Kozlík lékařský je přírodní lék proti stresu a nespavosti

Kozlík lékařský je přírodní lék proti stresu a nespavosti Zdroj: iStock
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově baldrián nebo kočičí kořen je osvědčenou léčivou bylinou. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, který obsahuje řadu účinných látek, především silice, kyselinu valerovou a alkaloidy. Účinek kozlíku je vsouhře všech složek. Příznivě působí při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. Podporuje přirozený spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku – kozlík má tu výhodu, že přímo neuspává a nemá omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout a klidně a kvalitně se vyspat. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Pomůže při špatné náladě, bolestech kloubů a svalů. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky (snižuje bolest). Osvědčil se při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou. U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, živé sny a ranní ospalost. Užíváme-li již nějaké léky na spaní, měli bychom se o vhodnosti užívání poradit s lékařem či lékárníkem. Ve formě nálevu či odvaru se doporučuje užívat 3 dny a pak si dát 3 dny pauzu. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Kozlík 2 Zdroj: istock.com
Jak kozlík lékařský užívat
Z léčivého oddenku se připravuje buď nálev (1 lžičku sušeného drceného oddenku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 5 minut vyluhovat), nebo odvar (1 lžičku suchých kořenů zalijeme 250 ml studené vody, pomalu zahříváme a necháme přejít varem, 10 minut necháme přikryté vyluhovat). Ovšem jako je bylina typická zvláštním aroma, tak i nálev a odvar, a proto nemusí být každému po chuti.Kozlík lékařský bývá součástí řady čajových směsí, především ale proti nespavosti a trávicím problémům. Nejoblíbenější je tinktura z oddenku, známé valeriánské kapky.

Kozlík 3 Zdroj: istock.com
Prima recept:domácí valeriánské kapky
Doma si valeriánské kapky můžeme připravit z čerstvých nebo sušených kořenů kozlíku lékařského. Čerstvé kořeny omyjeme a osušíme, nakrájíme na drobné kousky. Kořeny zalijeme je vodkou nebo lékárenským lihem tak, aby byly potopeny – poměr je jeden díl čerstvého nebo sušeného kořene a 5–6 dílů alkoholu. Macerujeme zhruba 10 dní (1–2 týdny), denně protřepeme. Pak prolisujeme přes plátno nebo kávový filtr. Obvykle užíváme 15 až 20 kapek 3x denně nebo 1 lžičku půl hodiny před spaním. Tinkturu si můžeme nakapat do vlažného čaje, do mléka s medem nebo na kostku cukru. Doporučená doba užívání je 4 týdny, pak je třeba zařadit měsíční pauzu. Valeriánské kapky jsou nevhodné pro děti a pro těhotné a kojící ženy.

Kozlík 4 Zdroj: istock.com
Kozlík podle zvěrokruhu: ideální bylina pro Blížence
Už středověké recepty bylinkářů a kořenářek radily na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid, splín a nespavost, které jsou nepříjemnými průvodci života Blíženců, popíjení vlažného odvaruz kozlíku lékařského. Osvědčeným přírodním sedativem pro lidi narozené ve znamení Blíženců je bylinná směs, kterou si připraví ze 40 g meduňky lékařské, 20 g máty peprné, 15 g chmelových šištic, 10 g mařinky vonné a 5 g oddenku kozlíku lékařského. Dvě lžíce směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 4–6 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj se pije nalačno třikrát denně při podrážděnosti, přepracovanosti, vyčerpanosti a nespavosti. Poslední šálek je třeba vypít těsně před ulehnutím do postele.

Kozlík 5 Zdroj: istock.com
Prima tip: kozlík milují kočky
Kozlík lékařský má podobné účinky na chování koček jako šanta kočičí. Listy a kořen je svou charakteristickou vůní lákají a některé kočky rostlinu vnímají jako sexuální návnadu a rády se u ní nebo přímo v ní s euforickou rozkoší válejí. Jiným kočkám aroma kozlíku navozuje pohodu a klid, například zašitá v hračkách jim pomáhá při nervozitě a strachu zcizího prostředí třeba při stěhování nebo u nových majitelů.

Kozlík 6 Zdroj: istock.com
8 pravidel pěstování kozlíku lékařského
- Pohledná, okolo 1,2 m vysoká vytrvalá bylina má krátký aromatický oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvetepo vanilce vonícími narůžovělými, bílými nebo karmínovými květy od června do září. Květy jsou vhodné k řezu.
- Kozlík lékařský můžeme pěstovat na zahradě, ale také v truhlících na okně nebo na balkoně. V přírodě roste v křovinách, na mokrých loukách, vlhkých lesních mýtinách, rašeliništích, na březích potoků ipříkopech. Když kozlík pěstujeme, měli bychom mu dopřát vlhké stanoviště v mírném polostínu. Nejlépe poroste v lehké hlinitopísčité půdě bohaté na živinys dostatkem vápníku.
- Kozlík lékařský je ideální vysoká trvalka do zadních částí trvalkových záhonů, vynikne i na okraji jezírka nebo rybníčku.
- Rozkvetlý kozlík lékařský svou vůní přiláká do zahrady množství včel, čmeláků a motýlů.
- Kozlík lékařský se nejčastěji pěstuje ze semínek. Nejednodušší je přímý výsev na záhon během září, vyklíčí zhruba za 4 týdny. Nemusí se nijak přikrývat. Osivo kozlíku lékařského vyséváme ideálně do sponu 40–60 x 25–30 cm. Vzrostlé rostliny můžeme na jaře nebo na podzim dělit oddenky.
- Během vegetace potřebuje pravidelné a vydatné zalévání hlavně v době, když dlouho neprší, nebo půdy, které jsou neustále mokré.
- Léčivé oddenky s kořínky se sbírají od srpna do října nebo na jaře před rozkvětem – nejlépe brzy ráno. Po vyrytí ze země je opatrně zbavíme hlíny, tenké kořínky „pročešeme“ a opereme je tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem, musíme být opatrní a snažit se kořenypři sběru nepoškodit.
- Oddenky kozlíku lékařského rozřízneme a usušíme ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 30 °C. Nesušíme je dohromady s jinými bylinami, protože při sušení silně voní (či páchnou). Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Na skladování jsou optimální vzduchotěsné tmavé skleněné nádoby.

Kozlík 7 Zdroj: istock.com
Střípky z historie kozlíku lékařského
Kozlík lékařský jako sedativum už ve 12. století nechyběl v receptech proslulé německé léčitelky Hildegardy z Bigenu.V časech válek se kozlík lékařský používal na tlumení psychických problémů vojáků. Využíval se i jako prostředek proti nadýmání a dně a revmatismu. Ve středověku byl pokládán za účinný prostředek proti uřknutí, protože údajně čarodějnice nesnášely jeho pronikavou vůni a vždy se mu raději vyhnuly. Oddenek kozlíku lékařského roztlučený na prach a nasypaný do červeného vína prý fungoval jako zaručený nápoj lásky.

Kozlík 8 Zdroj: Jan Prášil