reklama

Jak se staví sen: Velká proměna domu na bezbariérový pro mladou rodinu s postiženou dcerkou

redakce Prima Living
20. ledna 2023
Přáním mladých manželů Tomáše a Anny byl bezbariérový domov pro jejich postiženou dcerku Aninku. Pro designérskou dvojici Andreu Hylmarovou a Marka Povolného to byla jedna z nejtěžších a nejnáročnějších proměn, na kterou budou ale dlouho vzpomínat. Vidět Aninku, jak se projede bez asistence bezbariérovým prostorem, je k nezaplacení!
reklama

Tomáš s Annou mají dcerku Aninku s vzácným genetickým onemocněním, která vyžaduje nepřetržitou péči a pro rodiče je těžké vyrovnat se s její diagnózou i nemilou prognózou. Na dům si vzali hypotéku, udělali kuchyň, nastěhovali se se starým gaučem a osobními věcmi. Než Aninka přišla na svět, nestačili se úplně zabydlet. Nemohli tušit, jak se jim po narození dcery život obrátí naruby, takže dům je v takovém stavu, v jakém byl, když se nastěhovali.

Jak designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný zvládli proměnu pro mladou rodinu s postiženou dcerkou, se podívejte v galerii.

Bezbariérový domov pro Aninku

Manželé se shodli, že by nejvíc potřebovali bezbariérovou koupelnu a sjednotit nerovnou podlahu v přízemí domu, aby se zde dalo pohybovat na vozíčku a aby bylo vše funkční pro Aninku. Oběma se líbí venkovský a chalupářský styl, Anna má ráda staré věci.

Jak proměnu vidí designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný

Jedna z nejtěžších a nejnáročnějších proměn

Nápad, co s tím uděláme, jsme měli skoro hned, ale příprava a vlastní realizace byla nesmírně náročná. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda všechno stihneme dokončit. Proti nám bylo hned několik skutečností. Velké výškové rozdíly podlah k vyrovnání, náročná velká koupelna, která po odkrytí stála na nezpevněném podkladu, rozvody elektro v žalostném stavu, které jsme museli kompletně předělat. Stavba musela nasadit své síly 24 hodin denně, aby se vše zdařilo. Byla to jedna z nejtěžších a nejnáročnějších proměn v pořadu Jak se staví sen.

Ale na druhou stranu to byla proměna pro lidi s velkým příběhem, na kterou budeme moc rádi vzpomínat. Ty strasti na stavbě nám jejich radost prostě zase přebila. Vidět Aninku, jak přirozeně ihned objeví svůj domeček a projede se bez asistence bezbariérovým prostorem až na toaletu, bylo k nezaplacení!

Vyrovnání podlah v přízemí byl oříšek

Zásadním úkolem, ale i zásadním problémem bylo vyrovnání podlah mezi obývákem s kuchyní, vstupní chodbou a koupelnou. Tím jsme chtěli umožnit bezbariérové užívání těchto prostor pro malou Aninku, která se pohybuje na provizorně udělaném odrážedle a do budoucna to bude na invalidním vozíku. Tento úkol se také ukázal jako neřešitelný v časovém rozpětí pěti dnů. Proto jsme přistoupili k nestandardnímu řešení a velký výškový rozdíl přibližně 5 cm jsme vyřešili betonem v předstihu.

Styl moderní venkov s zlatavým nádechem

Styl proměny bychom nazvali moderní venkov, tedy respekt ke stávajícímu, a přesto zcela současný. V obývacím pokoji s kuchyní byla určující původní kamna, která v prostoru zůstala, a my se museli výběrem materiálů přizpůsobit. Zvolili jsme podlahu s rustikálním dekorem dřeva, kuchyni s tmavě zlatavým nádechem, který barevně krásně ladil s pecí. Mosazné nazlátlé detaily jsme propsali i na kazety dveří a kliky, svítidla a úchytky. Tento materiál působí příjemně staromilsky.

Dispozice se zásadně neměnily

V obývacím pokoji jsme pouze přeskládali logičtěji pohovku s TV stolkem a dětský domeček na hraní, který je nově i sklápěcí.

Splněný sen: bezbariérová koupelna

Koupelna zaznamenala více změn. Ta je zcela přepracovaná, a dokonce se povedlo najít místo pro vytoužený velký bezbariérový sprchový kout. Materiálově je laděna do bílých, šedých a černých odstínů v kombinaci s černými a zlatými doplňky. Hodně dominantní je zde zlaté topné těleso v ose místnosti. Starý nábytek jsme tentokrát nevyužili a kompletně jej nahradili novými kousky.

Na tuto epizodu pořadu Jak se staví sen se můžete podívat zde

Partnerem této sezony pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna

Sílejte článek
Štítky: Jak se staví sen
reklama