Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

KOZLÍK: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

Kozlík lékařský je léčivá bylina proslulá jako přírodní sedativum, jejíž účinky prověřila nejen lidová, ale i moderní medicína. Zmírňuje stres, tiší úzkostné stavy a podporuje kvalitní spánek, protože dokáže uklidnit tak, že usneme přirozeným způsobem. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, z něhož se připravují čaje, ale hlavně slavné valeriánské kapky, tinktura z kozlíkového oddenku, které po staletí nechyběly v žádné domácí lékárničce. Máme pro vás recept, jak si doma lék proti stresu a nespavosti vyrobit a taky poradíme, jak kozlík pěstovat jako bylinu i krásnou trvalku. A víte, že kozlík je ideální léčivka pro Blížence a že ho doslova milují kočky?
Vydáno: 08.09.2019
KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově baldrián nebo kočičí kořen je osvědčenou léčivou bylinou. Léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti, který obsahuje řadu účinných látek, především silice, kyselinu valerovou a alkaloidy. Účinek kozlíku je v souhře všech složek. Příznivě působí při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. Podporuje přirozený spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku – kozlík má tu výhodu, že přímo neuspává a nemá omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout a klidně a kvalitně se vyspat. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Pomůže při špatné náladě, bolestech kloubů a svalů. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky (snižuje bolest). Osvědčil se při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou. U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, živé sny a ranní ospalost. Užíváme-li již nějaké léky na spaní, měli bychom se o vhodnosti užívání poradit s lékařem či lékárníkem. Ve formě nálevu či odvaru se doporučuje užívat 3 dny a pak si dát 3 dny pauzu. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ (Valeriana officinalis): léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ (Valeriana officinalis): léčivkou je aromatický oddenek pikantní hořké chuti

Jak kozlík lékařský užívat

Z léčivého oddenku se připravuje buď nálev (1 lžičku sušeného drceného oddenku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 5 minut vyluhovat), nebo odvar (1 lžičku suchých kořenů zalijeme 250 ml studené vody, pomalu zahříváme a necháme přejít varem, 10 minut necháme přikryté vyluhovat). Ovšem jako je bylina typická zvláštním aroma, tak i nálev a odvar, a proto nemusí být každému po chuti. Kozlík lékařský bývá součástí řady čajových směsí, především ale proti nespavosti a trávicím problémům. Nejoblíbenější je tinktura z oddenku, známé valeriánské kapky.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: z oddenku se připravuje buď nálev, nebo odvar
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: z oddenku se připravuje buď nálev, nebo odvar

Prima recept: domácí valeriánské kapky

Doma si valeriánské kapky můžeme připravit z čerstvých nebo sušených kořenů kozlíku lékařského. Čerstvé kořeny omyjeme a osušíme, nakrájíme na drobné kousky. Kořeny zalijeme je vodkou nebo lékárenským lihem tak, aby byly potopeny – poměr je jeden díl čerstvého nebo sušeného kořene a 5–6 dílů alkoholu. Macerujeme zhruba 10 dní (1–2 týdny), denně protřepeme. Pak prolisujeme přes plátno nebo kávový filtr. Obvykle užíváme 15 až 20 kapek 3x denně nebo 1 lžičku půl hodiny před spaním. Tinkturu si můžeme nakapat do vlažného čaje, do mléka s medem nebo na kostku cukru. Doporučená doba užívání je 4 týdny, pak je třeba zařadit měsíční pauzu. Valeriánské kapky jsou nevhodné pro děti a pro těhotné a kojící ženy.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: recept na domácí valeriánské kapky
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: recept na domácí valeriánské kapky

Kozlík podle zvěrokruhu: ideální bylina pro Blížence

Už středověké recepty bylinkářů a kořenářek radily na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid, splín a nespavost, které jsou nepříjemnými průvodci života Blíženců, popíjení vlažného odvaru z kozlíku lékařského. Osvědčeným přírodním sedativem pro lidi narozené ve znamení Blíženců je bylinná směs, kterou si připraví ze 40 g meduňky lékařské, 20 g máty peprné, 15 g chmelových šištic, 10 g mařinky vonné a 5 g oddenku kozlíku lékařského. Dvě lžíce směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 4–6 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj se pije nalačno třikrát denně při podrážděnosti, přepracovanosti, vyčerpanosti a nespavosti. Poslední šálek je třeba vypít těsně před ulehnutím do postele.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ doslova milují kočky
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ doslova milují kočky

Prima tip: kozlík milují kočky

Kozlík lékařský má podobné účinky na chování koček jako šanta kočičí. Listy a kořen je svou charakteristickou vůní lákají a některé kočky rostlinu vnímají jako sexuální návnadu a rády se u ní nebo přímo v ní s euforickou rozkoší válejí. Jiným kočkám aroma kozlíku navozuje pohodu a klid, například zašitá v hračkách jim pomáhá při nervozitě a strachu z cizího prostředí třeba při stěhování nebo u nových majitelů. 

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ je ideální vysoká trvalka do trvalkových záhonů
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ je ideální vysoká trvalka do trvalkových záhonů

8 pravidel pěstování kozlíku lékařského

  1. Pohledná, okolo 1,2 m vysoká vytrvalá bylina má krátký aromatický oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvete po vanilce vonícími narůžovělými, bílými nebo karmínovými květy od června do září. Květy jsou vhodné k řezu.
  2. Kozlík lékařský můžeme pěstovat na zahradě, ale také v truhlících na okně nebo na balkoně. V přírodě roste v křovinách, na mokrých loukách, vlhkých lesních mýtinách, rašeliništích, na březích potoků i  příkopech. Když kozlík pěstujeme, měli bychom mu dopřát vlhké stanoviště v mírném polostínu. Nejlépe poroste v lehké hlinitopísčité půdě bohaté na živiny s dostatkem vápníku. 
  3. Kozlík lékařský je ideální vysoká trvalka do zadních částí trvalkových záhonů, vynikne i na okraji jezírka nebo rybníčku.
  4. Rozkvetlý kozlík lékařský svou vůní přiláká do zahrady množství včel, čmeláků a motýlů.
  5. Kozlík lékařský se nejčastěji pěstuje ze semínek. Nejednodušší je přímý výsev na záhon během září, vyklíčí zhruba za 4 týdny. Nemusí se nijak přikrývat. Osivo kozlíku lékařského vyséváme ideálně do sponu 40–60 x 25–30 cm. Vzrostlé rostliny můžeme na jaře nebo na podzim dělit oddenky.
  6. Během vegetace potřebuje pravidelné a vydatné zalévání hlavně v době, když dlouho neprší, nebo půdy, které jsou neustále mokré.
  7. Léčivé oddenky s kořínky se sbírají od srpna do října nebo na jaře před rozkvětem – nejlépe brzy ráno. Po vyrytí ze země je opatrně zbavíme hlíny, tenké kořínky „pročešeme“ a opereme je tekoucí vodou. Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem, musíme být opatrní a snažit se kořeny při sběru nepoškodit.
  8. Oddenky kozlíku lékařského rozřízneme a usušíme ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 30 °C. Nesušíme je dohromady s jinými bylinami, protože při sušení silně voní (či páchnou). Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Na skladování jsou optimální vzduchotěsné tmavé skleněné nádoby.
KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem oddenků, proto při sběru musíme být opatrní
Autor: istock.com KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: účinné látky jsou soustředěny těsně pod povrchem oddenků, proto při sběru musíme být opatrní

Střípky z historie kozlíku lékařského

Kozlík lékařský jako sedativum už ve 12. století nechyběl v receptech proslulé německé léčitelky Hildegardy z Bigenu. V časech válek se kozlík lékařský používal na tlumení psychických problémů vojáků. Využíval se i jako prostředek proti nadýmání a dně a revmatismu. Ve středověku byl pokládán za účinný prostředek proti uřknutí, protože údajně čarodějnice nesnášely jeho pronikavou vůni a vždy se mu raději vyhnuly. Oddenek kozlíku lékařského roztlučený na prach a nasypaný do červeného vína prý fungoval jako zaručený nápoj lásky.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ v přírodě nejčastěji roste na vlhkých loukách a v křovinách
Autor: Jan Prášil KOZLÍK LÉKAŘSKÝ v přírodě nejčastěji roste na vlhkých loukách a v křovinách
Článek je zařazen v: Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) , kozlík pěstování , kozlík lproti stresu , kozlík proti nespavosti , recept na valeriánské kapky , kozlík a kočky
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama