Maranta na první pohled zaujme barevnými listy. Jak se o neobyčejnou pokojovku starat

Maranty pocházejí z Brazílie, kde rostou v tropických pralesích. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina obvykle Maranta leuconeura, česky modlivka. Kvete drobnými bílými kvítky, ty ale nejsou nijak zajímavé v porovnání s jejími výrazně dekorativními listy. Poradíme, jak se o exotickou marantu správně starat.

Maranta (Maranta) je rod rostlin z čeledi marantovité. jejíž zástupci okouzlují výraznou barevností svých listů. Vrchní strana bývá zelená, spodní růžová, červená až fialová. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako pokojovka Maranta leuconeura a její kultivary, která si vás získá výraznými listy s narůžovělým žebrováním a různými odstíny zelené.

Zelený list má po obou stranách středního žebra pět tmavých skvrn, podle toho říkají v Nizozemsku marantě rostlina deseti přikázání. Maranta má ještě jedno jméno, česky se jí říká modlivka. Její listy totiž přes den leží a v noci se vzpřímí a svinou, jako by se modlily.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hypoestes a maranta vás okouzlí barevnými listy. Krásky z exotických krajů můžete pěstovat doma

Jak maranta vypadá

Maranta bývá vysoká zhruba třicet centimetrů a oválné listy vyrůstající z krátkého poléhavého stonku mohou měřit až dvanáct centimetrů. Maranta během léta také vykvétá drobnými bílými kvítky, ty ale nejsou nijak zajímavé v porovnání s jejími nádhernými  listy, kvůli nimž se také pěstuje v českých domácnostech.

Pěstování maranty

Maranta je poměrně náročná rostlina na pěstování. Pochází z tropických deštných pralesů, a proto potřebuje  pro svůj zdárný růst především teplý a vlhký vzduch, což může být v někerých domácnostech docela oříšek.

Tropické marantě svědčí pokojová teplota okolo 20 º C a vyšší, krátkodobý pokles teploty na 15 º C snese. Na příliš chladném stanovišti se listy stáčejí. Rostlině nevyhovují výkyvy teplot, průvan a prochladnutí. Výborně se hodí do okenních skleníčků a pokojových vitrín.

Jak se o marantu správně starat

Maranta potřebuje dostatečnou vlhkost, ale neměla by stát ve vodě. Přes léto ji zalévejte převařenou nebo dešťovou vodou dvakrát až třikrát za týden, v zimě stačí jednou týdně. V zimním období je vhodné používat na zalévání teplou vodu a počkat, až je substrát mírně vyschlý. Aby zemina nevysychala, prospěje pokrytí vlhkým mechem

  • Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny, jsou zplihlé a opadávají.
  • Na přílišné pčemokření jinak vodomilná maranta reaguje hnědnutím a shazováním listů.

Maranta miluje vysokou vzdušnou vlhkost a tím pádem rosení. Zvýšená vlhkost vzduchu je pro pěstování této rostliny nutností. Květináč proto postavte do misky s vlhkými oblázky a listy pravidelně roste odstátou vodou. Můžete jí také udělat oblázkový výparník který také pomůže udržet vyšší vzdušnou vlhkost. Stačí umístit pod květináč širší misku a její dno zasypat oblázky či keramzitem.

  • Nedostatek vzdušné vlhkosti způsobuje opadávání listů a hnědé, zaschlé špičky listů.
  • Při nízké vlhkosti vzduchu je rostlina také více ohrožená sviluškami, jež mají na svědomí žloutnutí listů, na jejichž spodní straně jsou patrné jemné pavučiny.

Jak se množí maranta

Maranta se rozmnožuje velmi snadno dělením starších rostlin, přičemž odstraňte žluté, staré a poškozené listy. Množí se i řízky, které snadno zakoření v jakémkoli substrátu .Ideální je směs listovky, rašeliny, zahradní zeminy a písku v poměru 2 : 2 :1 :1 . Protože mělce koření, použijte spíš hlubší misky nebo nižší a širší květináče.

  • Můžete si na ní otestovat i hydroponii, kterou maranta snáší bez problému.

Zdroje: gardenersworld.com, Květiny moje záliba (M.Martišová a kol.), Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen)

Sdílejte článek

Přečtěte si také