Svilušky jsou nebezpečné potvůrky. Jak se škůdců pokojovek zbavit bez chemie

Všimli jste si na listech svých pokojových rostlin drobných světlých skvrnek nebo jemných pavučinek na jejich spodní straně? To je neklamné znamení, že se na vašich pokojovkách zabydlely svilušky. Prozradíme, jak na tyhle nebezpečné škůdce rostlin v bytě bez chemie a že nejlepší domácí postřiky jsou z cibule, česneku a heřmánku.

Svilušky jsou nebezpečné pro všechny druhy rostlin a patří s vlnatkou a mšicemi k nejčastějším škůdcům pokojových rostlin v domácnosti.

Jak poznat, že pokojovky napadly svilušky

Listy sviluškou napadených rostlin mají drobné skvrnité světle žluté zabarvení, na jejich spodní straně i na mladých výhoncích se objeví jemné pavučinky, později i husté pavučiny. Listy nabývají světlého až stříbřitého zbarvení, žloutnou, později rezavě hnědnou a předčasně usychají. Celá rostlina je slabá a nevyvíjí se.

Co je to sviluška

Sviluška (Tetranychus), lidově červený pavouček, je rod roztočů. Na pokojových rostlinách nejvíce škodí sviluška chmelová (Tetranychus urticae).

Jak vypadá sviluška

Svilušky jsou velmi malí červenooranžoví broučci, kteří rostlině vysávají šťávu, a tím ji mohou zahubit. Svilušky žijí na spodní straně listů, kde jich může být až několik desítek tisíc. Jsou ale tak drobné, že jsou hlavně v počátcích napadení pouhým okem obtížně viditelné, a tak si musíme vzít lupu.

Jak na svilušky v bytě

Listy napadené rostliny důkladně zbavte pavučinek a samotných svilušek – toho můžeme dosáhnout podobně jako u mšic důkladným omýváním mýdlovým roztokem. Svilušky jsou však pevněji přilepené na listech, proto je nutné listy opravdu důkladně omýt například měkkým hadříkem nebo houbičkou. Pokud jste svilušky objevili na listech brzy, mohlo by pomoci osprchování rostlin a omytí listů pomocí vlhké houbičky.

Nejlepší domácí postřiky na svilušky

Odvar z cibulových slupek dezinfikuje

Slupky z několika cibulí zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 3 dny vyluhovat. Po scezení napadené rostlině postříkejte hlavně spodní stranu listů, kde se svilušky v hojném množství pohybují. Opakujte po několika dnech během následujících několika týdnů.

Heřmánkový postřik

Asi 6 lžic sušených květů heřmánku zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte nejméně 12 hodin vyluhovat. Sceďte, zřeďte převařenou nebo destilovanou vodou v poměru 1 : 5. Stříkejte rostliny tři týdny každé tři až čtyři dny. Nebo roztokem omývejte listy po několika dnech po dobu tří týdnů. Místo heřmánku můžete použít bazalku, mátu a měsíček, postup je stejný.

Česnek svilušky odpuzuje

Na malé kousky rozkrájené asi 4 stroužky česneku zalijte litrem studené převařené nebo destilované vody, zakryjte a nechte před noc macerovat. Sceďte. Napadené pokojové rostliny stříkejte dvakrát až třikrát týdně. Alicin obsažený v česneku má významné antibakteriální účinky, čímž odpuzuje svilušky i další škůdce.

Obrana proti svilušce

Svilušky se množí hlavně v zimních měsících, kdy jsou pokojové rostliny oslabené nedostatkem světla a suchým vzduchem. Snažte se proto v bytě udržovat teplotu pod 23 °C a vyšší vlhkost vzduchu, například zkuste rostliny několikrát denně mlžit.


Přečtěte si také