Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Šeřík je příbuzný olivovníku

Na první pohled jsou to dvě naprosto rozdílné rostliny. A přitom jsou příbuzné. Sice přes koleno, ale přesto.
Vydáno: 11.05.2015
Siringa vulgaris (Šeřík obecný)
Autor: Wikimedia Commons Siringa vulgaris (Šeřík obecný)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obě rostliny totiž patří do čeledi olivovníkovitých, takže se liší pouze v rodu. Ono je to logičtější, když si uvědomíme, že šeřík původně nepochází ze středočeského prostoru, ale je domovem v jihovýchodní Evropě a v Malé Asii.

Pro svou krásu, vůni a zejména nenáročnost je to velmi oblíbený keř už od raného novověku. U řady rostlin nevíme, kdy přesně se začaly v Evropě pěstovat, u šeříku se však udává zcela přesné datum. Podle dobových pramenů měla být rostlina dovezena přímo z Konstantinopole do Vídně císařským velvyslancem Ogierem Ghislain de Busbecqem v roce 1656.

Šeříky speciál
Autor: Thinkstock Šeříky speciál

V Česku se dnes nejčastěji pěstuje šeřík obecný, který nemá problém se dále množit a zplaňovat. Vedle toho můžete vzácněji narazit na šeřík karpatský a šeřík čínský.

Odborný název šeříku Syringa je původem z řečtiny a vznikl z řeckého výrazu pro potrubí – syrinx. Stonek je totiž dutý.

Barvy šeříku jdou od bílé, přes smetanovou, růžovou, fialovou až po purpurovou. Ovšem pro alergiky to není zcela přátelská rostlina. Jednak je může dráždit svou těžkou omamnou vůní, zároveň rostlina obsahuje látku syringin, která může podráždit pokožku. V zahradě dělá však na přelomu dubna a května nenahraditelnou parádu. Když si uvědomíme, jak je nenáročná, určitě stojí za to si ji pořídit.

Mohlo by vás zajímat:

Magnolie

Magnolie pamatují dinosaury

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

Článek je zařazen v:
Speciály: Keře v zahradě , Co právě kvete
Reklama