11. dubna 2023 10:00
redakce Prima LivingSkořápky od vajíček nevyhazujte. Tohle je 7 tipů, jak je maximálně využít
Vejce jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí po celém světě. Pokud nejste zrovna vegany, vaše běžné pečení, snídaně, hlavní jídla, ale i svačiny se bez vajec neobejdou. Kromě lékařsky ověřeného faktu, že je tato potravina přínosem mnoha tělu prospěšných vitamínů, můžeme skvěle využít i vaječnou skořápku. Podívejte se, jak na to.
Pro většinu z vás, kteří konzumujete vejce, představuje skořápka pouhopouhý odpad, který nemá jinou funkci, než chránit samotné vajíčko. Vápenitý obal však představuje minerální doplněk pro zahradu, domácnost, a dokonce i pro vaše zdraví.
Skořápky jsou zdrojem vitamínů a mnoha prospěšných látek. Zdroj: iStock
1. Skořápka od vejce jako hnojivo
Nadrcené skořápky můžete přidat do zeminy vašim pokojovým i zahradním rostlinám. Spolu s kávovým lógrem tvoří perfektní podporu hnojiva a dodají potřebné minerály. Rostliny budou mít dostatek energie a budou tvořit perfektní parádu vašeho domova.
2. Skořápka pomůže s připáleninami
Pomohou vám i v kuchyni. Jsou skvělým čisticím prostředkem jak na čajový nebo kávový povlak, který se rád usazuje v hrníčcích, termoskách a na chromových částech kuchyně, tak i na připáleniny, které jdou odstranit jen s obtížemi. Proto je nechejte v nádobách, ve kterých netoužíte po hnědých skvrnách, přes noc s trochou vody. Ráno je umyjte a uvidíte, že budou jako nové. V případě připáleniny skořápky fungují jako přírodní drátěnka.
Skořápky vás nenechají ve štychu ani při uklízení. Zdroj: istock.com
3. Skořápku konzumujte
Skořápky od vajec obsahují užitečné látky, které jsou našemu tělu prospěšné. Najdeme v nich zinek, železo, mangan, kobalt, samozřejmě i bílkoviny, dusíkaté látky, různé uhličitany (vápenatý, hořečnatý) a také oxidy (fosforečný a křemičitý).
Po pečlivém ošetření jsou skořápky perfektním doplňkem stravy. Zdroj: istock.com
Než budete vaječné skořápky konzumovat, je potřeba je správně tepelně upravit a zbavit je všech nežádoucích látek.
Jak skořápky před konzumací ošetřit?
Skořápky nejdříve vařte 10 minut ve vodě a poté je vložte na pečicí plech. Sušte je pár minut při teplotě 200 stupňů Celsia. Skořápky se tak důkladně očistí od nežádoucích látek a různých zárodků. Pražením získají potřebnou křehkost, takže je budete moci perfektně rozemlít. Namlít je můžete například mlýnkem na kávu.
Skořápky pečte pár minut, aby se zbavily všech zárodků bakterií. Zdroj: istock.com
Velmi dobře se prášek doplňuje s citronovou šťávou. Denně si dopřejte půlku čajové lžičky, kterou si můžete rozdělit na 3 části během dne.
4. Skořápka jako bělicí přípravek
Pokud přidáte kousky skořápek spolu s citronem do vhodného sáčku na zapínání a přidáte k bílému prádlu, zbavíte se zapraného oblečení. Skořápky s citronem vše perfektně vybělí.
S citrónem tvoří silnou dvojku. Zdroj: istock.com
5. Skořápky pomohou s vyrážkou
Obyčejný vápenitý obal si dokáže poradit i s podrážděnou kůží a uleví od nesnesitelného svědění. Skořápky nechejte rozpustit v jablečném octě. Bude to sice trvat pár dní, ale výsledek stojí za to. Tento roztok aplikujte na podrážděnou kůži.
6. Skořápky pomohou pleti
Tepelně ošetřené skořápky rozdrťte na prášek a přidejte jeden rozšlehaný bílek spolu s kokosovým olejem. Aplikujte na pokožku a nechejte 10 minut působit. Po této vitamínové bombě budete mít pleť jako miminko.
Dokonale poslouží i vaší pleti. Zdroj: istock.com
7. Skořápka na ucpaný odpad
Umí i perfektně odstranit usazenou mastnotu a nečistoty. Skořápky nechejte ve dřezu v sítku několik dní. Postupně se budou dostávat do odpadu, kde zneškodní bakterie a mastnotu.
Zdroj: Markéta Kašková