Kozlík lékařský je přírodní lék proti stresu a nespavosti

Kozlík lékařský je léčivá bylina proslulá jako přírodní sedativum, jejíž účinky prověřila nejen lidová, ale i moderní medicína. Zmírňuje stres, tiší úzkostné stavy a podporuje kvalitní spánek, protože dokáže uklidnit tak, že usneme přirozeným způsobem. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, z něhož se připravují čaje, ale hlavně slavné valeriánské kapky, tinktura z kozlíkového oddenku, které po staletí nechyběly v žádné domácí léká

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově baldrián nebo kočičí kořen je osvědčenou léčivou bylinou. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, který obsahuje řadu účinných látek, především silice, kyselinu valerovou a alkaloidy. Účinek kozlíku je vsouhře všech složek. Příznivě působí při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. Podporuje přirozený spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku – kozlík má tu výhodu, že přímo neuspává a nemá omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout a klidně a kvalitně se vyspat. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Pomůže při špatné náladě, bolestech kloubů a svalů. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky (snižuje bolest). Osvědčil se při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou. U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, živé sny a ranní ospalost. Užíváme-li již nějaké léky na spaní, měli bychom se o vhodnosti užívání poradit s lékařem či lékárníkem. Ve formě nálevu či odvaru se doporučuje užívat 3 dny a pak si dát 3 dny pauzu. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Jak kozlík lékařský užívat

Z léčivého oddenku se připravuje buď nálev (1 lžičku sušeného drceného oddenku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 5 minut vyluhovat), nebo odvar (1 lžičku suchých kořenů zalijeme 250 ml studené vody, pomalu zahříváme a necháme přejít varem, 10 minut necháme přikryté vyluhovat). Ovšem jako je bylina typická zvláštním aroma, tak i nálev a odvar, a proto nemusí být každému po chuti.Kozlík lékařský bývá součástí řady čajových směsí, především ale proti nespavosti a trávicím problémům. Nejoblíbenější je tinktura z oddenku, známé valeriánské kapky.

Prima recept:domácí valeriánské kapky

Doma si valeriánské kapky můžeme připravit z čerstvých nebo sušených kořenů kozlíku lékařského. Čerstvé kořeny omyjeme a osušíme, nakrájíme na drobné kousky. Kořeny zalijeme je vodkou nebo lékárenským lihem tak, aby byly potopeny – poměr je jeden díl čerstvého nebo sušeného kořene a 5–6 dílů alkoholu. Macerujeme zhruba 10 dní (1–2 týdny), denně protřepeme. Pak prolisujeme přes plátno nebo kávový filtr. Obvykle užíváme 15 až 20 kapek 3x denně nebo 1 lžičku půl hodiny před spaním. Tinkturu si můžeme nakapat do vlažného čaje, do mléka s medem nebo na kostku cukru. Doporučená doba užívání je 4 týdny, pak je třeba zařadit měsíční pauzu. Valeriánské kapky jsou nevhodné pro děti a pro těhotné a kojící ženy.

Kozlík podle zvěrokruhu: ideální bylina pro Blížence

Už středověké recepty bylinkářů a kořenářek radily na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid, splín a nespavost, které jsou nepříjemnými průvodci života Blíženců, popíjení vlažného odvaruz kozlíku lékařského. Osvědčeným přírodním sedativem pro lidi narozené ve znamení Blíženců je bylinná směs, kterou si připraví ze 40 g meduňky lékařské, 20 g máty peprné, 15 g chmelových šištic, 10 g mařinky vonné a 5 g oddenku kozlíku lékařského. Dvě lžíce směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 4–6 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj se pije nalačno třikrát denně při podrážděnosti, přepracovanosti, vyčerpanosti a nespavosti. Poslední šálek je třeba vypít těsně před ulehnutím do postele.

Prima tip: kozlík milují kočky

Kozlík lékařský má podobné účinky na chování koček jako šanta kočičí. Listy a kořen je svou charakteristickou vůní lákají a některé kočky rostlinu vnímají jako sexuální návnadu a rády se u ní nebo přímo v ní s euforickou rozkoší válejí. Jiným kočkám aroma kozlíku navozuje pohodu a klid, například zašitá v hračkách jim pomáhá při nervozitě a strachu zcizího prostředí třeba při stěhování nebo u nových majitelů.

8 pravidel pěstování kozlíku lékařského

  1. Pohledná, okolo 1,2 m vysoká vytrvalá bylina má krátký aromatický oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvetepo vanilce vonícími narůžovělými, bílými nebo karmínovými květy od června do září. Květy jsou vhodné k řezu.
  2. Kozlík lékařský můžeme pěstovat na zahradě, ale také v truhlících na okně nebo na balkoně. V přírodě roste v křovinách, na mokrých loukách, vlhkých lesních mýtinách, rašeliništích, na březích potoků ipříkopech. Když kozlík pěstujeme, měli bychom mu dopřát vlhké stanoviště v mírném polostínu. Nejlépe poroste v lehké hlinitopísčité půdě bohaté na živinys dostatkem vápníku.
  3. Kozlík lékařský je ideální vysoká trvalka do zadních částí trvalkových záhonů, vynikne i na okraji jezírka nebo rybníčku.
  4. Rozkvetlý kozlík lékařský svou vůní přiláká do zahrady množství včel, čmeláků a motýlů.
  5. Kozlík lékařský se nejčastěji pěstuje ze semínek. Nejednodušší je přímý výsev na záhon během září, vyklíčí zhruba za 4 týdny. Nemusí se nijak přikrývat. Osivo kozlíku lékařského vyséváme ideálně do sponu 40–60 x 25–30 cm. Vzrostlé rostliny můžeme na jaře nebo na podzim dělit oddenky.
  6. Během vegetace potřebuje pravidelné a vydatné zalévání hlavně v době, když dlouho neprší, nebo půdy, které jsou neustále mokré.
  7. Léčivé oddenky s kořínky se sbírají od srpna do října nebo na jaře před rozkvětem – nejlépe brzy ráno. Po vyrytí ze země je opatrně zbavíme hlíny, tenké kořínky „pročešeme“ a opereme je tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem, musíme být opatrní a snažit se kořenypři sběru nepoškodit.
  8. Oddenky kozlíku lékařského rozřízneme a usušíme ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 30 °C. Nesušíme je dohromady s jinými bylinami, protože při sušení silně voní (či páchnou). Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Na skladování jsou optimální vzduchotěsné tmavé skleněné nádoby.

Střípky z historie kozlíku lékařského

Kozlík lékařský jako sedativum už ve 12. století nechyběl v receptech proslulé německé léčitelky Hildegardy z Bigenu.V časech válek se kozlík lékařský používal na tlumení psychických problémů vojáků. Využíval se i jako prostředek proti nadýmání a dně a revmatismu. Ve středověku byl pokládán za účinný prostředek proti uřknutí, protože údajně čarodějnice nesnášely jeho pronikavou vůni a vždy se mu raději vyhnuly. Oddenek kozlíku lékařského roztlučený na prach a nasypaný do červeného vína prý fungoval jako zaručený nápoj lásky.


Přečtěte si také