšímu využití. A nesmíme zapomenout ani na kompostování. Máte-li možnost, zařiďte si kompost, kam můžete spoustu jídelních zbytků také přesunout a přitom si zajistit kvalitní zeminu na záhonky nebo i pokojovky. V současné době lze snadnokompostovat i v bytě ve městě nebo na balkoně.

5. Ovoce a pečivo do vlastního pytlíku

Jak omezit neustálý přísun igeliťáků? Při nakupování můžete ovoce nebo pečivo nabírat do svého vlastního pratelného sáčku, lepší je mít jich víc v zásobě. Ideální materiál je plátno, zejména v případě pečiva. Na rozdíl od igelitu umožní pečivu lépe dýchat a eliminuje se vznik plísní. Chléb zároveň vydrží mnohem déle čerstvý.

Pokud vám přece jen vyhovuje více igelitový sáček, který bývá připravený u regálů, pečivo doma zabalte do utěrky a sáčky se snažte ještě využít. Můžete do nich zabalit například svačinu na cestu, maso, které chcete zamrazita podobně.

6. Vlastní nákupní taška

Další z možností, jak nahradit plastový odpad v podobě igelitek, je nosit s sebou na nákupy i vlastní tašku. V dnešní době už opět docela běžné, navíc celkem elegantní řešení. Tašku snadno složíte do kabelky i batohu, a tak vás nepřekvapí ani jakýkoliv náhodný nákup. Vyrobit si ji můžete i ze starého trička. Nejrůznější látkové nákupní tašky lze ale i snadno koupit. Investice se vám navíc dříve nebo později vrátí. Všechny igelitky, o které si řeknete například u pokladny, totiž už musí být zpoplatněny.

7. Potraviny bez obalů

Co nejvíc potravin zkuste nakupovat bez obalů, respektive v takových obalech, které můžete třeba ještě využít. V běžných marketech volte pečivo i ovoce předem nebalené, kompoty vybírejte spíš ve skle než plechovkách (zavařovačky buď využijete při vlastním zavařování, nákupechv bezobalových obchodech, tvoření – viz výše, nebo je můžete darovat místnímu včelaři, který do nich bude stáčet med). Máte-li možnost, nakupujte na trzích či ve specializovaných prodejnách, kde vám naváží i těstoviny, rýži, luštěniny, čaj, ořechy, semenanebo koření do vlastních přinesených dóz.

Spoustu další inspirace na tvoření ze starých věcí najdete i v tomto článku:

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také