návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Vydáno: 31.10.2018
Rýmovník jako sirup a mast
Autor: istock.com Rýmovník jako sirup a mast
Tato léčivá rostlina perfektně nahradí kapky do nosu a posmrkané kapesníky. Jak z nich vyrobit léčivý sirup a mast na nalomené zdraví?

reklama

Rýmovník se stává čím dál tím více populární rostlinou. Najdeme ho nejen v českých domácnostech, ale i na pracovištích, kde po promnutí listů mezi prsty dokáže provonět celou místnost. Ze zázračné rostliny lze vyrobit produkty, které nám při chřipce ještě více pomohou.

Natrhejte si šípek.

Podzimní bylinky: Vyrazte do přírody a zásobte se vitamíny!

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Suroviny na sirup z rýmovníku:

  1. 35–50 lístků rostliny (čím více tím silnější sirup)
  2. 1 citron
  3. 1 pomeranč
  4. 1 litr vody
  5. 1 kg třtinového cukru

Postup:

Pokud máme k dispozici BIO pomeranč a citron, nakrájíme důkladně omyté plody na plátky. Jestli se nám nepodařilo sehnat chemicky neošetřené kusy, raději je oloupeme a až poté nakrájíme.

Listy rýmovníku (sirup se dá dělat ze všech odrůd), které před tím neomýváme vodou, nasypeme do hrnce, kam přihodíme i nakrájené citrusové plody a vše zalijeme horkou vodou (neměla by být úplně vroucí). Pak směs přiklopíme pokličkou a necháme louhovat klidně i 48 hodin. Minimální louhování by mělo být 24 hodin.

Poté výluh přeceďte přes sítko do jiného hrnce a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a přidejte třtinový cukr. Na mírném ohni občas směs promíchejte. Ve chvíli, kdy ucítíte, že sirup začíná houstnout, vypněte sporák. Po zchladnutí sirup ještě dost zhoustne.

Naplňte směsí skleněné zavařovací sklenice a po důkladném uzavření je obraťte víčkem dolů. Uchovávejte v temné místnosti.

Rýmovník dokáže vykouzlit zázraky.
Autor: istock.com Rýmovník dokáže vykouzlit zázraky.

Suroviny na mast:

  1. 20–30 lístků rýmovníku
  2. 200 g kokosového oleje (nebo jiného tuku)

Postup:

Nasekáme si čerstvě utržené listy rostliny na drobné kousky. Mezitím rozehřejeme kokosový olej v hrnci, kam posléze lístky vhodíme. Necháme na mírném stupni ohřevu dvě hodiny louhovat a občas směs promícháme. Pak vše přendáme do misky a umístíme do lednice do druhého dne. Celý proces opakujeme i následující den. Nakonec směs přecedíme a přendáme do finální nádoby. Uchováváme v chladu a používáme na hrudník při nachlazení.

Mast proti nachlazení
Autor: istock.com Mast proti nachlazení

Rýmovník dokonce dokáže nahradit repelent proti komárům. Celkově jeho vůni nemají v lásce zvířata, proto je vhodný umístit ho někam, kam nechcete, aby vaše čtyřnohé štěstí lezlo.

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Japonské zahrady

Relaxační zahrada klidně uprostřed obýváku. Řekněte stresu nadobro sbohem

 

Odebírejte také newsletter Primy FRESH. Každý týden do mailu dostanete sezónní recepty a nápady do kuchyně.

reklama

Článek je zařazen v: rýmovník , mast z rýmovníku , sirup z rýmovníku , rýma , jak na rýmu , přírodní cesta , léčivé byliny , léčivé rostliny

reklama

Přečtěte si také