Zahrada

30. dubna 2015 04:28

Markéta Zídková

Jak vybrat dobrou odrůdu okurek

Na Marka oharek do járka!

Konec dubna a počátek května je ve znamení výsevu okurek. Existuje dokonce pořekadlo – na Marka (25. dubna) oharek do járka. Proto si Adéla s Daliborem pozvali do pořadu Gondíci s. r. o. odborníka Ing. Jana Prášila, aby jim doporučil, jaká semena okurek mají zvolit, jak je vysít a vysazovat.

Nejprve je dobré připravit si záhon vyhnojenou (uleželou) chlévskou mrvou nebo kompostem, protože okurky potřebují hodně dusíku. Také je vhodné dodat doplňkové minerální hnojivo. „V průběhu růstu už hnojivo ale nedoplňujeme, okurky nesnášejí vyšší koncentraci hnojiv. Také jsou velmi citlivé na přípravky na bázi chloru, proto je nepoužívejte. Chlor uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin,“ radí Ing. Jan Prášil.

Dalším krokem je vybrat vhodnou odrůdu, která odpovídá klimatickým podmínkám pozemku. Odrůdy s jemnou a hustou bradavičnatostí patří do teplých oblastí. Obecně hůř snášejí chladno. Sklizeň bývá 35 až 80 kg z 10 m2. Z odrůd jsou to například CHARLOTTE F1, ORNELLO F1, FATIMA F1 či CHANTAL F1. A dále partenokarpické (bezsemenné) odrůdy SONADA F1 a HARRIET F1, které vynikají raností a vysokým výnosem. Obě jsou ideální pro pěstování na síti čili vertiko systému.

Okurky s hrubou a řídkou bradavičnatostí se dají pěstovat na širším území, od teplých okurkářských oblastí až do méně příznivých poloh. Lépe snášejí nejen drsnější klima, ale i horší pěstitelské podmínky. Mají hlubší kořenový systém, silnější růst a větší vitalitu. Určitě nejsou méně výnosné. Z 10 m2 lze sklidit 54 až 70 kg. K dostání jsou odrůdy BOHEMIA F1, REGINA F1, NORA F1, BLANKA F1.

„Letošní novinkou je první hruboostná partenokarpická okurka nakladačka DAFNE F1. Je velmi raná a vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Má bílý hrubý osten, geneticky nehořký, vyrovnaný tupý plod. Je velmi tolerantní k plísni okurkové, rezistentní vůči virové mozaice okurek a vůči černi okurkové. Tyto okurky jsou vhodné pro nakládání do sladkokyselých nálevů i na kvašáky,“ vyjmenovává Ing. Jan Prášil.

Jak sazeničky zasadit? Podívejte se na video:

Jak vysadit sazenice okurek

Okurky nejlépe rostou, když se zasejí přímo do záhonu. Pokud sazenice předpěstováváme, vysazujeme je ven do volné půdy od poloviny května, kdy již nehrozí pozdní mrazíky. Ve fóliovém krytu lze vysazovat již od poloviny dubna. Optimální velikost sadby je rostlina ve fázi zcela vyvinutého prvního pravého listu. Menší sazenice se ujímají lépe než přerostlé. „Vysazujeme nebo vyséváme do řádků od sebe vzdálených 100 až 120 cm, do řádku optimálně po 20 cm. Výhodné je mulčování pásem černé netkané textilie,“ dodává inženýr Prášil.

A jak ošetřovat okurky během růstu? Pro všechny porosty platí, že je zaléváme, navíc v průběhu vegetace potřebují okurky přihnojit hnojivem s mikroprvky a hořčíkem, ideálně ve formě roztoku s mikroelementy nebo výživy na list.

„Určitě bych doporučil vertikální pěstování, ucelený systém se jmenuje VERTIKO. Okurky pěstované na konstrukci mají lepší zdravotní stav. Porost je lépe provětrávaný, listy rychleji osychají, snadnější je i chemická ochrana,“ doplňuje J. Prášil.

Výhody pěstování na VERTIKO:

- lepší zdravotní stav rostlin (porost je lépe provětrávaný, listy rychleji osychají, snadnější chemická ochrana)- plody nejsou znečištěny od zeminy a jsou lépe vybarvené- sklizeň plodů je snadnější a přehlednější- vysoký výnos ve výborné kvalitě- výrazně delší sklizňové období

Doporučení pro pěstování na VERTIKO

Principem VERTIKO systému je vybudování opěrné konstrukce pro rostliny, jejímž základem jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má být 2 m. Na vrcholu kůlů je uchycen a volně prochází nosný drát, který je na konci každé řady dobře ukotven a vypnut. Na tento nosný drát je uchycena vlastní síť z polypropylenu s velikostí ok nejlépe 15 x 15 cm nebo se na něj upevňují vodicí motouzy. Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe je dle možností 1 až 1,5 m, aby bylo možné provádět ošetřování a sklizeň.

Základem úspěšného pěstování okurek na VERTIKO je jejich vyštipování, odstraňujte všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 40 cm. I když se tímto opatřením oddálí první sklizeň, je nezbytné pro zdárný vývoj v následném období. Rostliny musí nejprve pořádně zakořenit a vytvořit dostatek listové plochy, není vhodné je oslabovat tvorbou plodů a postranních výhonů. Dalším důležitým opatřením je důsledné navádění rostlin. Od začátku navádíme do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony. Rostliny vyvedeme až k hornímu vodicímu drátu, kde je přehodíme a necháme volně růst zpět dolů. Růstový vrchol můžeme nahoře zaštípnout, podpoříme tím větvení a násadu. Vybereme dva nejsilnější postranní výhony, které necháme růst volně dolů, ostatní vyštípneme.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také