Kozlík lékařský je proslulé přírodní sedativum. Vyrobte si domácí valeriánské kapky
Kozlík lékařský je léčivá bylina proslulá především jako přírodní sedativum. Zmírňuje stres, tiší úzkostné stavy a podporuje kvalitní spánek, protože dokáže uklidnit tak, že usneme přirozeným způsobem. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, z něhož se připravují čaje, ale hlavně slavné valeriánské kapky, které po staletí nechybějí snad v žádné domácí lékárničce.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově baldrián nebo kočičí kořen, je pohledná, okolo 1,2 m vysoká vytrvalá bylina, má krátký aromatický oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvete po vanilce vonícími bílými, růžovými nebo karmínově červenými květy přibližně od června do září. Květy jsou vhodné k řezu. V přírodě roste v křovinách, na mokrých loukách, vlhkých lesních mýtinách, rašeliništích, na březích potoků i příkopech.
NENECHTE SI UJÍT: Chmel není jen pivo, ale taky léčivá bylina, zajímavá zelenina a pěkná popínavka
Účinky kozlíku lékařského
Kozlík lékařský je osvědčenou bylinkou. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, který obsahuje řadu účinných látek, především silice, kyselinu valerovou a alkaloidy. Účinky kozlíku spočívají v souhře všech složek.
Na co se používá kozlík
Pomáhá při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. „Kozlík podporuje přirozený spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku – kozlík má tu výhodu, že přímo neuspává a nemá omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout a klidně a kvalitně se vyspat," upřesňuje bylinkář Martin Kolár.
Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Pomůže i při bolestech kloubů a svalů. Osvědčil se při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou.
„Kozlík lékařský jako sedativum už ve 12. století nechyběl v receptech německé léčitelky Hildegardy z Bingenu. V časech válek se používal na tlumení psychických problémů vojáků. Využíval se i jako prostředek proti nadýmání a dně a revmatismu. Oddenek roztlučený na prach a nasypaný do červeného vína prý fungoval jako zaručené afrodiziakum," uvádí bylinkář.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svěží meduňka je úžasná bylinka. Přináší pohodu, krásné sny a dobrou náladu
Jak dlouho se může užívat kozlík lékařský
„U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, živé sny a ranní ospalost. Užíváme-li již nějaké léky na spaní, měli bychom se o vhodnosti užívání poradit s lékařem či lékárníkem. Ve formě nálevu či odvaru se doporučuje užívat 3 dny a pak si dát 3 dny pauzu. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy," uvádí bylinkář.
Kozlík lékařský osvědčenou bylinou. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti. Zdroj: iStock
Jak kozlík lékařský užívat
Už středověké recepty bylinkářů a kořenářek radily na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid, splín a nespavost, popíjení vlažného čaje z kozlíku lékařského. Z léčivého oddenku se připravuje buď nálev (1 lžičku sušeného drceného oddenku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 5 minut vyluhovat), nebo odvar (1 lžičku suchých kořenů zalijeme 250 ml studené vody, pomalu zahříváme a necháme přejít varem, 10 minut necháme přikryté vyluhovat). Ovšem jako je kozlík bylina typická svým zvláštním aroma, tak i nálev a odvar, a proto nemusí být každému po chuti.
„Kozlík lékařský bývá součástí řady čajových směsí, především ale proti nespavosti a trávicím problémům. Bezesporu nejoblíbenější je tinktura z oddenků, známá jako valeriánské kapky, které si můžeme vyrobit i doma," radí bylinkář.
Jak doma vyrobit valeriánské kapky
Ingrediece
- 1 díl kořenů kozlíku lékařského
- 5 dílů vodky
Příprava
Doma si valeriánské kapky můžeme připravit z čerstvých nebo sušených kořenů kozlíku lékařského. Čerstvé kořeny omyjeme a osušíme, nakrájíme na drobné kousky. Kořeny zalijeme je vodkou nebo lékárenským lihem tak, aby byly potopeny. Macerujeme minimálně dva týdny, denně protřepeme. Pak scedíme přes plátno nebo kávový filtr.
Jak užívat kozlíkové kapky
Obvykle užíváme 15 až 20 kapek 3x denně nebo 1 lžičku půl hodiny před spaním. Tinkturu si můžeme nakapat do vlažného čaje, do mléka s medem nebo na kostku cukru. „Doporučená doba užívání je 4 týdny, pak je třeba zařadit měsíční pauzu. Valeriánské kapky jsou nevhodné pro děti a pro těhotné a kojící ženy," říká M. Kolár.
Čaj na uklidnění
Ingredience
- 40 g meduňky lékařské
- 20 g máty peprné
- 15 g chmelových šištic
- 10 g mařinky vonné
- 5 g oddenku kozlíku lékařského
Příprava
Jednu lžíci směsi přelijeme 200 ml vroucí vody a přikryjeme. Necháme 4–6 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Vlažný čaj se pije třikrát denně při nervozitě, splínu, duševním vyčerpání a nespavosti. Poslední šálek je třeba vypít těsně před ulehnutím do postele.
Jak působí kozlík na kočky
Kozlík lékařský má podobné účinky na chování koček jako šanta kočičí. Kořen i listy a květy je svou charakteristickou vůní lákají a některé kočky rostlinu vnímají jako sexuální návnadu a rády se u ní nebo přímo v ní s euforickou rozkoší válejí. Jiným kočkám aroma kozlíku navozuje pohodu a klid, například zašitá v hračkách jim pomáhá při nervozitě a strachu z cizího prostředí třeba při stěhování nebo u nových majitelů.
Pěstování kozlíku lékařského
- Kozlík lékařský můžeme pěstovat na zahradě, ale také v truhlících na okně nebo na balkoně.
- Měli bychom mu dopřát vlhké stanoviště v mírném polostínu. Nejlépe poroste v lehké hlinitopísčité půdě bohaté na živiny s dostatkem vápníku.
- Kozlík lékařský je ideální vysoká trvalka do zadních částí trvalkových záhonů, vynikne i na okraji jezírka nebo rybníčku.
- Rozkvetlý kozlík lékařský svou vůní přiláká do zahrady množství včel, čmeláků a motýlů.
- Kozlík lékařský se nejčastěji pěstuje ze semínek. Nejednodušší je přímý výsev na záhon během září, vyklíčí zhruba za 4 týdny. Nemusí se nijak přikrývat. Osivo kozlíku lékařského vyséváme ideálně do sponu 40–60 x 25–30 cm. Vzrostlé rostliny můžeme na jaře nebo na podzim dělit oddenky.
- Během vegetace potřebuje pravidelné a vydatné zalévání hlavně v době, když dlouho neprší, nebo půdy, které jsou neustále mokré.
PŘEČTĚTE SI: Růže jsou úžasný přírodní lék. Udělejte si z květů čaj, růžovou vodu, med nebo olej
Sběr a sušení kořenů kozlíku
- Léčivé oddenky s kořínky se sbírají na jaře nebo na podzim – nejlépe brzy ráno. Po vyrytí ze země je opatrně zbavíme hlíny, tenké kořínky „pročešeme“ a opereme je tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem, musíme být opatrní a snažit se kořeny při sběru nepoškodit.
- Oddenky kozlíku lékařského rozřízneme a usušíme ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 30 °C. Nesušíme je dohromady s jinými bylinami, protože při sušení silně voní (či páchnou). Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Na skladování jsou optimální vzduchotěsné tmavé skleněné nádoby.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz, Léčivé rostliny (Andrew Chevallier)