Jak ušetřit

10. července 2022 10:00

Lenka Valjentová

Jak odstranit skvrny od krve: Pomůže studená voda, sůl a jedlá soda

Krev se z textilu odstraňuje dost špatně, to je známá věc. Ať už je skvrna na oblečení, koberci či matraci, vždy se snažte krev vyčistit co nejdříve, aby nestačila zaschnout. Existují speciální přípravky, ale co když je nemáte zrovna po ruce? Pak zkuste osvědčené babské rady, které sází na studenou vodu, led, sůl, jedlou sodou nebo kysličník.

  • Základem boje se skvrnami od krve je čas, tedy musíte jednat co nejrychleji! Pokud krvavé skvrny necháte na tkanině zaschnout, jejich odstranění bude velmi náročné. Krev se vsákne do vláken a skvrn se pak jen těžko budete zbavovat, po krvi tak často zbytečně zůstávají nahnědlé či zažloutlé fleky.
  • Druhým předpokladem úspěšného odstranění krvavých stop je studená voda! Horká voda totiž způsobuje sražení krve, čímž se dostane hlouběji do vláken a pak je skoro nemožné se nepěkných fleků zbavit. V pračce perte krví potřísněné prádlo maximálně na 40 °C.

Jak odstranit čerstvé skvrny od krve

Studená voda

Nejprve se pokuste skvrnu odstranit proudem studené vody. Na místo, které nemůžete propláchnout studenou vodou si vezměte na pomoc led, kterým skvrnu třete. Opakujte, než se skvrna ztratí. Pak oblečení vyperte ve vlažné mýdlové vodě nebo v pračce maximálně na 40 °C.

Led

Na místo, které nemůžete propláchnout studenou vodou si vezměte na pomoc led, kterým skvrnu třete. Opakujte, než se skvrna ztratí. Nakonec vytřete houbičkou namočenou v mýdlové vodě.

Sůl

Natočte do kbelíku nebo umyvadla studenou vodu (můžete přidat i led) a sůl (na 5 l vody hrst soli). Krví potřísněný oděv do slané vody namočte, musí být celý ponořený a nechte několik hodin, ideálně přes noc. Potom vymáchejte ve studené vodě, event. ještě jednou opakujte. Pak oděv vyperte ve vlažné mýdlové vodě nebo v pračce maximálně na 40 °C.

Pokud se skvrna nachází na místě, které nelze vyprat (matrace, koberec), smíchejte vodu se solí na hustou pastu. Do skvrny vetřete pastu houbičkou namočenou ve studené vodě. Nebo smíchejte 2 vrchovaté lžičky soli s 200 ml studené vody a roztok nalijte do rozprašovače. Nastříkejte na skvrnu. Tento postup lze použít i na textil, který lze prát v pračce.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku, lidově kysličník funguje pouze na čerstvé skvrny, které ještě nestačily zaschnout. Při zacházení s peroxidem vodíku ale buďte opatrní, může látku vybělit, proto ho používejte jen na světlé tkaniny.

Nařeďte ho se studenou vodou v poměru 1 : 1 (nelekněte se pěnění) a naneste na potřísněné místo a nechte působit. Po ruce mějte savý ubrousek nebo hadřík, kterým odsajte přebytečnou pěnu. Postup opakujte do té doby, než krvavá skvrna úplně zmizí. Nechte chvíli působit, pak setřete vlhkým hadříkem. Můžete několikrát opakovat, dokud skvrna nezmizí. Nakonec vytřete mýdlovou vodou nebo dejte vyprat do pračky.

Jedlá soda

Smíchejte asi 100 g sody bikarbony a 500 ml studené vody a naneste na krví potřísněné místo hadříkem. Nechte působit asi 40 minut. K odstranění použijte navlhčený hadřík. Tento postup je ideální na matrace, pohovky a koberce.

Nebo na stopy krve naneste hustou pastu, kterou si připravíte smícháním jedlé sody s vodou. Nechte zaschnout a potom vytřete suchým hadříkem nebo měkkým kartáčkem, je-li to nutné, postup zopakujte.

Čištění zaschlých stop krve

Zaschlá krev se z látek odstraňuje poněkud obtížněji, ale není to zcela nemožné, i když proces čištění je mnohem zdlouhavější, protože krev už je v látce zažraná.

Sůl

Látku namočte do studené vody alespoň na jeden den. Poté posypejte skvrnu solí a nechte přibližně 3 hodiny působit. Mechanicky místo několikrát očistěte a properte oblečení ve studené vodě. Je-li tam skvrna pořád, postup několikrát opakujte.

Citron a sůl

Do zaschlé krve vetřete půlku citronu a posypejte solí. Nechte působit asi čtvrt hodiny, pak odstraňte vlhkým hadříkem nebo vymáchejte ve studené vodě. Opakujte dvakrát až třikrát.

Zubní pasta

Zkusit můžete také bílou zubní pastu. Naneste ji ve slabé vrstvě na poskvrněné místo a nechte zaschnout. Poté místo důkladně očistěte mýdlem a opláchněte studenou vodou.

Čpavek

Na odolnější tkaniny je pak možné použít i čpavek, a to v poměru přibližně 1 lžíce čpavku na 100 ml vody. Čpavek však rozhodně není vhodný pro čistění jemných tkanin.

Zdroje: jaktak.czrealhomes.comtipsbulletin.com, Rady a tipy pro každou příležitost (Cassandra Kent, Julian Cassell, Peter Parham, Christine France, Pippa Greenwood)

Sdílejte článek

Přečtěte si také