Jak se staví sen: Proměna starého domu v moderním stylu je pro Danu a Terezku splněným snem

Sympatická samoživitelka Dana bydlí s desetiletou dcerou Terezkou ve starém domku po rodičích, kteří dnes bydlí v přístavbě domu. Jsou skromné a život se s nimi nemazlí, tak si zaslouží velkou pomoc. Naše designérky Hana s Jaroslavou se s vervou vrhly na proměnu skoro všeho. Podívejte se, jak si jim podařilo udělat kuchyň s jídelnou, pokojíček pro Terezku i obývák a ložnici pro Danu.

Dana s dcerou Terezkou  přežívají v základních podmínkách. Kuchyň je ještě původní, jediný zabydlený pokoj slouží jako obývák, ložnice, a zároveň dětský pokoj. Jeden pokoj je prázdný, nedodělaný. Daniným snem jsou nová kuchyň a pokoj pro Terezku. Ta by si zase přála, aby to maminka měla všechno spravené a netrápila se kvůli tomu. Obě mají rády moderní styl. Daně se líbí bílá a šedá barva, Terezka má navíc ráda černou. Jak dopadla proměna kuchyně s jídelnou, pokojíčku pro dceru a ložnice a obývák v jedné místnosti, si prohlédněte v galerii.

Jak hodnotí proměnu pro Danu designérky Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková

Při první návštěvě jsme měly dojem, že to bude opět kompletní stavební přestavba celého domu, včetně velké úpravy dispozice. Nicméně se postupně ukazovalo, že stavební zásah nebude z různých důvodů až tak dramatický a že při nejlepší vůli nemůžeme zvládnou vše, co by se nám jevilo pro Danu a Terezku jako optimální.

Musely jsme tedy úplně vypustit rekonstrukci vstupního prostoru, to bychom časově nezvládly, a také se bohužel ukázalo, že nedokážeme realizovat dispoziční úpravu tak, aby mohla vzniknout oddělená ložnice pro Danu a samostatný obývací pokoj. Obnášelo by to bourání tlusté nosné stěny, což prostě nebylo technicky možné.

Celkem snadno jsme ale vymyslely takové řešení, abychom získaly oba prostory, oddělily jsme je alespoň vizuálně, a Dana tak měla vlastní kousek soukromí. A pro Terezku mohl vzniknout samostatný pokojík, který si tolik přála. Třešničkou na dortu už potom byla nová velká kuchyň, kde mohou obě společně kralovat.

Zásadním problémem domu je zvýšená vlhkost

Zásadním problémem celého domu je zvýšená vlhkost, která je dána nejenom stářím budovy, ale také chybějícím systémem izolací a pak také nedostatečným vytápěním prostor. Trochu nás děsilo, co objevíme po demontáži kuchyňské linky, protože stěna za ní přiléhá zvnějšku na terén, a tedy vlhkost v tomto místě byla dle očekávání enormní.

Alternativní řešení

Vzhledem k nedostatku času a také povětrnostním podmínkám, kdy, jak už je u našich realizací tradicí, nemáme v objektu optimální vytápění, a tedy nic neschne, jsme musely na místě vymyslet alternativní řešení. Za normálních okolností bychom asi použily sanační omítky, ale to při pětidenní realizaci nebylo dost dobře možné. Přistoupily jsme tedy po dohodě se stavbou k sádrokartonovým předstěnám, které nejenom že stěny parádně vyrovnají, ale také díky konstrukčnímu systému zajistí jejich přirozené odvětrávání.

Romantické a industriální prvky pro Terezku

Pro Danu s Terezkou jsme zvolily moderní a svěží styl interiéru, kde prim hraje bílá barva s dramatickými kontrastními akcenty v černé. Do Terezčina pokoje jsme zvolily kombinaci romantických dívčích prvků, jako je třeba postel s nebesy, světelné řetězy či chlupaté koberce, a industriálních detailů v podobě cihlového motivu na stěnách nebo neonového nápisu nad postelí.

Velmi zajímavým prvkem je také velká mapa světa, kterou jsme vybraly, abychom Terezku trošku navnadily na vytoužené studium celé řady jazyků. Její realizace nám sice zabrala několik hodin práce, ale společně s originálním křeslem skvěle doplňuje Terezčin koutek ke snění.

Obývák a ložnice pro Danu v jednom pokoji

Danina ložnice, která současně slouží jako obývací pokoj (nebo naopak 😊) je laděna do trošku tmavších tónů, ale prim stále hraje bílá a černá, v tomto případě doplněná ještě přírodním odstínem dubového dřeva a drobnými detaily ve zlaté barvě. Tu reprezentuje hlavně fantastické zrcadlo s motivem motýlů.

Hlavní dominantu prostoru tvoří policová sestava, která vytváří optický předěl mezi jednotlivými zónami v této místnosti. Spací koutek s postelí, kterou jsme jako jedinou využily ze stávajícího vybavení, je navíc ještě definován výrazným plastickým obkladem stěny v černé bavě.

Na pořad Jak se staví sen se můžete podívat zde.

Partnerem této sezony pořadu je společnost Raiffeisen Stavební spořitelna

Sdílejte článek
Štítky kuchyně Jak se staví sen dům ložnice Hana Šmejkalová Jak se staví sen 2022 Jak se staví sen proměna Raiffeisen stavební spořitelna

Přečtěte si také