návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bez zalévání a starostí. Vypěstujte si bylinky ve váze!

skrivaa , Vydáno: 06.09.2018
Vypěstujte si bylinky ve váze.
Autor: istock.com Vypěstujte si bylinky ve váze.
Může se to zdát trochu surrealistické, ale skutečně to je možné! Některé bylinky stačí nastříhat, posadit do sklenice s vodou a o nic víc se nemusíte starat. Tedy, skoro o nic. Tady je pár triků, jak si vypěstovat bylinky téměř bez námahy.

reklama

Jak vybírat?

Ne všechny bylinky jsou pro tenhle pokus stejně vhodné. Rovnou můžete zapomenout na jednoletky. Ty jsou přírodou předurčené k rychlému procesu – vyrůst, vytvořit semena, rozmnožit se a zhynout. Raději tedy vybírejte některou z bylinek trvalek. Řeč je například o šalvěji, bazalce, tymiánu, meduňce, mátě, stévii nebo oreganu. Ty všechny můžete pěstovat doma ve sklenici a mít tak neustále po ruce čerstvé ingredience pro své pokrmy.

Správný sestřih

Máte dvě možnosti. Buď si bylinky natrháte sami na zahradě, nebo koupíte řezané ze supermarketu. Pokud si je přinesete z obchodu, nejprve se zbavte zavadlých konců. Důležitá je také celkové délka stonku. Kdyby byl například příliš dlouhý, bylo by pro bylinku náročné vyživovat i lístečky až na samém konci. Trhejte proto stonky dlouhé asi 15 centimetrů a spodní polovinu, která bude tak jako tak ponořená pod vodou, zbavte všech výhonků a lístků. Jenom by rostlinku zatěžovaly. V neposlední řadě pak stonek šikmo seřízněte. Poskytnete tak větší plochu k vstřebávání vody.

Správně zastřihujte.
Autor: istock.com Správně zastřihujte.

Kam s ní?

Ideální jsou menší skleněné vázičky, můžete ale použít i staré sklenice od marmelády, přesnídávky nebo jiných zavařenin. Pokud ale máte k dispozici pouze nádoby z čirého skla, je lepší je polepit papírem nebo přetřít akrylovou barvou. V průhledných sklenicích se totiž relativně rychle tvoří zelená řasa, která navíc vizuálně nevypadá příliš pěkně. Pokud tedy částečně nezamezíte přístupu slunečního světla, připravte se, že budete muset vodu měnit o něco častěji. Nejlepší je pak používat tu kohoutkovou. Rovnou můžete zapomenout na destilovanou vodu, která neobsahuje tolik potřebné minerály a bylinka by tak byla ochuzená o o důležité stavební prvky.

Poslouží i staré skleničky.
Autor: istock.com Poslouží i staré skleničky.

Ideální podmínky

Každá bylinka má samozřejmě ráda jiné podmínky, obecně lze ale říct, že základem je alespoň 6 hodin slunečního světla. Zejména v podzimních a zimních měsících tak vaše skleničky zkuste postavit na jižní parapet, kam navíc proutí teplý vzduch z topení. Pokojová teplota ale zcela postačí, vaše výhonky sice nechcete nechat zmrznout, zároveň je ale nesmíte upéct přímým žárem z radiátoru. Dbejte také na to, aby lístky vykukovaly nad hladinou a nedotýkaly se vody. Ta je vyhrazena exkluzivně pro kořenící stonek.

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

Jak si vypěstovat vlastní zeleninu?

Vypěstuje si vlastní zeleninu na balkoně v květináči! Návod, jak na to

A co dále?

Dopřejte bylince nějaký čas, než se začnou objevovat první kořínky. Pravidelně doplňujte vodu a lístky trhejte přednostně odshora, tedy na terminálním vrcholku. Tam je totiž pro bylinku nejjednodušší založit nové výhonky. A pokud budete úspěšní a váš výpěstek vydrží až do jara, můžete zakořeněnou rostlinku přesadit na zahradu na záhon, do květináče na balkon nebo na venkovní parapet. Uvidíte, jak rychle se rozroste a příští podzim vám tak může doma stát ne jedna, ale hned několik bylinkových váziček!

Čerstvé bylinky.
Autor: istock.com Čerstvé bylinky.

reklama

Článek je zařazen v: bylinky , parapet , balkón , pěstování , váza , zalévání , terasa , máta , Bazalka , Tymián , meduňka , čerstvé bylinky , šalvěj

reklama

Přečtěte si také