Ikona brutalismu prochází přestavbou. Slavný hotel Intercontinental mění i jméno

Pražský hotel Intercontinental buď člověk miluje, nebo ho považuje za panelák, který nemá na vltavském břehu v centru města co dělat. Přitom patří mezi nejvýznamnější stavby českého brutalismu. Jeden z autorů ceněné stavby, architekt Karel Bubeníček, má v těchto dnech výročí, uplyne 100 let od jeho narození. Hotel a jeho okolí momentálně procházejí velkou přestavbou.

Hotel Intercontinental před několika lety změnil majitele – přes investiční společnost R2G ho koupili miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, kteří jeho provoz svěřili hotelovému řetězci Fairmont Hotels & Resorts. Právě ten dal hotelu nové jméno – až na přelomu let 2023 a 2024 znovu otevře, bude to už pod názvem Fairmont Golden Prague Hotel.

Intercontinental byl od začátku koncipovaný jako Gesamtkunstwerk, objekt, který je po všech stránkách umělecky pojednaný do nejmenšího detailu, od samotné stavby přes interiéry až po vybavení. Hotel se díky tomu stal výkladní skříní řemeslné zručnosti a výtvarných dovedností tehdejšího Československa.

Podchodem rovnou na náplavku

Přestavbou prochází nejen samotný hotel, ale také přilehlé náměstí Miloše Formana. Podle Jakuba Dyby ze společnosti R2G bude hotel sice luxusní, ale jak on, tak jeho okolí budou zároveň mnohem otevřenější pro místní obyvatele. Ti by měli mít možnost využívat třeba park mezi hotelem a nábřežím, z něhož bude možné dostat se podchodem až na náplavku.

Autorem přestavby je architekt Marek Tichý a jeho tým z ateliéru TaK Architects. Od počátku jsme se na hotel dívali jako na památku, řekl architekt pro Rádio Wave. A to přesto, že hotel rozhodnutím ministerstva kultury nezískal statut památkově chráněné budovy, jak o to usiloval Národní památkový ústav. Podle architekta se všechny plochy, které dnes přístupné nejsou, přístupnými stanou.

Celý prostor by se podle investora měl stát dějištěm kulturních akcí, místem setkávání, kde bude příjemné trávit čas

Podobu by zásadně mělo změnit i náměstí neboli piazzeta před hotelem, na němž dnes hodně místa zabírá vjezd do podzemního parkoviště a vzduchotechnika. Ta by nově měla být částečně ukrytá v novostavbě na opačném konci náměstí. Právě kvůli ní se před časem majitelé dostali do sporu s místními obyvateli.

Piazzeta by díky tomu měla získat parkovou úpravu. V minulosti bývala zastavěna, část domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek zbourán na konci 60. let – hotel byl vybudován v letech 1968 až 1974.

Brutalismus na břehu Vltavy

Pražský Intercontinental je společným dílem tří autorů, navrhli ho architekti Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec.

Karel Bubeníček, od jehož narození uplyne 30. června 2023 právě 100 let, je mimo jiné spoluautorem kladenských věžáků. Patří mezi představitele architektonického slohu zvaného brutalismus, Karel Bubníček i díky tomu významně přispěl k odklonu české architektury od socialistického realismu – v tomto slohu je postaven například dejvický hotel Internacional se známou věží připomínající svým pojetím Lomonosovu univerzitu v Moskvě.

Hlavním stavebním materiálem Intercontinentalu je beton, pro exteriér budovy jsou pak typické skleněné pásy oken s keramickým obkladem. Hotel, který patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města, byl vybaven uměleckými předměty, historickým nábytkem a artefakty z 18. a 19. století. Mnoho z nich se zachovalo do dneška.

Úpravy okolí hotelu investoři představili jako projekt Staroměstská brána – měl by přeměnit oblast konce Pařížské třídy ve funkční, bezpečný a estetický městský prostor. Vzniknout má 6 250 metrů čtverečních nového otevřeného prostranství sahajícího od Bílkovy ulice až po Dvořákovo nábřeží.

Krom podchodu z parku před hotelem rovnou na náplavku by měla lidem sloužit také bezpečná lávka nejen pro rodiče a děti ze základní školy na náměstí Curieových, přibýt by měl městský mobiliář, zeleň, fontány nebo prostory pro služby, obchody i gastronomii.

Součástí projektu je rekonstrukce stávajícího hotelu, který bude mít na tři sta pokojů, přilehlé budovy, výstavba dvou dalších objektů, které prodlužují linii Pařížské třídy až na nábřeží, a celková revitalizace náměstí Miloše Formana a okolí hotelu. Hotel je podle vyjádření investora rekonstruován s ohledem na architektonická specifika brutalistního stylu a s úctou k mimořádným uměleckým prvkům, které jsou součástí jeho interiéru i exteriéru, zároveň s cílem, aby vše reflektovalo  požadavky 21. století.

Ovocný sad i zeleninová zahrada

Renovace do původní podoby by se měly dočkat velkorysá vstupní lobby s řadou nových i restaurovaných uměleckých děl, restaurace, kavárny, bary, spa a obchody přístupné veřejnosti. Otevřen bude rovněž střešní podnik v 9. patře, který naváže na věhlas restaurace Zlaté Prahy.

V hotelové zahradě vznikne ovocný sad a rovněž zeleninová zahrada s typickými českými rostlinami, přibydou zelené střechy a terasy. Ve veřejném prostoru bude 43 stromů, přibudou dva nové parky.

Zdroj: autorský text s využitím https://www.archiweb.cz/n/domaci/hotel-intercontinental-byl-prvnim-petihvezdickovym-hotelem-v-zemi; www.staromestskabrana.cz

Sdílejte článek
Štítky hotel rekonstrukce architekt Miloš Forman Pavel Baudiš InterContinental Karel Bubeníček Eduard Kučera

Přečtěte si také