Zapomenutý čistič našich babiček: Jak a kde v domácnosti může být užitečný borax

Stále více lidí při domácích pracích sahá pro čističe našich předků. Například pro jedlou sodu, ocet, sůl či amoniak. Většinou tyhle suroviny dobře známe, ale je tu jedna, která se objevuje v mnoha starých babských radách, ale zůstává zapomenutá a trochu záhadná: borax. Prozradíme vám, jak užitečný může být borax v domácnosti.

Borax, také boritan sodný nebo tetraboritan sodný, je přirozeně se vyskytující minerál, používaný mimo jiné jako přísada do čisticích, pracích, bělicích a dezinfekčních prostředků pro domácnost, v potravinářství jako konzervant pod označením E 285.

Je borax jedovatý?

Toxicita boraxu je nízká, takže borax je při běžném používání v domácnosti bezpečný. Ovšem může být nebezpečný, když ho spolkne malé dítě nebo domácí zvíře. Rozhodně ho proto skladujte mimo dosah dětí a zvířecích mazlíčků. Borax v prášku koupíte např. v některých drogeriích nebo lékárnách.

Jak a kde v domácnosti může být borax užitečný?

Pryč se skvrnami v umyvadle a dřezu

Jak zatočit s nevzhlednými skvrnami a rzí na nerezovém i porcelánovém umyvadle nebo dřezu? Udělejte si pastu ze 4 dílů boraxu a a 1 dílu čerstvě vymačkané citronové šťávy. Houbičkou nebo kartáčkem rozetřete na skvrny a pak opláchněte proudem teplé vody. Skvrna by se měla spláchnout zároveň s boraxovou pastou. Při silném znečištění nechte působit několik minut a poté opláchněte.

Vyčistí a vydezinfikuje odpad

Na vyčistění ucpaného  kuchyňského a koupelnového odpadu stačí trychtýřem nasypat do odpadu asi 6 lžic boraxu. Pomalu přilijte asi půl litru vroucí vody, nechte působit asi čtvrt hodiny a pak ještě propláchněte horkou vodou, abyste vypláchli borax a všechny uvolněné nečistoty. Je-li odpad ucpaný opravdu pořádně, celý postup ještě jednou zopakujte.

Eliminuje pach potu a moči

Když se potýkáte se skvrnami způsobenými potem a močí na matraci nebo čalounění, jejich nevábný pach vám pomůže eliminovat borax, který zároveň místo důkladně vyčistí a vydezinfikuje. Navlhčete povrch, kde je zápach nejvíce koncentrovaný a vetřete vlhkým hadříkem borax. Nechte úplně vyschnout a nakonec vysavačem prášek vyčistěte. Čištění si nejprve vyzkoušejte na takovém místě, kde to není vidět, abyste se ujistili, že tkaninu neodbarvíte.

Vyleští okna a zrcadla

Kdo by nechtěl mít dokonale naleštěná okna a zrcadla a taky bez škrábanců? Rozpusťte 2 lžíce boraxu v 700 ml vlažné vody a okna umyjte čistou houbou namočenou v tomto roztoku. Výsledek vás překvapí.

Zbaví tkaniny plísní i zatuchliny

Plíseň dokáže pěkně potrápit, snadno napadne i tkaniny. Z čalounění nebo koberce dostanete plíseň a pach zatuchliny tak, že namočíte houbičku v roztoku 4 dílů horké vody a 1 dílu boraxu, postižené místo potřete (můžete i drhnout) a necháte několik hodin působit, postupně by plíseň i zatuchlý pach měly začít mizet. Pak důkladně setřete hadříkem namočeném v čisté vodě. Menší věci a plesnivé oděvy či ložní prádlo namočte přes noc do 8 hrnků (250 ml) vody smíchané spolu s 2 hrnků boraxu. Pak vymáchejte a vyperte.

Odstraní stopy po spálení žehličkou

Když se vám při žehlení podaří trochu spálit látku, můžete ji zkusit přetřít rozkrojenou cibulí. Mnohem účinnější je rozpustit trochu v boraxu ve vodě (asi 1/2 lžičky ve 100 ml vody), v roztoku namočit houbičku a skvrnu vytřít. Pak opláchněte čistou vodou.

Poradí si s odolnými skvrnami na koberci

Jsou skvrny, které můžete drhnout jak chcete a ne a ne je odstranit. Na všechny odolné skvrny je tu borax. Skvrnu důkladně navlhčete a na místo vetřete trochu boraxu. Nechte zaschnout a pak vyluxujte. Mezitím si připravte roztok z 1 dílu octa a 1 dílu vody se saponátem, vytřete boraxem čištěná místa a opět nechte zaschnout. V případě nutnosti celý postup zopakujte. Čištění si nejdříve vyzkoušejte na místě, které není vidět, ať místo skvrny nemáte na koberci světlý flek.

Dokonale vyčistí toaletu

Toaletu je potřeba pravidelně dezinfikovat a udržovat dokonale čistou. Připravte si roztok ze 10 hrnků (250 ml) vody a 1 hrnku boraxu a mísu vydrhněte tužší štětkou. Zaměřte se na stěny, pod okraj a samozřejmě vnitřek mísy.

Bezvadně usuší květiny

Chcete-li si doma usušit řezané květiny, sáhněte po boraxu, protože pomáhá odstranit vlhkost z květů a listů, a tak dokáže zabránit vadnutí během sušení. Smíchejte jeden díl boraxu se dvěma díly kukuřičné mouky a zhruba dvoucentimetrovou vrstvu směsi nasypejte na dno uzavírací plastové krabice. Květiny položte na prášek a ještě trochu poprašte směsí boraxu a kukuřičné mouky. (Pozor, aby se květiny nepomačkaly nebo neohnuly.) Krabičku zakryjte a nechte jeden až dva týdny, dokud květy neuschnou. Pak květiny opatrně oprašte štětečkem, abyste odstranili přebytečný prášek.

Vyčistí venkovní nábytek

Použijte borax k vyčištění venkovního nábytku na terasu. Smíchejte 1 lžičku čisticího prostředku na nádobí, 1 lžičku boraxu a 1 litr teplé vody v rozprašovači a touto směsí postříkejte venkovní nábytek. Nábytek otřete vlhkým hadříkem nebo dobře opláchněte zahradní hadicí.

Funguje jako účinný herbicid

Posviťte si na plevel rostoucí z popraskaného betonového chodníku před domem či ve spárách podezdívky: do všech škvír a štěrbin, z nichž plevel roste, nasypejte trošku boraxu. Plevel tak nebude mít šanci zakořenit a růst.

Venku s boraxem opatrně, stačí opravdu jen malé množství. Borax je pro rostliny jed, používejte ho za zahradě s rozmyslem a v blízkosti záhonů a trávníku s ním manipulujte velmi opatrně. Při neopatrném zacházení může prosáknout do půdy, zahubit v nejbližší okolí rostliny a ještě zabránit, aby tam cokoli rostlo v budoucnu.

Nepustí do domu mravence

Proti mravencům a ostatním lezoucím hmyzím vetřelcům stačí váš dům všude, kde máte podezření, že by se mohli dostat dovnitř, lehce obsypat boraxem smíchaným v poměru jedna ku jedné s cukrem a nezvaní návštěvníci se vám budou vyhýbat. Opět pozor na domácí mazlíčky, aby borax s cukrem neolizovali.

Zdroje: cleanmyspace.comonegoodthingbyjillee.com, ceskaordinace.cz, Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Digest výběr)

Sdílejte článek

Přečtěte si také