Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

Rostlina aloe vera je obrovským přírodním zázrakem bohatým na vitamíny a velmi prospívající našemu zdraví. Jak aloe pěstovat a co z ní vyrobit?
Vydáno: 16.11.2018
Jak na aloe vera?
Autor: istock.com/pixabay.com Jak na aloe vera?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aloe vera je zázračná rostlina, kterou lze využít v léčitelství, kosmetice, ale i v kuchyni. Obsahuje vitamíny C, E, B, hořčík, zinek, vápník a mnoho dalších důležitých látek. Původ aloe pravé není s jistotou znám, v současné době je pěstována nebo roste v oblastech téměř celého světa.

Vypěstujte si bylinky ve váze.

Bez zalévání a starostí. Vypěstujte si bylinky ve váze!

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím známé jako gel a latex. Gel skvěle léčí popálenou kůži, drobnější poranění, odřeniny a infekce. Lze ho i sníst, ale musíte dát pozor, aby se slupka i tenká vrstva pod ní dobře odstranila. Vrstva pod slupkou totiž obsahuje latex, který má silné projímavé účinky.

Jak pěstovat aloe vera?

Pěstování aloe vera
Autor: istock.com Pěstování aloe vera

Možná vás to překvapí, ale aloe vera není náročnou rostlinou na údržbu. Nemá ani velké nároky na kvalitu půdy. Aloe miluje sluníčko, ale zase ne přímé paprsky. Je tedy dobré ji umístit na slunné místo v místnosti. Rostlinu moc nepřelévejte.

Aloe a zdraví

V aloe vera jsou obsaženy aminokyseliny, enzymy, steroly, různé antioxidanty, polysacharidy a další zázračné látky, které jsme již zmínili. Napomáhá při trávení, žaludečních potížích, upevňuje váš imunitní systém a pomáhá hojit záněty. Rostlina dokáže pomoci i při některých nádorových onemocnění. Funguje i jako prevence.

Aloe vera je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě.
Autor: istock.com Aloe vera je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě.

Připravená směs z aloe perfektně uleví nataženým svalům. Využití aloe v homeopatii je obdobné jako v alopatické medicíně. Přípravky ze sušené šťávy (latexu) jsou doporučovány na střevní potíže, při hemoroidech, zácpě i průjmech.

Aloe a kosmetika

Gel z rostliny skvěle funguje jako čistící tonikum na pleť. Má protizánětlivé látky a pomůže i s problematickou pletí. Vhodný je i na zábaly proti suchým lámavým vlasům. Pokud ho smícháte s olivovým olejem, budete příjemně překvapeni, jak lesklé a zdravé vlasy budete mít.

Gel z aloe vera
Autor: istock.com Gel z aloe vera

Aloe a gastronomie

Gel z aloe lze skvěle využít ve smoothie, do snídaňových kaší nebo zeleninových salátů. Raději znovu připomínáme, že slupka musí být perfektně odstraněna, protože by nám latex mohl způsobit žaludeční problémy. Existuje i kompot, který se hotový prodává v obchodech.

Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet.

Jak nepřijít o vaše bylinky během zimy? Tipy, díky kterým přežijí zimní mrazíky

Rostliny, které snášejí tmu

Tyto rostliny nepotřebují světlo a snesou tmu. Mějte přírodu v každém stinném koutě domu

Článek je zařazen v: aloe vera , pěstování , zahrada , jak pěstovat , rostlina , rostliny , zdraví , jaknato
Speciály: Jak pěstovat?
Reklama