Užitková zahrada

31. října 2018 16:57

maku-la@seznam.cz

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Tato léčivá rostlina perfektně nahradí kapky do nosu a posmrkané kapesníky. Jak z nich vyrobit léčivý sirup a mast na nalomené zdraví?

Rýmovník se stává čím dál tím více populární rostlinou. Najdeme ho nejen včeských domácnostech, ale i na pracovištích, kde po promnutí listů mezi prsty dokáže provonět celou místnost. Ze zázračné rostliny lze vyrobit produkty, které nám při chřipce ještě více pomohou.

Suroviny na sirup zrýmovníku:

  1. 35–50 lístků rostliny (čím více tím silnější sirup)
  2. 1 citron
  3. 1 pomeranč
  4. 1 litr vody
  5. 1 kg třtinového cukru

Postup:

Pokud máme kdispozici BIO pomeranč a citron, nakrájíme důkladně omyté plody na plátky. Jestli se nám nepodařilo sehnat chemicky neošetřené kusy, raději je oloupeme a až poté nakrájíme.

Listy rýmovníku (sirup se dá dělat ze všech odrůd), které před tím neomýváme vodou, nasypeme do hrnce, kam přihodíme i nakrájené citrusové plody a vše zalijeme horkou vodou (neměla by být úplně vroucí). Pak směs přiklopíme pokličkou a necháme louhovat klidně i 48 hodin. Minimální louhování by mělo být 24 hodin.

Poté výluh přeceďte přes sítko do jiného hrnce a přiveďte kvaru. Poté snižte teplotu a přidejte třtinový cukr. Na mírném ohni občas směs promíchejte. Ve chvíli, kdy ucítíte, že sirup začíná houstnout, vypněte sporák. Po zchladnutí sirup ještě dost zhoustne.

Naplňte směsí skleněné zavařovací sklenice a po důkladném uzavření je obraťte víčkem dolů. Uchovávejte vtemné místnosti.

Suroviny na mast:

  1. 20–30 lístků rýmovníku
  2. 200 g kokosového oleje (nebo jiného tuku)

Postup:

Nasekáme si čerstvě utržené listy rostliny na drobné kousky. Mezitím rozehřejeme kokosový olej vhrnci, kam posléze lístky vhodíme. Necháme na mírném stupni ohřevu dvě hodiny louhovat a občas směs promícháme. Pak vše přendáme do misky a umístíme do lednice do druhého dne. Celý proces opakujeme i následující den. Nakonec směs přecedíme a přendáme do finální nádoby. Uchováváme vchladu a používáme na hrudník při nachlazení.

Rýmovník dokonce dokáže nahradit repelent proti komárům. Celkově jeho vůni nemají vlásce zvířata, proto je vhodný umístit ho někam, kam nechcete, aby vaše čtyřnohé štěstí lezlo.

Odebírejte také newsletter Primy FRESH. Každý týden do mailu dostanete sezónní recepty a nápady do kuchyně.


Přečtěte si také