Jak odstranit z oblečení skvrny od vodovek, temper nebo inkoustu

Pustili jste se s dětmi nebo i sami do malování a výtvarné tvoření přineslo nejen zábavu a krásné dekorace, ale i sem tam nějakou skvrnu na tričku od barev, fixek nebo inkoustu? Občasným malým nehodám nezabráníte. Naštěstí jsou tu šikovné rady našich babiček, jak se nepříjemných skvrn zbavit.

Lihové fixy

Dětské fixy už dnes většinou bývají vypratelné, ale pokud ne, můžete skvrny od fixek, a to dokonce i od těch lihových, nejprve potřít čistým alkoholem a pak vyčistit neředěným jarem. Až pak oblečení vyperte.

Vodové barvy

Na skvrnu od vodových barev kápněte trochu jaru a jemným kartáčkem, třeba kartáčkem na zuby, barvu vydrbejte. Pak přidejte trochu vody a jar nechte napěnit. Nakonec triko vyperte běžným způsobem.

Temperové barvy

Nejprve setřete papírovým ubrouskem nános temperové barvy a pak oblečení namočte do studené vody. Zbytky barvy odstraňte alkoholem nebo technickým lihem. Nakonec látku propláchněte studenou vodou a poté vyperte běžným způsobem.

Tuš a kvašové barvy

Tričko propláchněte pod proudem studené vody, pak vyperte ve vodě se saponátem, znovu propláchněte a nechte uschnout. Případné zbytky barev ještě můžete vydrbat jemným kartáčkem.

Olejové barvy

Staré skvrny od olejových barev musíte nejprve namočit do terpentýnu. Až druhý den se je pokuste vyčistit roztokem jedlé sody a vyperte v teplé vodě. Mnohem lépe se samozřejmě likvidují skvrny čerstvé. Barvu rozpusťte ředidlem, pak přečistěte terpentýnem a nakonec vyperte v mýdlové vodě.

Skvrny od inkoustu

Čerstvé skvrny od inkoustu můžete zkusit odstranit čerstvou rajčatovou šťávou, ale můžete použít i rajčata v konzervě, i když s o trochu slabším účinkem. Po pár minutách tričko propláchněte studenou vodou a následně vyperte běžným způsobem.

Pokud nezabere šťáva z rajčat, zkuste skvrnu posypat solí a pokapat citronovou šťávou. Nakonec triko opět vyperte.

Další možností je roztok čpavku a jedlé sody, připravený v poměru 1 lžička čpavku a 2 lžičky sody, rozmíchané ve 200 ml studené vody.

Sdílejte článek

Přečtěte si také